Krótki Skład, Wał Chrobrego

Nie wiem, jak to możliwe, że raw bara z cudowną kawą w składzie – recenzowany dziś Wał Chrobrego – zostawiłam na koniec przygody z surowymi batonami Krótkiego Składu, ale cóż począć? W ten sposób nieświadomie zagwarantowałam sobie, że rozstanie ze Stoczniakiem, Szczecińskim Batonem Świątecznym, Puszczykiem Bukowym i Portowcem nie będzie rozczarowujące. Bolesne owszem, bo kto normalny cieszyłby się, że skończyły mu się pyszne słodycze, ale przynajmniej satysfakcjonujące.

Krótki Skład, Wał Chrobrego, wegański i bezglutenowy raw bar o smaku kawy, copyright Olga Kublik

Wał Chrobrego

W ostatnim wegańskim przysmaku kawa stanęła ramię w ramię z nerkowcami, rodzynkami, daktylami, nasionami chia, kokosem, cynamonem i pieprzem. Uff, pełen wypas. Jedyny składnik, którego bez żalu bym się pozbyła, stanowił pieprz. Ponieważ jednak nie wolno narzekać na produkt przed spróbowaniem, postanowiłam dać Wałowi Chrobrego szansę w takiej postaci, w jakiej go stworzono. (Zresztą jak sama miałabym się pozbyć pieprzu? Przecedzić przez sitko? Nie tym razem).

Krótki Skład, Wał Chrobrego, wegański i bezglutenowy raw bar o smaku kawy, copyright Olga Kublik

Podczas krojenia i fotografowania batona pojedyncze kuleczki chia odpadły, na szczęście dało się je wkleić z powrotem. Słodycz był tradycyjnie miękki, nawilżony i świeży (jak one to robią?!). Pachniał zimnymi ogniami, czyli olejem kokosowym. Wciąż nie wiem, czemu producentom zdarza się wymieniać w składzie to enigmatyczne słowo kokos, zamiast podać jego formę. (Nawet jeśli są to same wiórki).

Krótki Skład, Wał Chrobrego, wegański i bezglutenowy raw bar o smaku kawy, copyright Olga KublikPierwszy gryz Wału Chrobrego przyniósł mi moc kawy i oleju kokosowego, na szczęście w formie zimnych ogni, a nie intensywnych i kwaśnych rzygowin. Był to smak bardzo delikatny i bliski wiórkom kokosowym. Nie mniej interesująca okazała się konsystencja batona, w której z jednej strony wyróżniały się chrupiące pod zębem i glutowate na języku – zupełnie jak siemię lniane – nasionka chia, z drugiej zaś świeże i odpowiednio twarde orzechy. Wyważenie twardości i miękkości sięgające ideału.

Krótki Skład, Wał Chrobrego, wegański i bezglutenowy raw bar o smaku kawy, copyright Olga Kublik

Smaku nerkowców, rodzynek, daktyli i cynamonu w recenzowanym batonie nie uświadczyłam. Na upartego może wyczułam nutkę rodzynek, ale prawdopodobnie była to tylko autosugestia. Pieprzu początkowo też nie odnotowałam. Zamiast tego Wał Chrobrego stanowił idealnie zgrany duet kawy i kokosa. Nasionka chia chrupały i pykały tak głośno, że ich dźwięk rozchodził mi się zarówno w uszach, jak i w samym mózgu. Świeżość, miękkość i wilgoć słodycza kontemplowałam do ostatniego okruszka. Potem zaś nadeszła… ostrość. Leciutka, pieprzna, tańcząca na języku. Na tyle niska, że w niczym nie przeszkadzała, ani też nie zatarła dobrych wspomnień z degustacji.

Wał Chrobrego otrzymuje zaszczytne drugie miejsce wśród batonów Krótkiego Składu.

Ocena: 6 chi ze wstążką


Skład i wartości odżywcze:

Krótki Skład, Wał Chrobrego, wegański i bezglutenowy raw bar o smaku kawy, skład i wartości odżywcze, copyright Olga Kublik


(kliknij obrazek, by przenieść się na fanpage FB Krótkiego Składu)


Ranking:

I miejsce: Puszczyk Bukowy
II miejsce: Wał Chrobrego
III miejsce: Stoczniak
IV miejsce: Portowiec
V miejsce: Szczeciński Baton Świąteczny

18 myśli na temat “Krótki Skład, Wał Chrobrego

 1. Kawę jakoś zdecydowanie za rzadko widuję w tego typu batonach. A już z cynamonem i w ogóle…
  Tak co do pierwszego wrażenia. Hm, wiele osób polecało mi dodanie do kawy łyżeczki oleju kokosowego, a ja na samą myśl o tym mam ciarki. Ok, olej kokosowy mi nie przeszkadza, w kuchni czasem go używam, ale z kawą…? W przypadku tego batona jednak ufam Ci, że wyszło dobrze. Szkoda tylko tych daktyli i cynamonu.

  0
 2. Za samą kawą nie przepadam, ale w takich zdrowych słodyczach jest zawsze bardzo subtelna – a za sprawą suszonych owoców, nabiera takiego karmelowego wyrazu. Tutaj dominuje kokos, co mi absolutnie nie przeszkadza, zwłaszcza, że jest świeży i aromatyczny. No cóż, dalej ich szukam i nie mogę znaleźć, ale wiem, że przyjdzie czas, że i w moje łapki wpadną :D

  0
 3. Pewnie też zostawiłabym kawę na koniec, bo ta bywa nieprzewidywalna w słodyczach. Jednak jak już się uda… to jest po prostu kosmos. Mówię choćby o batonach Dobrej kalorii gdzie batona kawowego wcinam aż mi się uszy trzęsą. Tego też spróbuję, to na pewno.

  0

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.