J.D. Gross, Mała pokusa: Edel-Sahne, Mandel-Nuss, Herbe Edel-Sahne, Rahm-Truffel, Mocca-Sahne

Degustację zaprezentowanej dziś Małej pokusy lidlowej marki J.D. Gross poprzedziły dwa wieczory poświęcone pierwowzorowi tej batonikowej bombonierki, a więc Merci.

Czekoladki otrzymałam od kolegi z pracy w Dniu Kobiet (dziękuję, Jacku). Ponieważ częstowana była cała żeńska część pokoju, nie udało mi się upolować wszystkich wariantów. Mając jednak na uwadze dwa zrecenzowane w przeszłości, zebrałam już prawie komplet.

J. D. Gross, Mała Pokusa Edel-Sahne czekoladka śmietankowa, copyright Olga Kublik

Mała pokusa Edel-Sahne

(czekoladka śmietankowa – granatowa)

Śmietankowa z zestawu Mała pokusa pachniała bardzo ładnie, bo mleczną i słodką czekoladą. Odrobinę przypominała mi twory marki Lindt. Nie topiła się w palcach jak Merci, za to w ustach owszem. Była bagienkowa, ale odrobinę i tylko chwilowo. Ponadto okazała się proszkowata.

J. D. Gross, Mała Pokusa Edel-Sahne czekoladka śmietankowa, copyright Olga Kublik

Czekoladka smakowała mlecznie i słodko, acz kakaowo już niekoniecznie. Była miękka, aksamitna. Pod względem smaku równa lub lepsza od odpowiedniczki marki Storck, za to znacząco gorsza w konsystencji.

Ocena: 4 chi ze wstążką


J. D. Gross, Mała Pokusa Mandel-Nuss czekoladka z kawałkami migdałów 3,8 procent i orzechów 3,8 procent, copyright Olga Kublik

Mała pokusa Mandel-Nuss

(czekoladka z kawałkami migdałów 3,8% i orzechów 3,8% – zielona)

Zielona czekoladka pachniała dużo mniej intensywnie od odpowiedniczki z bombonierki Merci, ale nadal czekoladą z orzechami. Zawarte w niej bakalie były małe, kruche i chrupiące, a także pełne smaku i pyszne. Nie dodano ich przesadnie dużo i nie właziły w zęby.

W orzechowym batoniku z zestawu Mała pokusa czekolady jest więcej niż bakalii, więc okazała się miększa, aksamitna i gęsta. Orzechy urozmaicały jej mleczny i słodki smak, wprowadzały laskowoorzechową nutę.

J. D. Gross, Mała Pokusa Mandel-Nuss czekoladka z kawałkami migdałów 3,8 procent i orzechów 3,8 procent, copyright Olga Kublik

Czekoladka jest ciekawsza od czystej mlecznej (Edel-Sahne). Szkoda tylko, że ma wyciszony zapach.

Ocena: 5 chi


J. D. Gross, Mała Pokusa Herbe Edel-Sahne czekoladka gorzka śmietankowa, copyright Olga Kublik

Mała pokusa Herbe Edel-Sahne

(czekoladka gorzka śmietankowa – czerwona)

Ponieważ opisy batoników czytałam na długo po degustacji, w jej trakcie byłam przekonana, że bombonierka Mała pokusa skrywa jedynie czekolady mleczną, białą i deserową. Nic więc dziwnego, że bardzo się zdumiałam, gdy poczułam zapach mocno ciemny, który skłonna byłam przypisać tworowi nie deserowemu, ale gorzkiemu. Jednocześnie był to aromat przyjemnie słodki.

W kolorze Herbe Edel-Sahne okazał się zwodniczy, bo jasny. Albo deserowy, albo wręcz mleczny. Czekolada dobrze się rozpuszczała, zupełnie jak w wariancie śmietankowym, lecz była od mlecznej znacząco mniej proszkowata (węgielkowa). To ciekawe zjawisko zaobserwowałam już podczas degustacji czekoladek Merci.

J. D. Gross, Mała Pokusa Herbe Edel-Sahne czekoladka gorzka śmietankowa, copyright Olga Kublik

Batonik był aksamitny, ale znów jedynie chwilowo bagienkowy. W smaku słodki i kakaowy – przepyszny – jednak przez gładką i maślaną konsystencję gorszy od pozostałych z zestawu Mała pokusa oraz konkurencji marki Storck. Choć zdarzają się wyjątki, z reguły ciemna czekolada nie powinna zachowywać się jak mleczna, bo kojarzy mi się wówczas z kakaową polewą.

Ocena: 4 chi


J. D. Gross, Mała Pokusa Rahm-Truffel czekoladka deserowa z nadzieniem truflowo-śmietankowym, copyright Olga Kublik

Mała pokusa Rahm-Truffel

(czekoladka deserowa z nadzieniem truflowo-śmietankowym – fioletowa)

Po przekrojeniu czekoladki Rahm-Truffel odetchnęłam z ulgą. Wreszcie coś z kremem! – pomyślałam.

Pod ciemną otoczką – było widać, że to ciemna czekolada – która obeszła szronem z bliżej nieokreślonego powodu, znajdował się odrobinę jaśniejszy krem. Batonik pachniał podobnie do poprzedniego, czyli słodko i gorzkoczekoladowo, acz intensywniej. Spodziewałam się nuty rumowej, ale jej nie odnalazłam. Dopiero podczas pisania recenzji zorientowałam się, że rahm to krem, a nie rum. No cóż, szkoda.

Nadzienie mnie zawiodło, bo miało mieć kremową konsystencję, tymczasem twardością niemal odpowiadało czekoladzie. Było gładkie, jednolite i idealnie natłuszczone. Nie zawierało nawet cienia proszkowatości, podobnie jak czekolada (w niej występowała co najwyżej delikatna węgielkowość).

J. D. Gross, Mała Pokusa Rahm-Truffel czekoladka deserowa z nadzieniem truflowo-śmietankowym, copyright Olga Kublik

Rahm-Truffel wygrała z poprzednikami pełną smaku ciemną czekoladą oraz intensywnie kakaowym nadzieniem. Pozostawiała przyjemną cierpkość na języku. Za smak chciałam przyznać jej 6 chi, jednak nazbyt kremowa – polewowa, plastelinowa – konsystencja pokrzyżowała mi plany.

Ocena: 5 chi ze wstążką


J. D. Gross, Mała Pokusa Mocca-Sahne czekoladka z nadzieniem śmietankowo-czekoladowym o smaku kawowym, copyright Olga Kublik

Mała pokusa Mocca-Sahne

(czekoladka z nadzieniem śmietankowo-czekoladowym o smaku kawowym – brązowa)

Jak wspomniałam we wstępie, dwie czekoladki z zestawu marki J.D. Gross już zrecenzowałam. Jedną z nich jest Mocca-Sahne, czyli połączenie czekolady białej z… jakąś. W batoniku podobno występuje nadzienie śmietankowo-czekoladowe, o czym nic mi nie wiadomo. Smak kawowy za to rzeczywiście jest.

Czekoladka pachniała apetycznie kawowo. Dolna warstwa była bardzo proszkowata i zupełnie niebagienkowa, słodziutka, odrobinę przeszła przylegającą do niej warstwą ciemniejszą. Ta druga okazała się lepsza, bo intensywniej kawowa, aksamitna, gęsta i w miarę bagienkowa – na pewno bardziej niż Rahm-Truffel, acz do odpowiedniczki z zestawu Merci wiele jej brakowało.

J. D. Gross, Mała Pokusa Mocca-Sahne czekoladka z nadzieniem śmietankowo-czekoladowym o smaku kawowym, copyright Olga Kublik

Czekoladka była słodka i gorzka – w sposób pozytywny, bo kawowy – zarazem. W całokształcie oceniam ją pozytywnie, acz warstwę białą uważam za zbędną, ponieważ niczego nie wnosi i tylko rozprasza wzrok. Gdyby jej nie było, ocena mogłaby być wyższa.

Ocena: 5 chi


Warianty smakowe, skład i wartości odżywcze:

J. D. Gross, Mała Pokusa, bombonierka - czekoladki z nadzieniem z Lidla, opis, skład i wartości odżywcze, copyright Olga Kublik

12 myśli na temat “J.D. Gross, Mała pokusa: Edel-Sahne, Mandel-Nuss, Herbe Edel-Sahne, Rahm-Truffel, Mocca-Sahne

 1. Ostatnio im się przyglądałam w Lidlu i nawet już o włos nie wylądowały w moim koszyku ale się powstrzymalam bo zobaczyłam promocję na napój owsiany :)
  Po przeczytaniu twojej recenzji jednak się na nie nie zdecyduję ….

  1. Czekoladki przegrały z napojem owsianym. XXI wiek… :D

   Nie zdecydujesz się na zakup ze względu na smaki, konsystencje, czy coś jeszcze innego?

 2. Nigdy nie jadłam i chyba nawet nie wiedziałam o istnieniu takowych… Na pewno wydają się smaczne. Przypominają mi one jakieś czekoladki z dzieciństwa, ale nie pamiętam jakie.

 3. Kupiłam mamie przy jakiejś okazji te czekoladki i też niektóre warianty próbowałam. Na pewno tę śmietankową (granatową), orzeszkową i taką z nutą pomarańczową – moim zdaniem, był zanadto cukrowe i proszkowe, a swoją jakością znacznie odstawały od Merci.

 4. Jak przypominają bardziej Lindta niż Merci, to spróbowałabym. Może nie wszystkie smaki, ale jakbym mogła się którymś poczęstować, to z chęcią. Najbardziej kusić powinna mnie chyba Edel Sahne, ale wspomnienie maślaności jakoś mi tak… Bardziej spodobało mi się wspomnienie cierpkości w Rahm-Truffel. Też najpierw zerknęłam i myślałam, że to rumowa, więc się na nią od razu napaliłam (co spotęgował fioletowy kolor). O tak, tę chcę najbardziej z tych przedstawionych.
  Nadzienie w kawowej? Yyy… chyba znowu tłumacz odleciał przy opisach. Tak swoją drogą, w takich mi też zawsze się wydaje, że lepiej byłoby bez białej części.

  1. Tobie batoniki J. D. Grossa Lindta przypominać nie będą. Jeśli kupisz, wiem na pewno, że momentalnie pożałujesz i wystawisz same niskie oceny. Poczęstowanie się jest bardziej opłacalną sprawą, tyle że nadal bezsensowną.

   Za opinię o kawowej piąteczka.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.