Kubara, Dobra Kaloria śliwka & ziarna

Baton śliwka & ziarna z linii Dobra Kaloria to wyjątek, w którym daktyle konkurują z innym suszonym owocem – tytułową śliwką – a orzechy nerkowca zostały zastąpione ziarnami (słonecznik – 19% i siemię lniane – 8%). Podczas kupowania wydał mi się najmniej atrakcyjny, ale jak testować serię, to całą.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się o raw barach Dobrej Kalorii nieco więcej – jak weszłam w ich posiadanie, co wyjątkowego mają w sobie opakowania czy opisy itd. – zapraszam do pierwszej recenzji.

Kubara, Dobra Kaloria śliwka i ziarna, wegański surowy baton z daktylami, słonecznikiem i siemieniem lnianym, copyright Olga Kublik

Dobra Kaloria śliwka & ziarna

Podejrzewam, że nie ma formy śliwek, której bym nie lubiła. W czekoladzie – rewelacja. Surowe – genialne, zwłaszcza sztuki twarde i kwaśnawe, nie do końca dojrzałe. Suszone – od lat codzienna, obowiązkowa pozycja w moim menu. Powidła – mmm. Jako sok – nie pijam, ale do smaku nie mam zastrzeżeń.

Świeże, przetworzone, kwaśne, słodkie, twarde, miękkie… przygarnę wszystkie!

Kubara, Dobra Kaloria śliwka i ziarna, wegański surowy baton z daktylami, słonecznikiem i siemieniem lnianym, copyright Olga Kublik

Baton jest ciemny, bardzo lepki, mięciutki. Nie łamie się, a zamiast tego gnie niczym plastelina. Widać w nim ziarna, które powinny występować obok składnika-widmo: enigmatycznych chrupek stworzonych z samej tylko mąki, których jednak ani nie czuć, ani nie widać.

Śliwka & ziarna pachnie kwaśną śliwką i chlebem razowym z miodem (coś mi mówi, że podobnie do jednego z batonów konkurencyjnego Krótkiego Składu, ale mogę się mylić). Podczas jedzenia daje się poznać jako twór bardzo mięciutki. Niestety nie gęsty, ale farfoclowaty – po włożeniu do ust zaraz rozpada się na oddzielne drobne elementy: ziarna i kawałki owoców.

Kubara, Dobra Kaloria śliwka i ziarna, wegański surowy baton z daktylami, słonecznikiem i siemieniem lnianym, copyright Olga Kublik

Smak w śliwkowym batonie Kubary jest stłumiony, choć tytułowi bohaterowie niewątpliwie występują. Ziarna, a przede wszystkim siemię lniane, wprowadzają razowość. Słodycz jest wygaszona. Co ciekawe, zarówno konsystencja, jak i smak produktu przywiodły mi na myśl suszone figi pakowane w kółeczka. Im dłużej się nad tym zastanawiałam, tym bardziej byłam swego skojarzenia pewna.

Kubara, Dobra Kaloria śliwka i ziarna, wegański surowy baton z daktylami, słonecznikiem i siemieniem lnianym, copyright Olga Kublik

Niestety w wariancie śliwka & ziarna batona Dobrej Kalorii zabrakło elementów, w których mogłabym się zakochać. Nie odpowiada mi ani jego wyciszony smak, ani konsystencja. Najogólniej mówiąc: jest zbyt zwykły, zwłaszcza jak na raw bara, od którego wymagam genialności.

PS W batonie trafiłam na masę maleńkich fragmentów pestek śliwek. Zdarza się, acz to nic przyjemnego.

Ocena: 3 chi


Skład i wartości odżywcze:

Kubara, Dobra Kaloria śliwka i ziarna, wegański surowy baton z daktylami, słonecznikiem i siemieniem lnianym, skład i wartości odżywcze, copyright Olga Kublik

14 myśli na temat “Kubara, Dobra Kaloria śliwka & ziarna

  1. Nie ciekawił od początku, bo jakoś tak założyłam, że dodali do niego słodkie kalifornijskie śliwki, a nie takie kwaskowate i pewnie wyszedł słodki i mdły.
    Gięcie się jak plastelina nie podoba mi się, ale opis zapachu nastawił bardziej przychylnie – jednak kwaśne śliwki! Skojarzenie z figami w kółeczku? To akurat brzmi super, ale łapię kontekst, więc i to mnie nie skusi do zakupu, bo jednak… wydaje się nudny. Może na plus słaba słodycz, ale jak nie ma tam w sumie nic innego, to już… Łe, kawałki pestek – to już czyste zło.

    1. JEŚLI W OGÓLE zechcesz przyjrzeć się tym batonom, nie bierz śliwki, bo na 100% się rozczarujesz. Nawet mimo naszych odmiennych gustów wiem, że właśnie tak będzie.

  2. Mnie też przypominał razowca ze śliwkami i choć częściej sięgam po inne warianty smakowe, to lubię do niego wracać :) Smakował mi ze względu na dużą ilość pestek słonecznika i siemienia lnianego, choć i śliwka jest bardzo atrakcyjna – tak jak i Ty, uwielbiam ją w każdej formie.

    1. Siemię lniane wolę w bułkach lub samo (galaretka z gotowanych ziaren pomaga w chorobach żołądka, ale sądzę, że o tym wiesz).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.