Biedronka vs Lidl – porównanie cen codziennych zakupów

Niniejszy wpis nie jest wpisem sponsorowanym. Oznacza to, że nie sponsorował mnie żaden z wymienionych w nim sklepów. Nie sponsorował mnie Lidl. Ani tym bardziej Biedronka. Ani Lidl. Mało tego, nie sponsorował mnie nawet mój facet, gdyż z dyskontów wyszliśmy z pustymi rękoma. (Ani Biedronka).

Jak wspomniałam, niniejszy wpis nie jest wpisem sponsorowanym. Nie jest też wpisem felietonowym. Jest wpisem informacyjnym, w związku z czym nie wspomnę w nim ani o tym, że w obu sklepach spędziliśmy prawie dwie godziny z rzędu, ani o tym, że Pyszczek biegał z telefonem i robił zdjęcia produktom oraz plakietkom, podczas gdy ja spisywałam dane do notatnika. O tym, że drugi z marketów opuściliśmy w stanie wycieńczenia – ja z głodu, mój towarzysz z głodu oraz kręgosłupwłaziwdupiejstwa, też nie wspomnę.

W związku z powyższym nie będę żartować z faktu, że robiliśmy kilka podejść do fotografowania chleba w Biedronce, bo za każdym razem stawał przy nas ochroniarz, ani z tego, że w Lidlu mieliśmy już dość i było nam wszystko jedno, więc fotografie śledzia w śmietanie robiliśmy na plecach chłopaka wykładającego towar. O żadnej z tych rzeczy nie opowiem, ani nawet nie wspomnę.

I ponieważ jest to wpis czysto informacyjny, dla uporządkowania spraw podkreślę kilka ważnych kwestii:

  • Podane we wpisie ceny obowiązywały w dniach 11-14.10.2017 r. w Biedronkach i Lidlach na terenie Wrocławia. Nie odpowiadam za ich niezgodność z danymi z przeszłości, przyszłości, innych miast, odległych światów czy snów.
  • Z myślą o Polaku przedsiębiorczym wyszukaliśmy produkty najtańsze. Korzystaliśmy z asortymentu dostępnego w sklepach we wspomnianym wyżej okresie. Jeśli jesteście w posiadaniu informacji o odpowiednikach korzystniejszych cenowo, dajcie znać w komentarzu lub mailu.
  • Wszystkie dane zostały spisane z opakowań oraz plakietek informacyjnych w sklepach.
  • Ocenom dobre/złe poddane zostały ceny, nie zaś jakość, wielkość czy cokolwiek innego.
  • Żaden ze sklepów nam nie zapłacił.
  • Nie wynieśliśmy niczego w kieszeniach.
  • Mój żołądek i plecy Pyszczka – po kilku poważnych operacjach – mają się dobrze.

Zaczynamy!

Porównanie cen zakupów Biedronka vs Lidl - gdzie taniej?

Biedronka kontra Lidl – porównanie cen produktów spożywczych

Chleb krojony

Biedronka: Chleb pszenno-żytni na naturalnym zakwasie żytnim Piekarnia dla Ciebie waży 500 g i dostarcza 200 kcal/100 g (jeśli wypieka go Jul-Ka) lub 258 kcal/100 g (jeśli wypieka go Piekarnia „Włodek”). Kosztuje 1,59 zł za produkt (3,18 zł/kg).

Lidl: Chleb krojony pszenno-żytni Castello waży 500 g i dostarcza 264 kcal/100 g. Kosztuje 2,79 zł za produkt (4,65 zł/kg).

Kajzerka

Biedronka: Bułka kajzerka waży 55 g. Kosztuje 0,29 zł za produkt (5,27 zł/kg).

Lidl: Bułka kajzerka waży 55 g. Kosztuje 0,29 zł za produkt (5,30 zł/kg).

Płatki kukurydziane

Biedronka: Corn Flakes Płatki kukurydziane Smako ważą 500 g i dostarczają 384 kcal/100 g. Produkuje je Bruggen Polska. Kosztują 2,65 zł za produkt (5,30 zł/kg).

Lidl: Corn Flakes Crownfield ważą 500 g i dostarczają 385 kcal/100 g. Kosztują 2,65 zł za produkt (5,30 zł/kg).

Musli

Biedronka: Musli Vitanella waży 350 g i jest dostępne w różnych wariantach smakowych. Produkują je Bruggen Polska sp. z o. o. i Bakalland S.A. Kosztuje 3,45 zł za produkt (9,85 zł/kg).

Lidl: Musli Master Crumble waży 1 kg i jest dostępne w wariantach z owocami (352 kcal/100 g) oraz z rodzynkami i orzechami (369 kcal/100 g). Kosztuje 7,99 zł za produkt (7,99 zł/kg).

Dżem truskawkowy

Biedronka: Dżem truskawkowy niskosłodzony Rapsodia waży 410 g i dostarcza 140 kcal/100 g. Sporządzono go z 40 g owoców na 100 g produktu. Produkuje go Agros Nova Sp. z o. o Sp. k. Kosztuje 2,79 zł za produkt (6,81 zł/kg).

Lidl: Dżem truskawkowy Sympathica waży 390 g i dostarcza 143 kcal/100 g. Sporządzono go z 40 g truskawek na 100 g produktu. Kosztuje 2,69 zł za produkt (6,90 zł/kg).

Mleko 3,2%

Biedronka: Mleko Prawdziwe z zawartością tłuszczu 3,2% Mleczna Dolina liczy 1 litr i dostarcza 60 kcal/100 ml. Produkuje je SM Mlekovita. Kosztuje 2,09 zł za produkt (2,09 zł/litr).

Lidl: Mleko z zawartością tłuszczu 3,2% Pilos liczy 1 litr i dostarcza 60 kcal/100 ml. Produkuje je Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu. Kosztuje 2,09 zł za produkt (2,09 zł/litr).

Kawa rozpuszczalna

Biedronka: Śniadaniowa mieszanka kawowa granulowana O Poranku waży 300 g i dostarcza 400 kcal/100 g. To mieszanka rozpuszczalnej kawy zbożowej i kawy instant. Produkuje ją Instanta Sp z o.o. Kosztuje 9,99 zł za produkt (33,31 zł/kg).

Lidl: Kawa rozpuszczalna granulowana Red Classic Bellarom waży 200 g. Kosztuje 12,99 zł za produkt (65 zł/kg).

Herbata czarna ekspresowa

Biedronka: Herbata Ekspresowa Assuan czarna waży 150 g. Liczy 100 torebek. Produkuje ją Posti S.A. Kosztuje 1,89 zł za produkt (12,60 zł/kg).

Lidl: Black Tea herbata czarna ekspresowa Lord Nelson waży 150 g. Liczy 75 torebek. Kosztuje 5,39 zł za produkt (35,90 zł/kg).

Cukier biały

Biedronka: Cukier biały Słodka Łyżeczka waży 1 kg i dostarcza 400 kcal/100 g. Produkuje go Sudzucker Polska S.A. Kosztuje 2,99 zł za produkt (2,99 zł/kg).

Lidl: Cukier kryształ biały Kuchnia Lidla.pl waży 1 kg i dostarcza 400 kcal/100 g. Kosztuje 2,99 zł za produkt (2,99 zł/kg).

Sok pomarańczowy

Biedronka: Sok Pomarańcza z cząsteczkami 100% Riviva liczy 1 l i dostarcza 44 kcal/100 ml. Produkuje go MWS Sp. z o. o. Sp.k. Kosztuje 3,39 zł za produkt (3,39 zł/litr).

Lidl: Pomarańcza sok 100% Solevita liczy 1 l i dostarcza 41 kcal/100 g. Kosztuje 3,49 zł za produkt (3,49 zł/litr).

Margaryna

Biedronka: Margaryna półtłusta Wyborna extra waży 500 g i dostarcza 360 kcal/100 g. Zawiera 40% tłuszczu. Produkuje ją  ZT „Kruszwica” S.A. Kosztuje 2,19 zł za produkt (4,38 zł/kg).

Lidl: Margaryna Promienna Rodzinna waży 1 kg i dostarcza 180 kcal/100 g. Zawiera 20% tłuszczu. Kosztuje 2,45 zł za produkt (czyli 2,45 zł/kg).

Jajka kurze kl. A rozm. M

Biedronka: Polskie jaja zawsze świeże kl. A rozm. M Moja Kurka liczą 10 sztuk i dostarczają 139 kcal/100 g (1 jajko M = 58 g i 81 kcal). Produkuje je Jantex Polska Sp. z o. o. Kosztują 3,79 zł za produkt.

Lidl: 10 świeżych jaj z Polski kl. A rozm. M dostarcza 139 kcal/100 g (1 jajko M = 58 g i 81 kcal). Produkuje je Ovotek Sp. z o. o. Kosztują 3,79/3,99 zł za produkt – w zależności od sklepu.

Twaróg półtłusty

Biedronka: Twaróg półtłusty Delikate waży 250 g i dostarcza 116 kcal/100 g. Zawiera 16 g białka w 100 g. Produkuje go „Mleko” Sp. z o. o. Kosztuje 2,45 zł za produkt (9,80 zł/kg).

Lidl: Naturalny Twaróg półtłusty Pilos waży 250 g i dostarcza 115 kcal/100 g. Zawiera 16 g białka w 100 g. Produkuje go Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol”. Kosztuje 2,69 zł za produkt (czyli 10,80 zł/kg).

Ser żółty edamski

Biedronka: Ser żółty edamski Serovit waży 250 g i dostarcza 334 kcal/100 g. Zawiera 26 g tłuszczu w 100 g. Produkuje go SM Mlekovita. Kosztuje 4,39 zł za produkt (17,56 zł/kg).

Lidl: Ser żółty edamski Bluedino waży 250 g i dostarcza 347 kcal/100 g. Zawiera 27 g tłuszczu w 100 g. Produkuje go Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol”. Kosztuje 4,39 zł za produkt (czyli 17,60 zł/kg).

Szynka konserwowa

Biedronka: Szynka Konserwowa wieprzowa parzona Kraina Wędlin waży 200 g i dostarcza 99 kcal/100 g. Zawiera 90% mięsa. Produkuje ją Animex Foods Sp. z o. o sp.k. Kosztuje 5,45 zł za produkt (27,25 zł/kg).

Lidl: Szynka wieprzowa konserwowa parzona Pikok waży 200 g i dostarcza 131 kcal/100 g. Zawiera 90% mięsa. Produkują ją Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A. Kosztuje 4,99 zł za produkt (25 zł/kg).

Parówki drobiowe

Biedronka: Parówki wędzone z kurcząt ważą 1 kg i dostarczają 233 kcal/100 g (1 parówka = 62,5 g i 146 kcal). Produkuje je Animex Foods Sp. z o. o sp.k. Kosztują 5,99 zł za produkt (5,99 zł/kg).

Lidl: Parówki drobiowo-wieprzowe Pikok ważą 750 g i dostarczają 231 kcal/100 g (1 parówka = 50 g i 115 kcal). Produkuje je Animex Foods Sp. z o. o. sp.k. Kosztują 5,99 zł za produkt (7,99 zł/kg).

Mięso mielone wieprzowo-wołowe

Biedronka: Mięso garmażeryjne wieprzowo-wołowe Kraina Mięs waży 500 g i dostarcza 311 kcal/100 g. Zawiera 78% mięsa wieprzowego i 12% mięsa wołowego. Produkują je Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A. Kosztuje 5,49 zł za produkt (10,98 zł/kg).

Lidl: Mięso wieprzowo-wołowe Rzeźnik waży 400 g. Zawiera 50% wołowiny i 50% wieprzowiny. Produkuje je „Sokołów” S.A. Kosztuje 7,49 zł za produkt (18,73 zł/kg).

Pierś z kurczaka

Biedronka: Filet z piersi kurczaka kl. A Kraina Mięs waży różnie. Produkuje go Drosed S.A. Kosztuje 15,89 zł/kg.

Lidl: Filety z piersi kurczaka Rzeźnik ważą 500 g i dostarczają 104 kcal/100 g. Produkuje je Drobimex Spółka z o. o. Kosztują 7,95 zł za produkt (15,90 zł/kg).

Śledź w sosie śmietanowym

Biedronka: Filety śledziowe w sosie śmietanowym z cebulą, ogórkiem i jabłkiem Marinero ważą 300 g i dostarczają 266 kcal/100 g. Zawierają 40% filetów śledziowych bez skóry. Produkuje je Lisner Sp. z o. o. Kosztują 4,49 zł za produkt (14,97 zł/kg).

Lidl: Filety śledziowe w sosie śmietankowym Nautica ważą 300 g i dostarczają 295 kcal/100 g. Zawierają 40% marynowanych filetów śledziowych bez skóry. Produkuje je Nordfish-Foodmark Sp. z o. o. Kosztują 4,49 zł za produkt (14,97 zł/kg).

Paluszki rybne mrożone

Biedronka: Paluszki rybne panierowane Marefino ważą 250 g i dostarczają 189 kcal/100 g (1 paluszek = 25 g i 48 kcal). Zawierają 65% mintaja. Produkuje je Greenland Seafood Wilhelmshaven GmbH. Kosztują 3,85 zł za produkt (15,40 zł/kg).

Lidl: Paluszki rybne z mintaja Ocean Sea ważą 450 g i dostarczają 181 kcal/100 g. Zawierają 65% mintaja. Produkuje je Copack Tiefkuhlkost Produktionsges mbH. Kosztują 6,89 zł za produkt (15,31 zł/kg).

Hummus – różne rodzaje

Biedronka: Hummus Vital fresh waży 160 g. Wariant klasyczny dostarcza 252 kcal/100 g i zawiera 57% gotowanej ciecierzycy. Produkuje go Perla Polska Sp. z o. o. Sp.K. Kosztuje 3,99 zł za produkt (24,94 zł/kg).

Lidl: Hummus Pomysł na każdy dzień! To Go! waży 160 g. Wariant klasyczny dostarcza 278 kcal/100 g. Zawiera 53% ciecierzycy gotowanej. Kosztuje 3,99 zł za produkt (24,90 zł/kg).

Jogurt naturalny

Biedronka: Jogurt Naturalny Tola waży 400 g i dostarcza 61 kcal/100 g. Zawiera 2,5% tłuszczu oraz 4,3% białka. Produkuje go Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu. Kosztuje 1,15 zł za produkt (2,88 zł/kg).

Lidl: Jogurt Naturalny kremowy Pilos waży 400 g i dostarcza 73 kcal/100 g. Zawiera 3% tłuszczu i 4,9% białka. Produkuje go Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol”. Kosztuje 1,29 zł za produkt (3,23 zł/kg).

Jogurt owocowy (truskawkowy)

Biedronka: Jogurt Truskawkowy FruVita waży 400 g i dostarcza 98 kcal/100 g. Zawiera 2,5% tłuszczu oraz 2,7% białka. Produkuje go Lactalis Polska Sp z o. o. Kosztuje 1,79 zł za produkt (4,48 zł/kg).

Lidl: Jogurt Truskawka Pilos waży 400 g i dostarcza 108 kcal/100 g. Zawiera 2,6% tłuszczu i 3,5% białka. Produkuje go Zoma Milch & Molke GmbH&Co.KG. Kosztuje 1,99 zł za produkt (4,98 zł/kg).

Lody waniliowe

Biedronka: Lody Symfonia o smaku waniliowym ważą 1000 g (2 l) i dostarczają 185 kcal/100 g (93 kcal/100 ml). Produkuje je P.P.Ch. i P.R-S. Anita. Kosztują 5,95 zł za produkt (2,97 zł/litr).

Lidl: Lody Ballino waniliowy smak ważą 440 g (1 l) i dostarczają 159 kcal/100 g. Kosztują 3,49/3,99 zł za produkt (3,49/3,99 zł/l) – w zależności od sklepu.

Pizza mrożona

Biedronka: Pizza familijna z szynką i pieczarkami Apetito waży 1 kg i dostarcza 197 kcal/100 g. Produkuje ją Iglotex SA. Kosztuje 7,99 zł za produkt (7,99 zł/kg).

Lidl: Pizza z szynką i pieczarkami A na obiad… Pomysł na każdy dzień! waży 270 g i dostarcza 215 kcal/100 g. Produkuje ją Iglotex SA. Kosztuje 2,99 zł za produkt (11,07 zł/kg).

Pizza garmażeryjna

Biedronka: Pizza z szynką i Serem mozzarella Donatello waży 600 g i dostarcza 224 kcal/100 g. Zawiera xxx g tłuszczu w 100 g. Produkuje ją Casa Tarradellas. Kosztuje 10,99 zł za produkt (18,31 zł/kg).

Lidl: Pizza z szynką A na obiad… Pomysł na każdy dzień! waży 405 g i dostarcza 232 kcal/100 g. Kosztuje 7,99 zł za produkt (19,73 zł/kg).

Pierogi ruskie garmażeryjne

Biedronka: Pierogi ruskie Swojska Chata ważą 400 g i dostarczają 164 kcal/100 g. Produkuje je U Jędrusia Sp. z o.o. Kosztują 4,29 zł za produkt (10,73 zł/kg).

Lidl: Pierogi ruskie A na obiad… ważą 400 g i dostarczają 169 kcal/100 g. Produkuje je Virtu Production sp. z o. o. sp. k. Kosztują 4,29 zł za produkt (10,73 zł/kg).

Krokiety z mięsem

Biedronka: Krokiety z mięsem Swojska Chata ważą 400 kg i dostarczają 256 kcal/100 g. Zawierają 23% mięsa (wieprzowego i wołowego). Produkuje je U Jędrusia Sp. z o.o. Kosztują 4,29 zł za produkt (10,73 zł/kg).

Lidl: Krokiety z mięsem A na obiad… Pomysł na każdy dzień! ważą 400 g i dostarczają 223 kcal/100 g. Zawierają 22% mięsa (21% wieprzowego i 1% wołowego). Produkuje je Virtu Production sp. z o. o. sp. k. Kosztują 4,49 zł za produkt (11,23 zł/kg).

Surówka Coleslaw

Biedronka: Surówka Colesław  z białej kapusty Vital fresh waży 300 g i dostarcza 100 kcal/100 g. Produkuje ją Maga PPH Sp. z o. o. Kosztuje 2,29 zł za produkt (7,63 zł/kg).

Lidl: Surówka Coleslaw  Ryneczek Lidla waży 300 g i dostarcza 53 kcal/100 g. Kosztuje 2,29 zł za produkt (7,63 zł/kg).

Zupka chińska

Biedronka: Smaczna Porcja Rosół Gulineo waży 61 g i dostarcza 297 kcal w porcji 380 ml (78 kcal/100 ml). Produkuje ją Ajinomoto Poland Sp. z o. o. Kosztuje 0,79 zł za produkt (12,96 zł/kg).

Lidl: Karatowy Kurczakowy o smaku złotego kurczaka Mikado waży 60 g i dostarcza 68 kcal/100 ml. Kosztuje 0,79 zł za produkt (13,20 zł/kg).

Makaron spaghetti z pszenicy durum

Biedronka: Makaron Spaghetti 100% durum Pastini waży 500 g i dostarcza 353 kcal/100 g. Produkuje go Europasta SE. Kosztuje 2,19 zł za produkt (4,38 zł/kg).

Lidl: Spaghetti 100% pszenicy durum Combino waży 500 g i dostarcza 350 kcal/100 g. Kosztuje 2,19 zł za produkt (4,38 zł/kg).

Kasza gryczana

Biedronka: Kasza gryczana Prażona Plony Natury waży 400 g i dostarcza 104 kcal/100 g gotowego produktu. Produkuje ją Cenos Sp. z o. o. Kosztuje 2,69 zł za produkt (6,73 zł/kg).

Lidl: Kasza gryczana Kuchnia Lidla.pl waży 400 g i dostarcza 355 kcal/100 g suchego produktu. Kosztuje 2,69 zł za produkt (6,73 zł/kg).

Ryż biały

Biedronka: Ryż biały długoziarnisty Supreme waży 1 kg i dostarcza 349 kcal/100 g. Produkuje go Makro K&K Sp. z o. o. Kosztuje 2,89 zł za produkt (2,89 zł/kg).

Lidl: Ryż biały długoziarnisty Kuchnia Lidla.pl waży 1 kg i dostarcza 353 kcal/100 g. Kosztuje 2,89 zł za produkt (2,89 zł/kg).

Sos do spaghetti

Biedronka: Sos boloński Aspiro waży 520 g i dostarcza 86 kcal/100 g. Produkuje go ZPS „Jamar” Szczepaniak sp. j. Kosztuje 3,49 zł za produkt (6,71 zł/kg).

Lidl: Sos Sugo di Pomodoro alla Bolognese Combino waży 420 g (400 ml) i dostarcza 84 kcal/100 ml. Zawiera 90 g mięsa. Produkuje go La Doria S.p.A. Kosztuje 3,99 zł za produkt (9,98 zł/litr).

Ketchup łagodny i pikantny

Biedronka: Ketchup łagodny Tomatini waży 470 g i dostarcza 91 kcal/100 g. Zawiera 39% koncentratu pomidorowego. Produkuje go Dawtona Sp. z o. o. Kosztuje 1,99 zł za produkt (4,23 zł/kg).
Wersja pikantna jest w tej samej cenie.

Lidl: Ketchup łagodny Mikado waży 500 g i dostarcza 146 kcal/100 g. Zawiera 65% koncentratu pomidorowego. Kosztuje 2,99 zł za produkt (5,98 zł/kg).
Wersja pikantna waży 450 g i dostarcza 138 kcal/100 g. Zawiera 67% koncentratu pomidorowego. Kosztuje 2,69 zł za produkt (5,98 zł/kg).

Woda mineralna niegazowana

Biedronka: Mineralna woda niegazowana Polaris liczy 1,5 l. Produkuje ją Ustronianka Sp. z o. o. Kosztuje 0,99 zł za produkt (0,66 zł/litr).

Lidl: Woda mineralna niegazowana Saguaro liczy 1,5 l. Produkuje ją Sokpol Sp. z o. o. Kosztuje 0,99 zł za produkt (0,66 zł/litr).

Woda źródlana niegazowana

Biedronka: Woda źródlana niegazowana Oaza liczy 5 l. Produkuje ją Hermes Sp. z o. o. Kosztuje 1,49 zł za produkt (0,3 zł/litr).

Lidl: Woda źródlana niegazowana Saguaro liczy 6 l. Produkuje ją Wosana S.A. Kosztuje 1,79 zł za produkt (0,3 zł/litr).

Piwo jasne

Biedronka: Piwo Jasne Pełne Kustosz liczy 500 ml. Zawiera 5,5% alkoholu i 11,4% ekstraktu. Produkują je Zakłady Piwowarskie „Głubczyce” S.A. Kosztuje 1,79 zł za produkt (4,58 zł/litr).

Lidl: Piwo Premium Lager Argus liczy 500 ml. Zawiera 5,0% alkoholu. Kosztuje 1,79 zł za produkt (3,58 zł/litr).

Wino czerwone półsłodkie Kadarka

Biedronka: Wino czerwone półsłodkie Kadarka Bulgarian Wine Exclusive liczy 1 l. Zawiera 11% alkoholu. Produkuje je Jantoń Spółka Akcyjna Sp. K. Kosztuje 9,79 zł za produkt (9,79 zł/kg).

Lidl: Wino czerwone półsłodkie Vranac & Kadarka Macedonia liczy 1 l. Zawiera 10,5% alkoholu. Kosztuje 9,99 zł za produkt (9,99 zł/kg).

Jabłka

Biedronka: Jabłko z Polski kl. A na wagę kosztuje 3,49 zł/kg.

Lidl: Jabłka czerwone z Polski: Gala, Szampion, Jonagold, Elisa kl. A Ryneczek Lidla ważą 1,5 kg. Kosztują 4,49 zł za produkt (siatkę) i 2,99 zł/kg.

Pomidory

Biedronka: Pomidory z Holandii/Bułgarii/Polski/Ukrainy kosztują 5,99 zł/kg.

Lidl: Pomidory z Polski kosztują 5,99 zł/kg.

Ogórek długi

Biedronka: Ogórki szklarniowe z Ukrainy/Polski/Holandii kosztują 3,99 zł/kg.

Lidl: Ogórek z Polski/Hiszpanii kosztuje 4,99 zł/kg.

Papryka czerwona

Biedronka: Papryka czerwona z Polski/Holandii kosztuje 6,99 zł/kg.

Lidl: Papryka czerwona z Polski kosztuje 6,99 zł/kg.

Ziemniaki

Biedronka: Ziemniaki myte z Polski kosztują 1,99 zł/kg.

Lidl: Ziemniaki z Polski kosztują 1,29 zł/kg.

Herbatniki maślane

Biedronka: Herbatniki maślane Bonitki ważą 250 g i dostarczają 480 kcal/100 g. Zawierają 12% masła. Produkuje je Koestlin d.d.Biscuits and Wafers Factory na zlecenie Backerei Dahlhoff Polonia Sp. z o. o. Kosztują 3,29 zł za produkt (13,16 zł/kg).

Lidl: Herbatniki maślane klasyczne Sondey ważą 200 g i dostarczają 443 kcal/100 g. Zawierają 13% masła. Kosztują 2,69 zł za produkt (13,50 zł/kg).

Wafelek orzechowy w czekoladzie

Biedronka: Wafel Estella orzechowa XXL waży 50 g i dostarcza 271 kcal w produkcie (542 kcal/100 g). Produkuje go Fabryka Wyrobów Cukierniczych JAGO. Kosztuje 0,94 zł za produkt (18,80 zł/kg).

Lidl: Wafel Roger orzechowy Tastino waży 40 g i dostarcza 204,5 kcal w produkcie (511 kcal/100 g). Kosztuje 0,75 zł za produkt (18,80 zł/kg).

Czekolada mleczna

Biedronka: Czekolada deserowa Allegro waży 100 g i dostarcza 529 kcal/100 g. Produkuje ją ZWC „Millano”. Kosztuje 1,69 zł za produkt (16,90 zł/kg).

Lidl: Deserowa czekolada waży 100 g i dostarcza 515 kcal/100 g. Zawiera 45% kakao. Kosztuje 1,69 zł za produkt (16,90 zł/kg).

Czekolada deserowa

Biedronka: Czekolada deserowa Allegro waży 100 g i dostarcza 505 kcal/100 g. Zawiera 50% kakao. Produkuje ją ZWC „Millano”. Kosztuje 1,69 zł za produkt (16,90 zł/kg).

Lidl: Deserowa czekolada waży 100 g i dostarcza 518 kcal/100 g. Zawiera 45% kakao. Kosztuje 1,69 zł za produkt (16,90 zł/kg).

Czekolada mleczna z całymi orzechami laskowymi

Biedronka: Czekolada mleczna z całymi orzechami laskowymi Magnetic waży 100 g i dostarcza 556 kcal/100 g. Zawiera 27% orzechów laskowych. Produkuje ją ZWC „Millano”. Kosztuje 2,49 zł za produkt (24,90 zł/kg).

Lidl: Czekolada mleczna z całymi orzechami Whole Nut Finest Milk Chocolate Fin Carre waży 100 g i dostarcza 582 kcal/100 g. Zawiera 27% orzechów laskowych. Produkuje ją Solent GmbH & Co. KG. Kosztuje 2,69 zł za produkt (26,90 zł/kg).

***

Wnioski

  1. W sytuacjach, gdy cena jednostkowa w Biedronce i Lidlu jest taka sama, Lidl zaokrągla wartość za kilogram/litr na swoją niekorzyść. Przykłady: kajzerka, ser żółty.
  2. W Lidlu produkty są bardziej kaloryczne i tłustsze niż w Biedronce.
  3. Lidl nie zawsze podaje producenta produktu.
  4. Producenci w Biedronce często się zmieniają – różnice dotyczą nawet partii, która akurat trafiła do sklepu. Mało tego, jedna seria może mieć kilku producentów. Przykład: musli.
  5. Ceny w Lidlach różnią się między sobą (lub plakietki pokazują błędne dane).
  6. W Lidlu jest drożej. Sporadycznie tak samo jak w Biedronce, rzadko taniej.
  7. Większe różnice cenowe występują w sytuacjach, gdy w Biedronce cena jest niższa. Inaczej mówiąc: gdy w Lidlu jest taniej niż Biedronce, to zazwyczaj o kilkadziesiąt groszy. Natomiast gdy w Biedronce jest taniej niż w Lidlu, zdarza się, że aż o kilka złotych.
  8. Różnica cen herbaty czarnej ekspresowej jest zadziwiająca i nie potrafię jej wyjaśnić.

***

Lista 50 produktów spożywczych, które kupujemy na co dzień, powstała w mojej głowie. Jeśli wpis wam się spodobał i chcecie więcej, piszcie. W komentarzu lub mailu śmiało wymieniajcie produkty oraz sklepy, które was interesują. Żyję, by służyć. Z chęcią też poświęcę mój żołądek i plecy Pyszczka, żebyście tylko zaoszczędzili 2 zł, które i tak następnego dnia zgubicie na przystanku.

29 myśli na temat “Biedronka vs Lidl – porównanie cen codziennych zakupów

  1. Wg mnie porównanie bardzo fajne,acz nie do końca trafne. Sos sphagetti z mięsem zawsze będzie droższy, ketchup z biedronki wzięty do porównania jest jakościowo gorszy (uczciwiej byłoby porównać lidlowy wyrób do biedronkowego madero, wtedy cena chyba wychodzi na korzyść niebieskiego marketu). A co do herbaty… Może to wyłącznie moje odczucie, ale najtańszy wyrób z biedronki zawiera chyba głównie słomę/ gałęzie, nie zaś liście herbaty, stąd różnica w cenie. No i porównanie mieszanki kawy zbożowej z naturalną z wyrobem 100% kawowym też nie do końca ma sens.
    Moim zdaniem biedronka jest rzeczywiście tańsza, acz produkty lidla są nieco lepsze jakościowo no i… smaczniejsze ;)

    2+

    1. co do herbaty to do porówania została wyvrana zła herbata z biedronki. Assusan to jest cos herbatopodobego na miarę „Minutki”, natomiast jest jeszcze seria ‚Remsey”, bardziej przypominająca Liptona i zbliżona do „Lorda…” z Lidla . 5,39 zł/opak. (0,07 zł/torebka)

      0

    2. Już we wstępie zaznaczyłam, że abstrahuję od jakości. Podczas przygotowywania wpisu kierowałam się wyłącznie jak najniższą ceną produktów będących odpowiednikami (stąd chociażby porównanie sosów bolognese, w którym pojawia się opcja z mięsem, a nie dużo tańszy, acz czysto pomidorowy sos z Lidla). Uznałam np., że jeśli produkt kawowy leży wśród kaw i de facto za kawę się podaje, to jeśli komuś zależy na zaoszczędzeniu, nie będzie wczytywał się w skład. Mam na myśli „tradycyjną” część społeczeństwa, która nie zwraca uwagi na surowce, ich rozkład, proporcje itd.

      Dzięki za komentarz i wszystkie uwagi :) To bardzo cenne dla osób, które tu wejdą i nie będą czegoś pewne.

      0

  2. Spośród tych produktów kupuję tylko hummus w Lidlu (rzadziej w Biedrze, tamtejszy ma gorszy skład). Czekolady też mi się zdarza, ale innych firm, w Biedronce chyba są tańsze. I sama nie wiem, który sklep wolę – chyba każdy lubię za co innego. W Biedronce ostatnio pojawiło się wiele nowości – m.in mlek roślinnych (wiem, że nie używasz) – w tym sojowe z bardzo dobrym składem, jednak jakość produktów z Lidla jest chyba wyższa. Nie umiałabym wybrać spośród tych sklepów chyba…

    0

  3. Wow, zrobiliście kawał dobrej roboty spisując i porównując to wszystko :o Wyobrażam sobie te uczucia towarzyszące robieniu setnego zdjęcia paczki makaronu, jednocześnie kryjąc się między regałami i unikając wzroku ochroniarza xd Myślałam, że mogę się uznać za weterana wypraw po zakupy spożywcze, ale teraz widzę, że nie dorastam Wam do pięt!

    Odzwyczaiłam się od pisania, obiecuję poprawę xd

    0

  4. Ja tam bojkotuję biedronkę. Naprawdę, jak ja nie znoszę tego sklepu. W Biedrach ma się wrażenie bycia na jakimś wysypisku, nieuporządkowane stosy, brak szafek, bałagan, nawet za kasami nie ma tak jak np. w lidlu półeczek żeby zapakować swoje zakupy, tylko następne stosy. Już pan wychodzisz? Co pan, kup pan dywan lub konewkę!

    Z tego względu nie zastanawiając się nad obecnymi tam produktami, staram się omijać Biodronkę szerokim łukiem :))

    0

    1. Haha, trochę tak jest w Biedrach :D Według mnie największą wadą są tragiczne kasy – krótkie i odbierające szansę na spakowanie zakupów w spokoju.

      0

  5. WOOOW! *_____* Podziwiam Was z Pyszczkiem! W życiu sama nie zdecydowałabym się na taką misję, a co dopiero tak obfitą w drobiazgi i szczegóły! Toż to niemalże artykuł naukowy! Zaraz podeślę go co najmniej dwóm osobom! :D Nie mogę prosić o więcej takich postów bo mi się wykończycie biedaki! Te dwa złote pozbieram z ulicy, nie jest warte Waszego zdrowia ;)

    0

  6. Ale żeście pracę odwalili! Brawo! Ja to bym chętnie zobaczyła zestawienia cen dyskontowych odpowiedników Marsa, Snickersa, itp oraz zdrowych produktów: tofu, mlek roślinnych, oleju kokosowego, mąk przeróżnych, orzechów, płatków, hummus już uwzględniłaś, ale też by się mógł pojawić.
    Ja najczęściej kupuję w Lidlu, bo nie mam po drodze Biedronki (ani nawet w miejscowości, w której podnajmuję pokój). Boli mnie teraz mój portfel :D A w ogóle to na marketingu miałam, że Lidl już nie jest dyskontem – wszedł do tzw. średniej półki (Middle range), stąd wyższe ceny i nieco lepsze jakościowo produkty.

    0

    1. Hmm, to czym jest teraz Lidl? Nie znam się na sklepowej nomenklaturze :(

      Z porównaniem odpowiedników batonów super pomysł! Wymaga nieco dłuższego przygotowania, bo warto by objechać wszystkie Tesco, Carrefoury i inne, ale zgłoszę pomysł Pyszczkowi :)

      0

      1. Średnia półka. Jeśli chodzi o podział supermarketów, to:
        *najwyżej są delikatesy: Piotr i Paweł, Stokrotka, dawniej – Alma, Delima
        *średnia półka: Lidl (nie wiem, jak tutaj uplasować Mokpol czy Netto… rzadko robię tam zakupy)
        *dyskonty: Biedronka, Simply

        Lidl przemieścił się z kategorii „dyskonty” o oczko wyżej, dlatego m.in. wprowadził produkty marki Deluxe, podniósł nieco ceny i ma niektóre produkty trochę lepszej jakości, choć ta jakość to pojęcie dość względne.

        Z kolei Carrefour, Auchan, Tesco, E. Leclerc – to są hipermarkety, więc oddzielna kategoria sklepów.

        PS: Matko, coś jeszcze pamiętam z tych Podstaw Marketingu! :P

        0

        1. Netto to brat bliźniak Biedry, przynajmniej moim zdaniem. Stokrotki nie znam zbyt dobrze, ale zawsze kojarzyła mi się z Żabką.

          0

  7. Szacunek! Nie zgodzę się co do kawy rozpuszczalnej, wiadomo, że mieszanka zbożówki z prawdziwą będzie tańsza niż 100% kawy. Jeśli chodzi o jakość to moim zdaniem produkty z Lidla są lepsze, dlatego o wiele bardziej lubię ten sklep mimo że jak widać bywa droższy. Chleby z Biedronki mi nie smakują, często są zwęglone (przynajmniej u mnie).
    Ja jestem chętna i jak najbardziej czekam na kolejny wpis tego typu :D Np. porównanie któregoś sklepu z Auchan.

    0

    1. Dzięki za docenienie :) Wiem, że produkty z Lidla mają lepszą jakość, ale wątkiem przewodnim porównania była jak najniższa cena. Stąd m.in. wybór mieszanki kawowej zamiast kawy. Uznałam, że skoro stoi wśród kaw i kawę udaje, mało kto sięgnie po słoik i będzie się wczytywał w skład.

      Auchan to dość rzadko występujący sklep. (Co innego w dużych miastach, wiadomo). Z czym chciałabyś go porównać? Z Leclercem? Kauflandem?

      0

  8. Biedronke i Lidla mam obok siebie – dzieli je krawężnik. Zakupy robię najczęściej w Lidlu, ale takie skromne jak twaróg, mleko, drożdże, kasza gryczana – według mnie są lepsze od tych z Biedry.
    W Biedronce tato kupuje dla siebie wodę Oazę lub Polaris i czasem pieczarki ;) Ja do Biedronki najczęściej zachodze by pooglądać książki, kiedy się pojawia i tyle ;)

    0

  9. „dwie godziny z rzędu”, a nie „pod rząd”. To tak odnośnie do poprawności językowej. Pozdr. PS a stronę odwiedzam regularnie:) To już chyba podpada pod uzależnienie:)

    0

    1. Bardzo dziękuję za poprawienie, zmieniałam od razu. I dzięki za odwiedzanie bloga, zapraszam jak najczęściej :)

      0

  10. Ja przeważnie kupuję w Lidlu mam go tuż pod blokiem a i jakość jest lepsza niż w biedronce,ale i do tego drugie sklepu też jeżdżę bo tam są ciekawe rzeczy nie spożywcze:)

    0

  11. W Lidlu mają batoniki twarożkowe malinowe i orzechowe (1,09zł) bez których nie wychodzę ze sklepu, znalazłąm odpowiednik w Biedronce waniliowe/czekoladowe/truskawkowe (0,99zł) niestety zjadłam tylko waniliowy i nie mam ochoty próbować następnego… brr. Aczkolwiek sosy do spagetti i ryżu w słoikach kupuje i tu i tu i polecam. teraz chyba papier toaletowy i ręczniki papierowe będę kupowała w Biedronce bo po rewolucji półkowej w Lidlu kilka z moich ulubionych produktów znikło z półek. Chociaż już dwa razy kupowałam papier i dwa razy okazywało się, że za kasami jest inny w promocji (ja kupiłam 10 rolek po ok 11zł a za kasami było 16 rolek po 9,90). Wpis ciekawy, choć pominięcie jakości trochę go przekłamuje (brr Biedronkowa herbata)

    0

    1. Lidlowych batoników twarogowych nie jadłam (za to moi przyjaciele uwielbiają). Biedronkowe owszem, rok lub dwa lata temu, i naprawdę mi smakowały. Nie wiem, czy obecnie robi je ta sama marka, więc się nie odniosę.

      Co do jakości, nie jestem w stanie jej ocenić – większości z tych produktów nie jadłam :)

      0

Dodaj komentarz