Excelsior, Kokos Schnitte knusprige

Wchodząc do wrocławskiej Hali Targowej na Piasku, w ramach jakże modnego obecnie autocoachingu, powtarzałam sobie: pamiętaj, przyjechałaś po zimową edycję limitowaną czekolady Ritter Sport z kremem o smaku korzennych ciasteczek. Wychodząc, burczałam już tylko: Olgo, niech cię szlag!

Zaprezentowanego dziś wafelka – Kokos Schnitte knusprige – znalazłam na jednym z dwóch słodyczowych stanowisk (na tym, na którym chytra baba z Wrocławia nie przekleja dat ważności). Leżał wepchnięty między inne produkty i wołał: weź mnie! Pod nim znajdowała się druga sztuka, na której widniała cena: 90 gr.

Beznadziejnej sytuacji, w jakiej się znalazłam, nie poprawiał fakt, iż obok mnie dreptał i wodził po słodyczach wygłodniałym wzrokiem Pyszczek, miłośnik wafli wszelakich, zwłaszcza kokosowych. Tak oto zrozumiałam, że mam przerąbane i znów powiększę listę posiadanych dobrodziejstw.

Excelsior, Kokos Schnitte knusprige, wafel typu Hanuta z kremem z wiórkami kokosowymi, copyright Olga Kublik

Kokos Schnitte knusprige

Wafle zostały zakupione i przywiezione do domu, degustacja zaś zaplanowana na wczoraj, jako że nie dostałam wglądu w opakowanie zbiorcze, a na pojedynczych sztukach nie pojawiła się data ważności. Przy okazji zabrakło również składu i wartości odżywczych, ale te sprawdziłam w internetach.

1 Kokos Schnitte knusprige waży 21 g i dostarcza 111 lub 117 kcal (źródła podają raz 530 kcal w 100 g, raz 556 – sami wybierzcie, czy wolicie wersję optymistyczną, czy pesymistyczną).

Excelsior, Kokos Schnitte knusprige, wafel typu Hanuta z kremem z wiórkami kokosowymi, copyright Olga Kublik

Wafel przypomina budową Hanutę, co rokuje bardzo dobrze. Gorzej mają się sprawy kolorystyki, jako że krem pozwala przypuszczać, iż podczas produkcji jeden z pracowników fabryki obchodził urodziny, poczęstował wszystkich skiśniętym tortem i niestety biedacy się pochorowali.

Znacznie lepiej wypada zapach, który jest obłędny. Przywodzi na myśl mleczną czekoladę pełną kokosowego nadzienia i wiórków w najlepszej możliwej postaci, czyli podprażonej. Albo świeże ciasto z kokosem. Aromat ów jest aż do przesady słodki, przez co jeszcze cudowniejszy.

Excelsior, Kokos Schnitte knusprige, wafel typu Hanuta z kremem z wiórkami kokosowymi, copyright Olga Kublik

Wafel jest gruby i twardy, ale leciutki. W strukturze odrobinę styropianowy (stetryczaławy). Cechuje go delikatne natłuszczenie. W smaku jest nieznacznie słodki.

Między waflami znajduje się przyjemnie dużo nadzienia. Krem daje się poznać jako twór zbity i twardy, delikatnie tłusty. Nie wiem, czy jest taki sam z siebie i po prostu, czy konsystencja wynika ze zbliżającego się końca daty ważności (You’ll never know).

Krem smakiem w 100% odpowiada mlecznej czekoladzie – bardzo słodkiej i naprawdę mlecznej – wypełnionej wiórkami kokosowymi. Te ostatnie niestety są świeże, przez co okrutnie się memłają. Szczęście w nieszczęściu stanowi fakt, iż świeżość wpływa również na pełnię smaku, jędrność, nieprzesuszenie, niezwietrzenie i tak dalej.

Excelsior, Kokos Schnitte knusprige, wafel typu Hanuta z kremem z wiórkami kokosowymi, copyright Olga Kublik

Kokos Schnitte knusprige nieznanej mi dotąd marki Excelsior to produkt niepozorny, acz wyśmienity. I zaskakujący. Przede wszystkim warto wiedzieć i zapamiętać, iż pachnie oraz smakuje esencją mlecznej czekolady z wiórkami kokosowymi, pozornie podprażonymi, w rzeczywistości świeżymi.

Dwa twarde i lekkie, nieco starawe – powinnam była zapytać o datę ważności – wafle wypełnia ogrom zwartego i tłustawego kremu. Wiórków jest w tej kompozycji sporo, a przez sporo mam na myśli prawdziwy wiórkowy zalew. Poziom słodyczy z pozoru jest umiarkowany, ale gdy nadzienie wejdzie w reakcję z najdrobniejszym uszkodzeniem zęba, po kręgosłupie przechodzą nieprzyjemne ciarki.

Gdybym miała gwarancję, że podczas kolejnego zakupu Kokos Schnitte knusprige wafel będzie chrupiący i świeży, a krem miększy, ową mlecznoczekoladową kokosankę skrytą w waflu kupiłabym ponownie, nawet kosztem wydłużenia listy posiadanych słodyczy.

Ocena: 5 chi

24 myśli na temat “Excelsior, Kokos Schnitte knusprige

 1. Za bardzo mi się z Hanutą kojarzy, bym chciała spróbować, a i kokosowe wafelki strasznie mi obrzydły jakiś czas temu. Dokładając do tego jeszcze to, że zupełnie mi się wafelki przejadły – nuda, nie dla mnie, pomijając nawet to, jaki jest. Twarde, nieświeże wafle, tłusty krem – nie sądzę, by pozytywna ocena się u mnie pojawiła.

  0
 2. Hm, pachnie mleczną czekoladą i wiórkami, brzmi fajnie, bo wiórki, ja bym je wolała w połączeniu z gorzką czekoladą. Wafle tego typu lubię – Hanuta ma tutaj u mnie czołowe miejsce :) I właśnie, najlepiej jak tego typu twory to klasyk smakowy, orzech laskowy, mniam :)

  0
 3. Mając na uwadze, że kupowałaś u naszej „ulubionej” chytrej baby, szansa, że był po terminie jest duża. Także myślę, że musisz zrobić powtórkę kiedyś : )

  0
 4. Nie widziałam tego wafla w sklepie, ale brzmi obłędnie – uwielbiam mleczną czekoladę z wiórkami kokosowymi. Obfitość kremu mnie urzeka, zwłaszcza, że to nie jest chamska margaryna. Omnomnom. Olga. Niech Cię szlag. :(

  0
  1. Ostatnio na wielu płaszczyznach życia trafia mnie szlag. Chyba zostałam przez Ciebie przedwcześnie przeklęta.

   0
     1. Nie będę naciskać, bo to nic nie da, ale jeśli poczujesz taką potrzebę to pamiętaj, że mam całkiem niezłą klatę, więc wszystko udźwignę :*

      1+

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.