Sainsbury’s, Christmas Iced Topped Mince Pies

Na pytanie, jak świąteczne babeczki Luxury Mince Pies marki Walkers Shortbread mogły jej smakować, Natalia odpowiedziała, że tych akurat nie próbowała. Jadła, zachwyciła się i do Polski przywiozła za to ich konkurencyjny odpowiednik: Christmas Iced Topped Mince Pies od Sainsbury’s. Tradycyjne kruche ciastka z gęstym bakaliowym nadzieniem oblano lukrem i zamknięto w kartoniku zbiorczym. Aby moja ciekawość została zaspokojona, jedna babeczka powędrowała właśnie do mnie. Dziękuję!

Sainsburys, Christmas Iced Topped Mince Pies, kruche babeczki z nadzieniem mincemeat i lukrem z Wielkiej Brytanii na Boże Narodzenie, copyright Olga Kublik

Christmas Iced Topped Mince Pies

Gwoli przypomnienia, lub gdyby ktoś nie czytał poprzedniej recenzji, mince pies to tradycyjny w Wielkiej Brytanii wypiek bożonarodzeniowy. Świąteczne babeczki składają się z kruchego ciasta i gęstego nadzienia zwanego mincemeat, które łączy przyprawy korzenne, suszone i kandyzowane owoce oraz nawilżacz: rum, brandy lub ocet. Podawać je można na zimno lub na ciepło, wedle uznania.

W Christmas Iced Topped Mince Pies świąteczne babeczki pokrywa gruba warstwa białego lukru, ciasto zaś jest ciemniejsze od tworu Walkers Shortbread i zupełnie inne (uff). Produkt wydaje się znośniejszy smakowo, a jednocześnie – o ironio – posiada mniej uroku.

Iced Topped Mince Pies dostarczają 405 kcal w 100g.
1 krucha babeczka od Sainsbury’s to ok. 56,5 g i 229 kcal.

Sainsburys, Christmas Iced Topped Mince Pies, kruche babeczki z nadzieniem mincemeat i lukrem z Wielkiej Brytanii na Boże Narodzenie, copyright Olga Kublik

Ciasto w Christmas Iced Topped Mince Pies jest twarde, kruche i ciemne – wygląda jak wypieczona tarta. Zdaje się normalne, a na pewno normalniejsze od odpowiednika marki Walkers Shortbread (brrr). Zapachem przypomina tłuste, umiarkowanie słodkie i smaczne ciasto francuskie.

Sainsburys, Christmas Iced Topped Mince Pies, kruche babeczki z nadzieniem mincemeat i lukrem z Wielkiej Brytanii na Boże Narodzenie, copyright Olga Kublik

W cieście znajduje się sporo tłuszczu. Smakuje jak krucha część babeczek z kajmakiem, wciąż możliwych do upolowania na wagę w wielu osiedlowych sklepach spożywczych.

Środek z kolei jest wyraziście korzenny, przede wszystkim cynamonowy. Aby odkryć tę cudowną przyprawę, wystarczy lekko musnąć nadzienie językiem. Znajduje się w nim ogrom doskonałych jakościowo, napuchniętych owoców (suszonych i kandyzowanych). Przewodzą ogromne i jędrne rodzynki oraz skórka pomarańczowa. Spajające je zawiesina jest kleikowa, gęsta, lepka, słodka i bezalkoholowa.

Najmniej interesującą warstwą Christmas Iced Topped Mince Pies jest lukrowa powierzchnia – nieprzyjemnie gruba, plastyczna, gumowa, słodka. Spodziewanie chrzęści pod zębami.

Sainsburys, Christmas Iced Topped Mince Pies, kruche babeczki z nadzieniem mincemeat i lukrem z Wielkiej Brytanii na Boże Narodzenie, copyright Olga Kublik

Babeczki Mince Pies od Sainsbury’s są ponadprzeciętnie cukrowe – bez gorzkiego napoju nie polecam ich tykać – ale przy okazji intensywnie korzenne. W całokształcie bardzo, ale to bardzo świąteczne. Ze względu na obecność lukru nie odważyłam się mojej sztuki podgrzać, acz gdybyście mieli całe opakowanie i chcieli poeksperymentować, zachęcam. Pamiętajcie tylko, by stawić im czoła zimą.

Christmas Iced Topped Mince Pies oceniam na 3 chi ze wstążką, czyli na tyle samo, ile otrzymała konkurentka marki Walkers Shortbread. Każdemu z bożonarodzeniowych wyrobów mam do zarzucenia coś innego. Dzisiejsza bohaterka jest mniej problematyczna, bo nie posiada specyficznego aromatu i nie powoduje mdłości. Zawiera za to przesadnie grubą warstwę lukru oraz rozwala się podczas jedzenia. Sporządzając listę brytyjskich produktów must-have, warto pamiętać, iż niewiele brakuje jej do 4 chi.

Ocena: 3 chi ze wstążką


Skład i wartości odżywcze:

Sainsburys, Christmas Iced Topped Mince Pies, kruche babeczki z nadzieniem mincemeat i lukrem z Wielkiej Brytanii na Boże Narodzenie, skład i wartości odżywcze, copyright Olga Kublik

12 myśli na temat “Sainsbury’s, Christmas Iced Topped Mince Pies

  1. Oho, wersja „straszak na Kimiko”, bo z lukrem. Jak ja nie cierpię tego białego tworu! I nie wiem, dlaczego jak zaczęłam czytać, to mi się z Pop Tarts (fu!) skojarzyło. Nie no… w sumie wiem: też były… a zresztą, nie zrobię Ci tego i nie przypomnę (recenzja przecież jest i kojarzę, że czytałaś).
    Ale potem wreszcie chwila wytchnienia i opis nadzienia (o, nawet rymem).
    Skąd ja znam wystawienie tej samej oceny, motywowane „każdemu mam do zarzucenia co innego”. Chciałabym więcej produktów „tak samo pyszne, boskie, obłędne” na świecie, ale cóż.
    Tego oczywiście bym nie chciała, ale taki twór dobrze wykonany, bez lukru, zjadłabym.

    1. Niestety na dobre mince pies nie trafiłam i w efekcie nie polecę żadnych. Nawet mimo naszych różnic w upodobaniach, tu byłybyśmy raczej zgodne.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.