Tesco, Skyr Iceland Style Yogurt: Cranberry, Strawberry

Sądziłam, że spróbowałam już wszystkich dostępnych na polskim rynku skyrów. Przerobiłam paskudną Arlę, niejadalne Pilosy z Lidla, trudno dostępne Ehrmanny, jeszcze rzadziej spotykaną Bohusovicką Mlekarnę oraz dwie linie od Piątnicy: z oryginalnym logo oraz produkowaną dla Biedronek.

Okazało się jednak, że to nie koniec. Na dwa ostatnie skyry – w zasadzie to nawet trzy, ale naturalny wariant mnie nie interesuje – trafiłam podczas robienia zakupów w Tesco. Owocowe produkty marki własnej marketu występują w wariantach smakowych: żurawinowym oraz truskawkowym. Dziwny i niecodzienny wybór smaków, ale na tym świecie już chyba nic mnie nie zdziwi.

Tesco, Skyr Iceland Style Yogurt Cranberry, jogurt w stylu islandzkim o smaku żurawinowym, deser light o niskiej zawartości tłuszczu, copyright Olga Kublik

Skyr Iceland Style Yogurt Cranberry

Mimo iż degustację powinnam zacząć od wersji tradycyjnej, to żurawinowa kusiła mnie bardziej, a więc ją puściłam przodem. Kubeczek zawiera 140 g deseru o zawartości 9,6 g białka oraz 0,1 g tłuszczu. Pachnie przepięknie, bo słodkożurawinowo oraz… hmm, kakaową maścią, którą mama wklepywała mi w policzki, gdy dostawałam uczulenie (kochałam ten zapach). Mało tego, już w aromacie czuć, że skyr jest gęsty i kremowy.

Skyr Iceland Style Yogurt Cranberry dostarcza 92 kcal w 100.
Żurawinowy jogurt w stylu islandzkim z Tesco waży 140 g i zawiera 129 kcal.

Biała część deseru jest ponadprzeciętnie – nawet w odniesieniu do skyrów – cierpka. Skleja zęby tak bardzo, że zdaje się mączna. Smakuje słodko, ponieważ została zainfekowana żurawinowym sosem.

Sos, czy raczej dżemik, jest pełen całych owoców z twardymi skórkami i pozytywnymi pesteczkami. Cechują go rzadkość oraz żelowość. Jest słodziutki. Wymieszany z białą częścią nieco ją rozrzedza.

Tesco, Skyr Iceland Style Yogurt Cranberry, jogurt w stylu islandzkim o smaku żurawinowym, deser light o niskiej zawartości tłuszczu, copyright Olga Kublik

Po połączeniu warstw żurawinowy jogurt w stylu islandzkim z Tesco jest średnio gęsty. Oznacza to, że jest gęsty jak na przeciętne jogurty, jednak nie tak bardzo, jak konkurencyjne skyry. Smakuje bardzo słodko, kwaskowato – kwaskiem świeżych jabłek – oraz intensywnie żurawinowo. Owoce pojawiają się w całości i sprawiają radość każdym elementem: skórką, miąższem, pesteczkami. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że deser w 100% oddaje smak… żurawinowego Redd’sa!

Do zmiany w skyrze z Tesco nadaje się konsystencja białej warstwy. W obecnej postaci wprowadza do deseru niemiłą mączną cierpkość. Pomimo niedociągnięć mogłabym go kupić ponownie.

Ocena: 5 chi


Tesco, Skyr Iceland Style Yogurt Strawberry, jogurt w stylu islandzkim o smaku truskawkowym, deser light o niskiej zawartości tłuszczu, copyright Olga Kublik

Skyr Iceland Style Yogurt Strawberry

Drugi skyr z Tesco odznacza się takimi samymi parametrami. Kubeczek zawiera 140 g deseru, ten zaś 9,6 g białka oraz 0,1 g tłuszczu. Zapachem przywodzi na myśl kompot z słodkich i świeżych (!) truskawek prosto z działki. Wyobraziłam sobie przygotowywanie letniego makaronu z truskawkami, gdy owoce rozmiażdża się widelcem (z tą różnicą, że tu dodano cukru, czego ja nigdy nie robię). Roztaczają wówczas piękny i soczysty aromat. Dokładnie taki, jak Skyr Iceland Style Yogurt Strawberry.

Skyr Iceland Style Yogurt Strawberry dostarcza 92 kcal w 100.
Truskawkowy jogurt w stylu islandzkim z Tesco waży 140 g i zawiera 129 kcal.

Biały serek znów jest gęsty i tak bardzo skleja zęby, że wywołuje uczucie mączności. W smaku czuć nutę… grzyba? Trudno to opisać. Skyrowi towarzyszy zabarwiony na różowo wodnisty sos pełen kawałków owoców i pesteczek. Warstwy połączone razem dają gęstość porównywalną do gęstości jogurtów greckich z serii 0% tłuszczu Piątnicy przed zmianą składu (teraz są znacząco rzadsze).

Tesco, Skyr Iceland Style Yogurt Strawberry, jogurt w stylu islandzkim o smaku truskawkowym, deser light o niskiej zawartości tłuszczu, copyright Olga Kublik

Skyr jest cierpki i skleja zęby, przez co traci na aksamitności. Słodycz jest wysoka, ale nie przekracza granicy obrzydzenia. Splata się z nieznacznym kwaskiem. W truskawkach jest trochę za mało pesteczek – powinno być więcej. Ponadto wymieszanie warstw nie niweluje posmaku grzyba. Deser jest przyjemny, niestety niczym się nie wyróżnia. Nie sądzę, bym do niego wróciła.

Konsystencja zasługuje na 3 chi, a smak truskawek na 4 chi. Za grzyba i tak wypada odjąć.

Ocena: 3 chi ze wstążką


Składy i wartości odżywcze:

6 myśli na temat “Tesco, Skyr Iceland Style Yogurt: Cranberry, Strawberry

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.