Bakalland, Vitanella Baton Protein Kakao 29% białka

Nie jestem fanką batonów proteinowych w polewie, co wywnioskowałam z degustacji przeciętnych Go On! od Sante, zupełnie niejadalnych High Whey Protein Barów marki Activlab Sport oraz okrutnego Be Raw! Protein 38% z linii Ewy Chodakowskiej. Wprost przeciwnymi uczuciami darzę batony proteinowe bez polewy, np. Quest Bary od Quest Nutrition czy też Low Carb Bary produkcji OhYeah!. Niestety – albo stety – kawowy Baton Protein Kakao 29% białka* z biedronkowej kolekcji Vitanella do nich nie należy.

* Warto zwrócić uwagę na nazwę tego produktu oraz szatę graficzną. Wszystkiego jest tak dużo, że nie do końca wiadomo, co wlicza się do nazwy, co zaś nie. Poza tym po obrazku na opakowaniu nijak nie da się wywnioskować, że jest kawowy, a to przecież smak przewodni. Brawo, Bakallandzie. Brawo, Biedronko.

Bakalland, Vitanella Baton Protein Kakao 29% białka, baton białkowy o smaku kawowym z ziarnami kakao, zdrowe słodycze z Biedronki, copyright Olga Kublik

Baton Protein Kakao 29% białka

Białkowy bohater recenzji pojawił się w mych zbiorach dzięki Oli z Healthy Cottage, która wysłała mi go wraz z bajecznymi australijskimi ciastkami Tim Tam Chill Me! Choc Cherry Coconut (dziękuję ponownie!). Choć jest względnie nowym produktem, podczas zakupów w Biedronce nie zwracałam na niego w uwagi (patrzcie: wstęp). Po otrzymaniu wzruszyłam ramionami i pomyślałam, że przynajmniej występuje w rozmiarze w sam raz na raz, więc długo męczyć go – i siebie – nie będę.

Baton Protein Kakao 29% białka Vitanella marki Bakalland dostarcza 387 kcal w 100 g.
Kawowy batonik białkowy waży 45 g i zawiera 174 kcal.

Bakalland, Vitanella Baton Protein Kakao 29% białka, baton białkowy o smaku kawowym z ziarnami kakao, zdrowe słodycze z Biedronki, copyright Olga Kublik

Otwierając baton proteinowy, spodziewałam się zastać tradycyjny kamulec. Nic bardziej mylnego. Białkowiec Vitanelli okazał się przyjemnie miękki, umiarkowanie plastyczny. Na dodatek pachnie tak pięknie, że aż trudno się powstrzymać od wepchnięcia do ust całego naraz. Podczas notowania szkicu wstępu do recenzji, gdy już leżał obok mnie i opływał nozdrza słodką kakaowością, ledwo nadążałam z wycieraniem śliny ściekającej brodzie.

Co ważne, kakaowość aromatu Batona Protein Kakao nie jest dziecięca ani naiwna. Wręcz przeciwnie, sprawia wrażenie dojrzałej, dostojnej. Pobudza apetyt na 101%.

Bakalland, Vitanella Baton Protein Kakao 29% białka, baton białkowy o smaku kawowym z ziarnami kakao, zdrowe słodycze z Biedronki, copyright Olga Kublik

Ku mojemu zdziwieniu polewa okazała się dość gruba. Jest twarda, krucha, chrupka. Na bagienko nie ma co liczyć – rozpływa się wodniście. Smakuje słodko, jednak nieprzesadnie, neutralnie. Motywem przewodnim jest oczywiście cudowna kakaowość odnotowana w zapachu. Klasa!

Wnętrze batona jest jasne – jeszcze wówczas nie wiedziałam, że kawowe – i ma wtopione cząsteczki czegoś, co wzięłam za kakao (i słusznie). W konsystencji odpowiada twardawej, niestety pylistej gumce. Po rozgryzieniu nie gęstnieje, szkoda. Przez chwilę tylko, i to tuż przed zniknięciem, jest śliskogęstawe (zupełnie jak chałwa; jej słodycz powoduje charakterystyczne śliskie zgęstnienie śliny, do którego i tu dochodzi). Jak wcześniej zdradziłam, smakuje kawowo, na dodatek w 200%.

Bakalland, Vitanella Baton Protein Kakao 29% białka, baton białkowy o smaku kawowym z ziarnami kakao, zdrowe słodycze z Biedronki, copyright Olga Kublik

Baton Protein Kakao 29% białka marki Vitanella (tu: Bakalland) jest przepyszny. Smakuje jak słodka w punkt kawa z mlekiem, doprawiona wyrazistą dostojną kakaowością. Do poprawy nadaje się co najwyżej wysoka proszkowatość łakocia, za którą nie przepadam.

Spodziewałam się, że baton proteinowy z Biedronki będzie: a) kakaowy, b) twardy jak skała, c) co najwyżej zjadliwy. Jak miło tak bardzo się pomylić! W rzeczywistości bowiem słodycz jest: a) kawowy, b) gumkowy w sposób miękki i kruchy zarazem, c) przepyszny. Wyrazista polewa w postaci deserowej czekolady dopełnia całości. Z ogromną przyjemnością do niego wrócę, Ola trafiła w dziesiątkę.

Ocena: 5 chi


Skład i wartości odżywcze:

Bakalland, Vitanella Baton Protein Kakao 29% białka, baton białkowy o smaku kawowym z ziarnami kakao, zdrowe słodycze z Biedronki, skład i wartości odżywcze, copyright Olga Kublik

14 myśli na temat “Bakalland, Vitanella Baton Protein Kakao 29% białka

  1. To coś jest kawowe?? Kupiłam go kiedyś (bi to nie jest taka nowośc :) ) , zjadłam i w życiu bym nie zgadla, bylam przekonana że jest kakaowy xD serio, jabw smaku żadnej kawy nie wyczulam :p

  2. Wygląda i brzmi bardzo smakowicie, no ale skład mnie nijak nie zachęca, wolę już zjeść milky way’a albo kinder bueno ;)
    A co do smaku kawy i opakowania, to ziarenka w lewym rogu stanowią jakiś trop, ale po ogólnym wyglądzie stawiałbym na czekoladę.

  3. Baaaaardzo się cieszę, że trafił w Twój gust :D Jadłam go bardzo dawno temu i za bardzo nie pamiętam jego smaku, ale pamiętam to wrażenie, że jest zdecydowanie lepszy niż Ba! Protein. Btw. nazwa jest bardzo myląca – kupując go, nie spodziewałam się kawy (jak i Ty), aczkolwiek cieszę się, że była to kawusia z mleczkiem, a nie czarne espresso, które robi kwaśno-gorzkie „jebudu” :D Polewę też zapamiętałam jako kruchą i mocno kakaową, kojarzy mi się nawet z jakimiś waflami kakaowymi (raju, Grześki? Nie pamiętam :().

    Btw. skrobnij maila. Ciekawam, co u Ciebie :*

    1. Lepszy od bakallandowego proteinowca? Ciekawe, bo to ten sam produkt. BA! czeka w „zdrowej skrzyneczce”, więc za jakiś czas sama ocenię, czy coś jest na rzeczy (albo i nie, bo już zapomniałam, jaki był ten :P). Tak czy owak, mniam i jeszcze raz dziękuję :*

  4. Kawy z mlekiem nie znoszę, jednak w formie do jedzenia w słodyczach, jak nią smakują, lubię. Mimo to nie sądzę, by ten baton był dla mnie. Gumka z kakao? Niee. Pomijając już, że to baton i tyle.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.