Otmuchów, Vitanella Baton owocowy: pomarańczowy, porzeczkowo-jagodowy

Mimo iż kocham raw bary oraz owsiane flapjacki, nie przepadam za popularnymi batonikami zbożowymi, musli ani owocowymi, wykonanymi na bazie przecierów i soków. Z tego powodu bohaterów zaprezentowanych w dzisiejszej recenzji nie miałam w planie kupować.

I w sumie nie kupiłam. Był to czas, gdy w Biedronce pojawiły się surowe batony o kompozycjach zbliżonych do propozycji Kubary (Dobrej Kalorii). Niestety osoba, którą po nie wysłałam, pomyliła się i przyniosła do domu Batony owocowe Vitanelli. Cóż, bywa. Czasem trzeba stawić czoła mniej przyjemnym wyzwaniom.

Otmuchów, Vitanella Baton owocowy pomarańczowy, copyright Olga Kublik

Vitanella Baton owocowy jabłko, gruszka, pomarańcza

Spodziewałam się, że batony złożone w głównej mierze z owoców przecierów i soków owocowych okażą się miękkie. Ale żeby aż tak?! Zupełnie nie moja bajka. Słodycze marki Otmuchów są tak mięciutkie, że przypominają nie do końca zastygłą marmoladę. Podczas krojenia i rwania kleją się, lepią, gną, ciągną.

Baton owocowy jabłko, gruszka, pomarańcza marki Otmuchów dostarcza 331 kcal w 100 g.
Baton owocowy marki Vitanella z Biedronki waży 40 g i zawiera 132 kcal.

Otmuchów, Vitanella Baton owocowy pomarańczowy, copyright Olga Kublik

W zapachu owocowy baton z Biedronki jest głównie pomarańczowy. Aromat ów miesza się z nutą czegoś dusznego. Podporę stanowią jabłko oraz rodzynki (których w składzie nie ma). Gruszki nie odnotowałam. Jest bardzo słodko w sposób marmoladkowy.

W ustach baton Vitanelli daje się poznać wcale nie jako zgęstniała marmolada, ale śliska galaretka pełna sporych kawałków suszonych jabłek. Na języku rozpływa się na sok, na dodatek momentalnie. Efekt ów chyba nie brzmi najgorzej, jednak obrzydził mnie tak bardzo, że zjadłam trochę mniej niż połowę batona. Zdecydowanie pozostaję sercem przy twardych, zwartych i mięsistych raw barach.

Otmuchów, Vitanella Baton owocowy pomarańczowy, copyright Olga Kublik

Smakowo owocowy baton z Biedronki jest naturalnie kwaśny, ale jednocześnie słodki – to przyjemne. Pomarańcza daje się poznać jako bardzo wyrazista, intensywna. Jabłka mają smak charakterystyczny dla okazów suszonych. Gruszek po raz kolejny nie wyczułam.

Warto jeszcze dodać, że pomarańczowość batona Vitanelli jest tak intensywna, że aż ostra, a także tak ostra, że aż… gazowana. W połowie degustacji pojawiło się wrażenie obcowania z produktem alkoholowym. Język mnie piekł i lekko zdrętwiał. Gardło rozgrzało się jak od spirytusu.

Otmuchów, Vitanella Baton owocowy pomarańczowy, copyright Olga Kublik

Niestety Baton owocowy jabłko, gruszka, pomarańcza marki Otmuchów nie przypadł mi do gustu ani trochę. Ma paskudną konsystencję nie do końca zastygłej galaretki otaczającej zimne nóżki, połączonej z gumą do żucia. Smak jest przesadnie intensywny i sprawia, że język oraz gardło płoną pomarańczą.

Ocena: 2 chi


Otmuchów, Vitanella Baton owocowy porzeczkowo-jagodowy, copyright Olga Kublik

Vitanella Baton owocowy jabłko, daktyl, porzeczka, jagoda

Mimo sterroryzowania pomarańczowym wariantem owocowego batona z Biedronki po fioletowym spodziewałam się lepszego odbioru. Ma ciekawsze składniki, bo moją ukochaną czarną porzeczkę, wspaniałe jagody i cudowne daktyle. Bazę – jak poprzednio – stanowi jabłko.

Baton owocowy jabłko, daktyl, porzeczka, jagoda marki Otmuchów dostarcza 334 kcal w 100.
Baton owocowy marki Vitanella z Biedronki waży 40 g i zawiera 133 kcal.

Otmuchów, Vitanella Baton owocowy porzeczkowo-jagodowy, copyright Olga Kublik

I tym razem w zapachu batona Vitanelli pojawił się niezidentyfikowany zaduch. Poza nim odnotowałam daktyle, suszone jabłka, jagody oraz suszone śliwki (których w składzie brak). Kwasek jest naturalny, przyjemny. Słodycz plasuje się na odpowiednim poziomie.

Po ostrożnym i pełnym nieufności włożeniu kawałka batona do ust odkryłam, że jest o wiele lepszy. Gęstszy, twardszy i mniej galaretkowy – choć nadal – od poprzednika. Uff!

Otmuchów, Vitanella Baton owocowy porzeczkowo-jagodowy, copyright Olga Kublik

W smaku na pierwszy plan wysuwa się czarna porzeczka. Esencja czarnej porzeczki. Nie pijam soków, nektarów ani innych owocowych napojów, jednak kiedy już się zdarzy, najchętniej sięgam właśnie po czarnoporzeczkowy. Słodycz Vitanelli jest jego batonowym odpowiednikiem – mniam!

Czarna porzeczka zajmuje 90% pola smakowego. Pozostałe 10% zostało rozdzielone pomiędzy suszone jabłka, jagody i cytryny. Daktyle nie wzięły udziału w zabawie.

Otmuchów, Vitanella Baton owocowy porzeczkowo-jagodowy, copyright Olga Kublik

Biedronkowy Baton owocowy jabłko, daktyl, porzeczka, jagoda marki Otmuchów jest lepki, kleisty i rozczarowujący pod względem konsystencji, a jednak o niebo lepszy od wariantu pomarańczowego. Przypomina nie rozlazłą galaretkę, ale zwartą żelkę wypełnioną kawałkami suszonych jabłek i kostką czarnej porzeczki (uzyskaną z przecieru). Na pojedynczą degustację się nadaje. Na powtórkę – nie.

Ocena: 3 chi ze wstążką


Skład i wartości odżywcze:

9 myśli na temat “Otmuchów, Vitanella Baton owocowy: pomarańczowy, porzeczkowo-jagodowy

  1. I dlatego wolę robić zakupy dla siebie sama :D to zupełnie nie mój typ batonow – nie przepadam za owocowymi raw barami. Ale ta konsystencja w sumie nie intryguje… Ciebie obrzydzila, a jestem ciekawa jak ja bym ją odebrała :)

  2. Jadłam ten porzeczkowy i brakowało mi w nim tłuszczowego dodatku. Był za słodki i smakował jak marmolada i na pewno miał wiele z żelki.

  3. Totalnie nie odpowiadająca moim kubkom smakowym recenzja. Te batony są dla mnie genialne, niestety obecnie w Biedronce niedostępne :/

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.