Kupiec, Płatki Jaglane z wiśniami

Nie lubię świeżych wiśni. Jeśli ktoś twierdzi, że są słodziutkie, prawdopodobnie ma upośledzone kubki smakowe albo jest masochistą. Wiśnie zerwane prosto z drzewa są cierpkie i tak kwaśne, że ryło wykręca się na drugą stronę głowy. I nie, nie ma znaczenia kolor wiśni. Bordowe, czerwone czy różowe – wszystkie są złem wcielonym. Osoby o odmiennym zdaniu nie mają prawa głosu!

Co innego wiśnie stosowane w jogurtach, deserach, nadzieniach i napojach AKA wisienki. Są przetworzone przez plebejski przemysł spożywczy i zaserwowane w wykastrowanej wersji, która ma szansę trafić do człowieka współczesnego, uzależnionego od cukru. Między innymi do mnie.

Ponieważ jaglany deser Kupca ma ładny skład i nie zawiera cukru, nie byłam pewna, którą formę wiśni w nim umieszczono. Z tego powodu – choć miał zostać poddany próbie już podczas pierwszej degustacji – został strącony na trzecie miejsce. Mogłabym go przełożyć na koniec, gdyby nie silne przeczucie, że Płatki Jaglane z bakaliami okażą się najlepsze i podbiją moje niejaglane serce.

Kupiec, Płatki Jaglane z wiśniami, jaglanka deser bez cukru i laktozy, copyright Olga Kublik

Płatki Jaglane z wiśniami

Zdrowy deser jaglany Kupca wygląda obiecująco. Na tle płatków i proszków pysznią się licznie dodane owoce. 50-gramową porcję należy zalać zaledwie 110 ml wrzątku i odczekać. Wystarczy kilka minut, jednak ja zwyczajowo wracam po desery błyskawiczne po ok. 30 minutach.

Płatki Jaglane z wiśniami marki Kupiec dostarczają 426 kcal w 100 g.
Jaglany deser bez cukru i laktozy waży 50 g i zawiera 213 kcal.

Kupiec, Płatki Jaglane z wiśniami, jaglanka deser bez cukru i laktozy, copyright Olga Kublik

W wersji na sucho Płatki Jaglane z wiśniami Kupca śmierdzą bliżej nieokreśloną zjełczałą kaszą zmieszaną z modeliną. Nie czuć w nich ani odrobiny tytułowych owoców. Po zalaniu aromat ulega diametralnej zmianie. Jest przede wszystkim wiśniowy, słodki. Odpowiada nie tyle samym wiśniom, co wiśniowemu budyniowi. W tle występuje goryczkowo-modelinowa baza jaglana, niemniej da się ją znieść. Gorzka, nieatrakcyjna jaglaność wzmaga się po wymieszaniu gotowego deseru.

Płatki Jaglane Kupca po napęcznieniu nie zawierają luźnej zawiesiny. Deser jest stały, zwarty, zwięzły i treściwy. Byłby również suchy, ale do pewnego stopnia zapobiega temu kokos w proszku, który pod wpływem wody zmienia się w a la olej kokosowy. Należy jednak podkreślić, że efekt natłuszczenia jaglanki jest mniejszy niż w nowych kaszkach, owsiankach i ryżankach Kupca.

Po zalaniu i odczekaniu zdrowy deser jaglany ma ładny kolor: żółtawo-beżowy z krwistoczerwonymi punktami. Zdecydowanie mniej ładnie prezentuje się struktura płatków. Są standardowo mączne, cierpkie. Mają smak gorzkawy, jak wszystkie jaglane produkty. Nie rozumiem, jak można je lubić.

Jaglanka Kupca zawiera rzeczywiste wiśnie, nie plebejskie wisienki. Są przede wszystkim kwaśne (naturalnie), na szczęście zaserwowane w spokoilości wydają się przyjemne. W deserze znajdują się też wiórki kokosowe, ale mało. Nie czuć ich smaku. Zdradzają obecność tylko z uwagi na chrzęszczącą teksturę.

Kupiec, Płatki Jaglane z wiśniami, jaglanka deser bez cukru i laktozy, copyright Olga Kublik

Płatki Jaglane z wiśniami są na tyle smaczne, że można zjeść je do końca, aczkolwiek nie chce się do nich wracać (chyba że lubi się produkty jaglane). Baza jest mączna, cierpka i gorzko-modelinowa. Myślę, że to przez nią po degustacji w gardle pojawia się posmak mydła. Kokosowe natłuszczenie zapobiega suchości w sporym stopniu, acz nie całkowicie. W efekcie zdrowy deser bez cukru Kupca nieco zapycha.

Wiśniowa jaglanka przysłuży się zaoszczędzeniu paru złotych, gdy będę składała kolejne zamówienie w sklepie Kupca. Zresztą i tak szarpnę się na zakupy dopiero wtedy, gdy producent przeceni desery błyskawiczne. Bądźmy poważni… kto o zdrowych zmysłach chciałby dać 3,99 zł za suszka?

Ocena: 3 chi ze wstążką


Skład i wartości odżywcze:

Kupiec, Płatki Jaglane z wiśniami, jaglanka deser bez cukru i laktozy, skład i wartości odżywcze, copyright Olga Kublik

7 myśli na temat “Kupiec, Płatki Jaglane z wiśniami

 1. 3.99 zł to chyba oferta marketowa no na ich stronie chyba jest nawet wyższa ?
  Ja się jednak nie odzywam bo uwielbiam słodkie dojrzałe wiśnie :P

 2. Myślę że osoby które twierdzą, że świeże wiśnie są pyszne, zwyczajnie mylą je z czereśniami ;)
  Ja naprawdę uwielbiam płatki jaglane i w życiu nie czułam w nich żadnej goryczy :D używałam błyskawicznych i raz jakichś opiekanych i każde były pyszne ^^ chyba już przyzwyczaiłam moje kubki smakowe :D moja mama i babcia też baardzo lubią :) ale te płatki zupełnie nie są dla mnie. Kwaśne wiśnie i brak cukru? To nie mogłoby mi posmakować :D już bym wolała zjeść miskę czystych płatków jaglanych xD

  1. Nie wydaje mi się. Czereśnie mają inną konsystencję niż wiśnie.

   Jedz jaglane desery na zdrowie. Ja już podziękuję :P

 3. No ej. Wiśnie są słodkie. Faktycznie jednak żadne świeże slodziutkie nie są. Porządnie dojrzałe (ciemne i miękkie) wiśnie są słodko-cierpko-kwaśne. Jednocześnie. Postrzegam je jak ciemne czekolady, w momencie gdy np. czereśnie w porównaniu do nich to, hm, mleczna czekolada. Ja kocham świeże, ale żadnymi nie pogardzę. Nie latam jednak za tymi slodziutko-jogurtowymi aż tak bardzo oczywiście.

  Wiśniowy budyń, prawie niewyczuwalne wiórki, potem jednak kwaśne wiśnie i zalewajkowość? No już lecę po zapasy na zimę.
  Rany, wyobraziłam sobie owsiankę z kwachowatymi wiśniami i ściętym mlekiem – i masz, jeszcze mi coś takiego przyśni. To byłby jeden z tych koszmarów, których nigdy nie chciałabym mieć.

   1. Tłumaczę ro sobie tym, że jak wielu ludzi trafiałaś na kiepskie i się zraziłaś. :> Nie no, widok Ciebie zachwyconej wiśniami to byłoby jak… Ja zachwycona zalewają.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.