Clif Bar, Energy Bar Nut Butter Filled Chocolate Hazelnut Butter

Clif Bar Energy Bar Chocolate Hazelnut Butter to dla mnie zupełna nowość. Do dnia upolowania go nawet nie słyszałam o kolekcji Clif Bar Nut Butter Filled, w skład której wchodzą batony owsiane nadziewane masłem orzechowym z różnych gatunków orzechów, czasem wymieszanym z innym tworem.

Clif Bar Chocolate Hazelnut Butter to flapjack z masłem czekoladowo-orzechowym, do którego produkcji wykorzystano przede wszystkim orzechy laskowe. Wizualnie przywodzi na myśl batony figowe Fig Bar, a raczej wariację na ich temat. W warstwie zewnętrznej – ciastku – pojawiają się grudki przypominające kaszkę gryczaną białą. Batona nie trzeba kroić, by zobaczyć nadzienie, wszak wychodzi ono bokami.

Clif Bar, Energy Bar Nut Butter Filled Chocolate Hazelnut Butter, zdrowy wegański baton owsiany z czekoladą i masłem orzechowym, copyright Olga Kublik

Clif Bar Energy Bar Nut Butter Filled Chocolate Hazelnut Butter

Clif Bar z masłem czekoladowo-orzechowym jest twardy, zwarty i zbity. Łamie i gryzie się go znacznie łatwiej niż kroi. W dotyku zdaje się nietłusty, matowy – nie brudzi palców. Mimo iż powinnam była przewidzieć, że czekoladowo-orzechowy krem okaże się ciemny, kolor mnie zaskoczył.

Baton owsiany Energy Bar Nut Butter Filled Chocolate Hazelnut Butter marki Clif Bar dostarcza 460 lub 448, lub 454 kcal w 100 g.
Flapjack z masłem czekoladowo-orzechowym waży 50 g i zawiera 230 lub 224, lub 227 kcal.

Clif Bar, Energy Bar Nut Butter Filled Chocolate Hazelnut Butter, zdrowy wegański baton owsiany z czekoladą i masłem orzechowym, copyright Olga Kublik

Owsiano-orzechowy Clif Bar Chocolate Hazelnut Butter ma aromat bardzo intensywny, a jednocześnie specyficzny. Pachnie podobnie do Snickersa Creamy Maple Almond Butter. Zawiera dokładnie tę samą charakterystyczną duszną goryczkę syropu klonowego. Nie wiem, jaki składnik za nią odpowiada. Może jeden z syropów? Kolejny element aromatu stanowi słodka i wilgotna owsianość znana mi z Flapjacków Wholebake. W tle pojawia się słabe echo czekolady.

Ponieważ w batonie zaintrygowały mnie dziwne grudki a la kaszowe widoczne w warstwie zewnętrznej, to od nich zaczęłam degustację. Początkowo uznałam je za pocięte orzechy, niemniej podczas rozgryzania sprawiają wrażenie raczej twardawych mącznych chrupek. Zostawiają na języku proch tak drobny, jak mąka właśnie. Z drugiej strony mają laskowoorzechowy posmak, co ponownie wskazywałoby na orzechy. Koniec końców nie mam pojęcia, czym są. Chętnie się dowiem, jeśli znacie odpowiedź.

Clif Bar, Energy Bar Nut Butter Filled Chocolate Hazelnut Butter, zdrowy wegański baton owsiany z czekoladą i masłem orzechowym, copyright Olga Kublik

Serce batona owsianego należy do masła czekoladowo-orzechowego. Mimo iż w nazwie występują tylko orzechy laskowe, w składzie znajdziemy aż trzy rodzaje: masło z orzechów laskowych (wg polskiego tłumacza: msło z ochechów laskowych; moje uszanowanie), masło z nerkowców i masło migdałowe. Krem jest zwarty i gęsty przegęsty. Przywodzi na myśl nadzienie wafla Dare to Enjoy, tyle że jeszcze gęstsze i bardziej drożdżowe, a przy okazji mniej tłuste i pozbawione jakiegokolwiek proszku. Momentalnie zalepia i zapycha usta. Gdyby było go więcej, można by się nim zadusić na śmierć. Dodatkowo krem jest tłusty w punkt i aksamitny. Ma smak wyraźnie kakaowy (zero czekoladowości!) i odrobinę orzechowy (zawiera odległe echo orzechów laskowych). Przywodzi na myśl wnętrze Ferrero Rocher, w którym postanowiono osłabić smak orzechów na korzyść kakao. Słodycz jest bardzo niska i absolutnie cudowna.

Otulające krem ciastko jest gumkowe, lecz nie gumowe. Nie da się go żuć, a odgryzanie i rozgryzanie kawałków nie sprawia problemu. Jest znacząco słodsze od kremu, co mnie zaskoczyło. Ma smak spodziewanie słodki i owsiany, ale to wcale nie on gra pierwsze skrzypce. Scena należy przede wszystkim do dusznego i gorzkawego syropu klonowego, który wyczułam w zapachu i który znów przywołał wspomnienie Snickersa Creamy Maple Almond Butter. Zupełnie nie wiem, co nadaje batonowi Clif Bar Chocolate Hazelnut Butter ten przeciwny aromat i smak.

Clif Bar, Energy Bar Nut Butter Filled Chocolate Hazelnut Butter, zdrowy wegański baton owsiany z czekoladą i masłem orzechowym, copyright Olga Kublik

Clif Bar Chocolate Hazelnut Butter jest bardzo smaczny i odznacza się bajeczną słodyczą, zaskakująco niską na tle batonów owsianych Clif Bar. Według mnie nie spełnia obietnicy złożonej w nazwie. Nie jest bowiem ani czekoladowy, ani masłoorzechowy. Kakaowy – owszem. Do tego funduje zagadkową duszność syropu klonowego i słodką owsianość flapjacków. Trzy gatunki orzechów ze składu zaginęły w akacji.

Nie wrócę do tego batona owsianego, chociaż wcale nie przez niezgodność smaku z nazwą. Ba! w ogóle nie z uwagi na smak. Podpadła mi konsystencja. Mimo iż drożdżowy i przegęsty krem sam w sobie jest świetny, w połączeniu z nietłustym ciastkiem zamula i zapycha niczym beton.

PS Jeśli zastanawiacie się, skąd alternatywy w rozpisce kaloryczności batona, spieszę wyjaśnić, że wina leży po stronie producenta, nie mojej. Umieścił na opakowaniu dwie niezgodne wartości kalorii przypadających na 50-gramowy baton oraz jedną wartość dla 100 g, która nie zgadza się z żadną z poprzednich. W efekcie wiadomo, że niczego nie wiadomo. Niezły żartowniś z tego pana Clifa Bara.

Ocena: 4 chi ze wstążką


Skład i wartości odżywcze:

Clif Bar, Energy Bar Nut Butter Filled Chocolate Hazelnut Butter, zdrowy wegański baton owsiany z czekoladą i masłem orzechowym, skład i wartości odżywcze, copyright Olga Kublik

6 myśli na temat “Clif Bar, Energy Bar Nut Butter Filled Chocolate Hazelnut Butter

  1. O nie a wydawał się taki obiecujący patrząc po zdjęciach :/ kurczę producenci wszystko potrafią zepsuć … no i forma z nadzieniem pobudzała wyobraźnię :(

  2. A myślałam że to będzie baton idealny…. Brzmiał jak owsiane ciacho wypełnione Nutella! Zawiodłam się na tym nadzieniu. Fakt, lubię kakao, ale liczyłam na moc czekolady i orzechów laskowych, ewentualnie również tych pozostałych w składzie – halo, gdzie jesteście? :( Na konsystencję przymknelabym oko gdyby tylko smak mnie zadowolił :( a może to dlatego że nie ma w nim masla orzechowe tylko msło z ochechow? :P

  3. Czuję, że mi by bardziej smakował, bo masło laskowe to jedno z moich ulubionych (nerkowcowe i migdałowe są zaraz za nim w rankingu), a nietłuste i zamulające ciastko dla mnie może okazać się smakowite. Całość wygląda fajnie :)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.