Zmiany Zmiany, surowy baton wegański Urwis banan

Jeżeli sądzicie, że macie deja vu, spieszę z wyjaśnieniem, iż wcale nie. Surowy baton dla dzieci Urwis banan polskiej marki Zmiany Zmiany rzeczywiście pojawił się już na blogu. Miał premierę na początku 2016 roku. Od tego czasu jednak – podobnie jak inne batony, m.in. Kosmos i Lewy Sierpowy – zmienił skład i/lub wartości odżywcze. (W tym wypadku tylko te drugie, aczkolwiek nie do poznania!)

Metamorfozy jednych produktów są warte odnotowania, innych nie. Przykładowo w październiku 2020 roku zorientowałam się, że wafel Dare to Enjoy nieco się zmienił. Kiedy spróbowałam go i uspokoiłam się, że nadal jest doskonały, dodałam tylko adnotację w starej recenzji. Z kolei surowe batony wegańskie dotknęło zdecydowanie więcej zmian, dlatego postanowiłam je opisać. (Darczyńcy dziękuję!)

Zmiany Zmiany, surowy baton wegański Urwis banan, copyright Olga Kublik

Urwis banan
bananowy baton wegański dla dzieci

Dawno temu Urwis bananowy stanowił mój trzeci ulubiony baton marki Zmiany Zmiany. Pierwsze miejsce zajmował Kosmos, drugie Lewy Sierpowy. Niestety powrót do wersji po metamorfozach znacząco zaburzył starą hierarchię. Kosmos spadł z podium, a batony Zmian jako całokształt wydały mi się gorsze od propozycji Bombusa. To przykre odkrycie.

Poniżej ukazałam podstawy metamorfozy Urwisa bananowego:

 • Urwis bananowy – stara wersja. Skład: daktyle, banany, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie. Kalorie w 100 g: 510,9 kcal. Waga: 40 g.
 • Urwis banan – nowa wersja. Skład: daktyle, banany, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie. Kalorie w 100 g: 392 kcal. Waga: 40 g.

Urwis banan marki Zmiany Zmiany dostarcza 392 kcal w 100 g.
Bananowy baton wegański dla dzieci waży 40 g i zawiera 157 kcal.

Zmiany Zmiany, surowy baton wegański Urwis banan, copyright Olga Kublik

Surowy baton Urwis banan pachnie tak, by trafić do przypisanej mu grupy docelowej. Oddaje sssłodki, gęsssty nektar bananowy z daktylowym tłem. Dla mnie bomba.

Bananowy batonik jest trochę kleisty, ale nie osadza się na palcach. Daje się poznać jako miękki w stopniu średnim, a już na pewno twardszy niż Lewy Sierpowy (dawniej było odwrotnie, ponieważ Lewy~ bardzo zmiękł). Ma cudny daktylowy kolor w złocistym odcieniu.

Zmiany Zmiany, surowy baton wegański Urwis banan, copyright Olga Kublik

Gryzienie Urwisa bananowego jest łatwiejsze niż krojenie i łamanie. W ustach przemienia się w przegęstą daktylową masę. Stanowi idealny obraz gumkowości. Wypełnia go mnóstwo świeżych, twardych w punkt i chrupiących orzechów (nerkowca i brazylijskich, więc niewnoszących do smaku absolutnie niczego).

Jak można się było spodziewać, poziom słodyczy Urwisa bananowego przekracza średnią (a nawet granicę przyzwoitości). Pasuje do smaku, który powiela wątek podjęty przez aromat. Funduje degustatorowi gęsty słodki nektar z przejrzałych, miejscami czarnych bananów zmiksowanych z suszonymi daktylami.

Zmiany Zmiany, surowy baton wegański Urwis banan, copyright Olga Kublik

Wegański baton Urwis banan stanowi treściwą, cudną gumkę. Nie zapycha, ponieważ jest naoliwiony na podobieństwo Lewego Sierpowego. Pachnie i smakuje bardzo słodko. Nic dziwnego, że błyskawicznie zagęszcza ślinę. Mimo owej drobnej wady jest przepyszny.

O ile jestem pewna, że Kosmos i Lewy Sierpowy się zmieniły (niestety na gorsze), o tyle nie wiem, czy Urwis banan jest inny. Jak wynika ze składu i wartości odżywczych – owszem. Może po prostu nie uległ pogorszeniu i dlatego nie zauważyłam różnicy? Żałuję jedynie, że odznacza się tak wysoką słodyczą.

Ocena: 5 chi


Skład i wartości odżywcze:

Skład: daktyle, banany, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie. Baton bez glutenu, bez dodanego cukru, wegański, bez konserwantów.

Kalorie w 100 g: 392 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 15,4 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 2,9 g), węglowodany 64,8 g (w tym cukry 45,7 g), białko 7 g, sól 0,01 g.

9 myśli na temat “Zmiany Zmiany, surowy baton wegański Urwis banan

 1. Ta nagła zmiana wartości odżywczych bez wyraźnej zmiany w składzie jest nieco dziwna… Myślałam, jak napisałaś o kaloriach na początku, że po prostu zaoszczędzili na orzechach, ale w nowym Urwisie jest mniej nie tylko tłuszczów, ale również węglowodanów. :/ Wcześniej doszło po prostu do pomyłki?

 2. Dare to Enjoy zmienił się znacząco wg mnie. U mnie był na granicy „tak obrzydliwy, że aż smaczny”, a teraz z tą smacznością gorzej, bo słodycz dali jakaś sztuczniejszą, krem bardziej miękki i już przekroczył granicę. Tylko taak, to są zmiany, które dla Ciebie nie stanowią o tym, czy czerpiesz przyjemność z wafelka (sztuczność i miękkość często Ci nie przeszkadzają). Żałuję, bo lubiłam mieć świadomość, że jak zechce mi się czegoś dziwnego, to jest on. I cena dwukrotnie wzrosła. Ech.
  Do Zmian straciłam serce, powrotów nie planuję. Napisałam, że „chciałabym” znów go kupić, ale chyba już pisząc to wiedziałam, że to wątpliwe, bo obstawiałam, że jak sobie o tym przypomnę, wiele może się zmienić i… cóż. Już nie chcę.
  Bardzo się cieszę, że Urwis ma się dobrze.
  Wysoka słodycz… hm, pewnie orzechów mniej, a ona? Rozumiem, że dla osób, które próbują zejsć ze zwykłych słodyczy, ale kochają słodycz… ? Dla dzieci? Nie, nie rozumiem, jak bym jej sobie nie tłumaczyła (tym bardziej, że mam chyba niepopularne przekonanie, że właśnie dzieci nie powinno się do słodkiego smaku tak przyzwyczajać). Nieustannie tkwię jednak w niezrozumieniu świata, ludzi, że wydaje mi się, że ich żadna słodycz nie jest w stanie zmóc.
  A aż tak wielką zmianę w wartościach tłumaczyłabym… błędem w druku (np. zamiast 3 to 4 miało być czy coś). Serio, wiem, że nie raz mniejszym producentom, tym niemasowych takie rzeczy się zdarzają. Nawet np. Zotterowi, o czym do nich zawsze piszę.

  1. „Napisałam, że „chciałabym” znów go kupić, ale chyba już pisząc to wiedziałam, że to wątpliwe.” – Czasami piszę w recenzji „mogłabym wrócić”, ale jestem przekonana, że nigdy tego nie zrobię.

   1. To tak jak z czekoladami, z których spróbowania / zjedzenia w sumie cieszę się, ale równie dobrze mogłabym ich nie poznać.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.