Jutrzenka Dobre Miasto, Śliwka węgierka w czekoladzie – śliwki w czekoladzie z Biedronki

Kiedy mama żyła sobie wesoło i beztrosko, w głębokiej niepamięci mając obiecane mi recenzje cukierków, ja musiałam męczyć się z jej podarunkami. Tuż po Zozolach Cze-Kolach marki Mieszko, które zgwałciły każdy z moich zmysłów, przyszło mi stawić czoła Śliwce węgierce w czekoladzie z Biedronki.

Na szczęście Zozole nie odebrały mi poczucia sensu życia, dzięki czemu do śliwek w czekoladzie z Biedronki pozostałam nastawiona raczej optymistycznie. Nadzieja na godną degustacją wynikała z faktu, iż za produkcję śliwki w czekoladzie odpowiada Jutrzenka Dobre Miasto, której oryginał otarł się o 5 chi (a wersja produkowana w 2017 roku dla Biedronki dorobiła się 4 chi ze wstążką). Należy jednak podkreślić, że tamten cukierek składał się ze śliwki i masy truflowej, podczas gdy dzisiejszy zawiera owoc li tylko.

Jutrzenka Dobre Miasto, Śliwka węgierka w czekoladzie Biedronka, copyright Olga Kublik

Śliwka węgierka w czekoladzie (Biedronka)

Wałęsając się po Biedronce w poszukiwaniu kartonu zbiorczego ze składem i wartościami odżywczymi, odkryłam, że śliwki w czekoladzie marki Jutrzenka Dobre Miasto dostępne są również w wersji pudełkowej. A przynajmniej były w okolicach Wielkanocy jako zacny towar podarunkowy od zajączkołaja. Przypuszczam, że każdy cukierek odznacza się inną wagą. Modelowa śliwka w czekoladzie ukazana w rozpisce wartości odżywczych waży 13,5 g, wszelako moja dobiła do 17-18 g.

Śliwka węgierka w czekoladzie marki Jutrzenka Dobre Miasto dostarcza 370 kcal w 100 g.
Śliwka w czekoladzie z Biedronki waży ok. 13,5 g i zawiera 50 kcal.
Opis: Śliwka kandyzowana w czekoladzie.

Jutrzenka Dobre Miasto, Śliwka węgierka w czekoladzie Biedronka, copyright Olga Kublik

Niestety śliwka w czekoladzie z Biedronki pachnie nieprzesadnie atrakcyjnie. Sprawia wrażenie pokrytej obmierzłym wyrobem czekoladopodobnym. Oferuje cukrowość i kakaowawawawawość tegoż wyrobu.

Polewa jest bardzo gruba. Do tego twarda i sucha, przez co rozpada się na kawałki podczas krojenia i jedzenia. Rozpuszcza się frustrująco wolno, wodniście. Nie przemienia się w bagienko, nie zawiera nawet zalążka gęstości. Jest drobnopylista, acz bez przesady. Ku mej ogromnej uldze nie smakuje wyrobem czekoladopodobnym, tylko zwykłą, intensywnie kakaową polewą.

Rozmiar użytej w cukierku śliwki węgierki zachwyca. Owoc jest twardy podczas krojenia, pozornie nieprzystępny. Podkreślam: pozornie. W ustach daje się poznać jako twardo-miękki w stopniu perfekcyjnym. Jest mięsisty, treściwy, sprężysty. Do tego bardzo wilgotny i świeżutki, oczywiście w sposób suszonoowocowy. Smakuje bajecznie kwaśnawo, delikatnie słodko.

Jutrzenka Dobre Miasto, Śliwka węgierka w czekoladzie Biedronka, copyright Olga Kublik

Śliwka węgierka w czekoladzie marki Jutrzenka Dobre Miasto to porządny kawał śliwki o niekwestionowanej jakości. Połączenie kwaśno-słodkawego smaku owocu ze słodyczą kakaowej polewy wypada cudnie. Aaale mogłoby być lepiej, bo o ile smaki zgrywają się doskonale, o tyle konsystencje – nie. Sprężysta i miękka śliwka zupełnie nie pasuje do twardej, suchej i odpadającej polewy. Kiedy gryzie się cukierek w całości, warstwa zewnętrzna desperacko rzuca się z powrotem na talerzyk, krzycząc, że nie taki miała plan na życie. Należałoby albo zmienić jakość polewy, albo zapewnić jej pomoc psychologiczną na etapie produkcji.

Ze względu na smak śliwka w czekoladzie z Biedronki zasługuje na 5 chi, niemniej nie mogę – nie chcę! – zlekceważyć niedopasowania konsystencji warstw.

Ocena: 4 chi ze wstążką


Skład i wartości odżywcze:

Skład: śliwka kandyzowana (70%) [śliwka, cukier, substancja konserwująca (sorbinian potasu)], czekolada (30%) [cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, emulgatory (lecytyny (z soi), polirycynooleinian poliglicerolu), aromat]. Produkt może zawierać zboża zawierające gluten, nasiona sezamu, mleko, dwutlenek siarki, orzeszki arachidowe i orzechy.

Kalorie w 100 g: 370 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 9 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 5,3 g), węglowodany 68 g (w tym cukry 67 g), błonnik 3,7 g, białko 2,3 g, sól 0,03 g.

Gdzie kupić: Biedronka

Cena: 8,99 zł/250 g w wersji paczkowanej

14 myśli na temat “Jutrzenka Dobre Miasto, Śliwka węgierka w czekoladzie – śliwki w czekoladzie z Biedronki

  1. Śliwki w czekoladzie to jeden z tych słodyczy, których nie tykam ze względu na złe wspomnienia. Kiedyś zjadłam i była ohydna, boję się powrotu nawet do innej firmy (nie pamietam, którą jadłam wtedy…). Nie jem również Michałków, bo kiedyś z jednego wylazł mi jakiś robak wyglądem przypominający dżdżownicę.

    1. Larwa pewnie. Ja kiedyś znalazłam robaki w czekoladkach z orzechami z Lidla. Kilka zjadłam wcześniej po ciemku, więc…

  2. Kiedyś ubóstwiałam śliwki. Mam okresy jedzenia ich nawet ciągiem przez 2 miesiące li tylko i nne słodycze mogą wtedy dla mnie nie istnieć. Przeważnie ma to miejsce w okolicach Bożego Narodzenia. Trudno się dziwić. Wtedy jest ich największy wybór w tym moje lokalne w ciągu roku niewypuszczane na rynek :( nie miałam pojęcia że są bez krochmalowatej otoczki. Nie przepadam za tamtą wersją. No gdyby nie moja obojętność zjadłabym zapewne już dawno te cukierki :)
    Dziękuję kupię sobie dziś ze 2 sztuki ;)

  3. Papierek kojarzy mi się, ale… Mama chyba miała jakieś krówki? W takiej „eleganckiej” folii czy coś (nie na wagę). Wiem, że jak od jakiegoś czasu chodzi za nią „dobra śliwka w czekoladzie”, te jej pokazywałam, ale chyba właśnie jak przeczytałyśmy skład i dowiedziałyśmy się, że to tylko śliwki w ciemnej czekoladzie, to nie chciała. Ale… w końcu nie wiem, czy kiedyś sobie nie kupiła. Wiem za to na pewno, że taki śliwki, to bym mogła z przyjemnością zjeść bez czekolady na wierzchu. Choć Mama lubi bakalie w czekoladzie, już słyszę jej, że „tam by się jeszcze taka warstewka, jak w tych dawnych przydała!”.

    1. Śliwki i krówki dokładnie w tych samych opakowaniach można było kupić i w przezroczystych torebkach, i w kartonikach/puszkach, i na wagę.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.