Carrefour, Spomet Krem z orzeszków ziemnych smooth

Gładki Krem z orzeszków ziemnych smooth stanowi jeden z dwóch wariantów masła fistaszkowego produkowanego przez firmę Spomet – właściciela marek ciasteczkowych – dla Carrefoura. Ma atrakcyjny skład i sympatyczną cenę. Zawiera wyłącznie tytułowe orzeszki ziemne. Nie towarzyszą im cukier, sól ani inne zbędne dodatki. Podoba mi się także słoik, którego kształt przywodzi na myśl dużą szklankę i który po wyjedzeniu masła właśnie jako szklanka może zostać wykorzystany.

Oba masła orzechowe – prawnie: pasty, kremy – upolowałam celem łączenia ze skyrem naturalnym bądź podobnym tworem, np. jogurtem greckim. Podczas testów oceniłam jedynie takie zastosowanie. Miejcie na uwadze, iż w preferowanym przez was zestawieniu pasta może wypaść lepiej lub gorzej.

Carrefour, Spomet Krem z orzeszków ziemnych smooth, copyright Olga Kublik

Krem z orzeszków ziemnych smooth *Carrefour*

Do pierwszej degustacji kremu fistaszkowego smooth z Carrefoura byłam pewna, że betonowa zbitość stanowi problem wersji crunchy. Nic z tego. Gładki krem jest co najmniej tak samo beznadziejnie zwarty. Nie sposób wymieszać go z zalegającym na powierzchni olejem, by stworzyły razem spójną pastę. Da się wyłącznie odłupać kawałki fistaszkowego betonu, które potem zalegają w olejowej kąpieli.

Krem z orzeszków ziemnych smooth marki Carrefour (prod. Spomet) dostarcza 629 kcal w 100 g.
Porcja masła orzechowego fistaszkowego smooth z Carrefoura waży 30 g i zawiera 189 kcal.
Masło orzechowe smooth *Carrefour* waży 450 g.

Carrefour, Spomet Krem z orzeszków ziemnych smooth, copyright Olga Kublik

Gładkie masło orzechowe z fistaszków pachnie intensywnie prażonymi fistaszkami z solą, czyli podobnie do wersji z kawałkami orzechów. Ma unikalny rudy kolor w odcieniu futra młodego lisa. Niestety na śnieżnobiałym jogurcie greckim bądź skyrze prezentuje się niczym produkt uboczny tylnej części tegoż lisa.

Jeżeli chodzi o wybór bazy deseru, polecam skyr naturalny. Zaprezentowany na zdjęciach jogurt grecki czyni całokształt nazbyt rzadkim, zwłaszcza po dodaniu erytrytolu rozpuszczonego w gorącej wodzie. Tak przygotowany deser powiela zapach samego masła orzechowego, aczkolwiek oferuje go w postaci znacznie delikatniejszej. Czuć prrrażone fistaszki, sól i wyrazistą słodycz słodzika.

Carrefour, Spomet Krem z orzeszków ziemnych smooth, copyright Olga Kublik

Szatańsko zbity krem orzeszkowy smooth z Carrefoura nie daje się rozmieszać w jogurcie. W efekcie mamy do czynienia z konsystencją zadającą kłam obietnicy gładkości zawartej w nazwie. Niespójne z określeniem smooth są również malusienieczkie kawałki orzechów ziemnych, przy czym one – przeciwnie do brył kremu – sprawiają przyjemność. Dają zębom subtelne oparcie, balansując na granicy chrupania i chrzęszczenia.

Porcja 30 g powinna stworzyć deser o wyrazistym smaku, wszelko nie tworzy. Wszystko przez nieszczęsne bryły pasty, które nie chcą się rozprowadzić w jogurcie i nie przekazują mu smaku. W rezultacie naturalnojogurtowa baza jest mocno wyczuwalna. Przynajmniej w tych łyżeczkach, w których nie trafi się bryła. Na szczęście masłoorzechowość – mimo iż delikatna – daje się poznać jako przyjemna.

Krem z orzeszków ziemnych smooth firmy Spomet to bardzo plebejskie, zupełnie zwykłe i smaczne masło orzechowe wykonane z przewyprażonych fistaszków. Niestety wykazuje poważne wady, z uwagi na które nie mam ochoty do niego wracać. Pierwsza i główna to konsystencja, która uniemożliwia swobodne spożywanie pasty. Jeśli nie macie fetyszu murarskiego, może nie przypaść wam do gustu.

Drugą wadą jest olej. Nigdy nie wylewam tłuszczu zebranego na maśle orzechowym i nie zrobiłam tego również przy paście z Carrefoura. O ile jednak w wersji crunchy wylizanie tłustej miseczki, w której odmierzam porcję, jest przyjemne, o tyle w propozycji smooth – nie. Winą obarczam właśnie olej, który wydaje się mdły i dziwny. Nuta dziwności jest delikatna, acz przykra. Nie wynika z zepsucia orzechów ani starości, raczej z niskiej jakości i esencjonalnej taniości produktu.

Ocena: 3 chi ze wstążką


Skład i wartości odżywcze:

Skład: orzeszki arachidowe prażone.

Kalorie w 100 g: 629 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 53 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 8,6 g), węglowodany 6,6 g (w tym cukry 4,8 g), błonnik 9,8 g, białko 27 g, sól 0 g.

Gdzie kupić: Carrefour

Cena: 9,95 zł

5 myśli na temat “Carrefour, Spomet Krem z orzeszków ziemnych smooth

  1. I ponownie – szkoda, że konsystencja jest tak zbita :( zdecydowanie wolę miękkie masełka ^^ pozostanę zatem przy innych markach, np to biedronkowe ma wg mnie bardzo przyjemną konsystencję i smak :D

  2. A to dziwo. Nam konsystencja trafiła się niby zwarta, ale rzadkawo-ciągnąca, oleista. Twojej Tobie współczuję.
    Mnie ta pasta podpadła głównie zdecydowanie w moim odczuciu przeprażonym smakiem, ale ogólnie oceniam ją bardzo dobrze, zwłaszcza dla tych, którzy szukają zdrowych zamienników PB (przez złudzenie soli etc.), nie takich mocno czystych past.

    1. Ciągnąca się jest, ale na pewno nie rzadkawa. Trudno ją w ogóle wyjąć ze słoika. W kwestii smaku zgadzam się z Tobą.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.