Bakalland, Delecta Pyszny Budyń Karmel z solą (2022)

Zaprezentowany dziś deser błyskawiczny – Pyszny Budyń Karmel z solą marki Delecta – to sprawca mego podwójnego nieszczęścia. Po pierwsze przez niego musiałam ponownie kupić nieprzesadnie smaczny odpowiednik Dr. Oetkera, by móc produkty porównać. Po drugie… wait for it.

Jeśli macie dobrą pamięć do suszków zrecenzowanych na livingu, w waszej głowie może teraz krążyć pytanie: po co opisywać budyń, który już się opisało, jeśli od tamtego czasu nie zmienił składu ani wartości odżywczych? Jest to doskonałe pytanie, na które odpowiedź chętnie poznam. Moją propozycję stanowi chęć zestawienia dwóch budyniów w tym samym wariancie smakowym i opublikowanie wrażeń aktualnych, nie zaś sprzed lat. Czy taka argumentacja zdaje egzamin?

Bakalland, Delecta Pyszny Budyń Karmel z solą, copyright Olga Kublik

Pyszny Budyń Karmel z solą *Delecta*

Pyszny Budyń Karmel z solą Delecty – czyli Bakallandu – obecny jest na rynku od lat, niemniej ukazana dziś szata graficzna stanowi względną nowość. Nawiasem mówiąc, to podręcznikowy przykład totalnego oszpecenia produktu. Deser dostarcza mniej kalorii w 100 g i porcji niż odpowiednik Dr. Oetkera, co jednak niespecjalnie cieszy. W 100 g budyniu Delecty znajduje się tylko 0,1 g białka, podczas gdy w rywalu 2,1 g. Obecność soli w nazwie przekłada się na 0,3 g w Słodkiej Chwili i zaledwie 0,08 g w Pysznym Budyniu. Ponadto wagi proszków są inne – 40 g vs. 43 g. – ponownie z niekorzyścią dla Delecty, mimo iż łączy się je z taką samą ilością wody: 175 ml. Niższa waga już na wstępie zwiększa ryzyko rzadkości.

Pyszny Budyń Karmel z solą marki Delecta (Bakalland) dostarcza 66 kcal w 100 g gotowego produktu.*
Pyszny Budyń slony karmel waży 40 g w proszku i 215 g w gotowej porcji; zawiera 142 kcal.*
* Wartości odżywcze dla budyniu zalanego wodą.

Bakalland, Delecta Pyszny Budyń Karmel z solą, copyright Olga Kublik

Już Słodka Chwila słony karmel odznacza się barwą ciemnego karmelu, a Pyszny Budyń Karmel z solą jest jeszcze ciemniejszy. Tutaj wręcz trudno mówić o kolorze karmelowym. Raczej jest to brąz. Przy mieszaniu powstaje mniej grudek, niestety nieliczna korzyść idzie w parze ze spodziewaną rzadkością. Kiedy deser Dr. Oetkera gęstnieje, propozycja Delecty przeobraża się w ledwie zagęszczoną wodę.

Proszek Pysznego Budyniu Karmel z solą pachnie podobnie do konkurenta: syntetycznym karmelem, słodyczą i – w domyśle – doklejoną do karmelu solą. Gotowy deser oferuje aromat mdląco słodki, karmelowy, w tle olejkomigdałowy. Na pierwszym planie rozpościera się ocean syntetyczności. Każda inna nuta musi przeprawić się przez wielką wodę sztuczności, by dobić do brzegu kubków smakowych.

Choć z degustacją budyniu o smaku słonego karmelu Delecty czekałam ok. 30 minut, nie powitał mnie zacny kożuch. Zamiast oczekiwanej grubej powłoki napotkałam coś nędznego, biedakożuch. Sam budyń z kolei to czysta rzadzizna i bezmiar wody.

Słodka Chwila słony karmel nie rozpieszcza degustatora smakiem? W takim razie na wrażenia ze spotkania ze smakiem budyniu Delecty nie ma odpowiedniego słowa. Smak tego (po)tworu jest FATALNY. Po pierwsze tak syntetyczny, że trudno uwierzyć (i to na tle deserów błyskawicznych!). Po drugie tak dziwny, że skojarzyłam go wyłącznie ze smrodem zabitych owadów. (Jak się zabije niektóre robaki, wydzielają specyficzny, ostry aromat. Pyszny Budyń ma smak tego aromatu). Po trzecie nieświeży. Po czwarte niekarmelowy. Po piąte niesłony. W skrócie: obleśny na maksa.

Bakalland, Delecta Pyszny Budyń Karmel z solą, copyright Olga Kublik

Z przyzwyczajenia próbowałam wmusić w siebie cały Pyszny Budyń Karmel z solą Delecty. Skądinąd niezły żart z tym słowem pyszny. Na szczęście przypomniałam sobie, że mój żołądek nie jest śmietnikiem, więc mniej więcej połowa owego jakże jakościowego deseru powędrowała w odpowiednie miejsce. Nigdy więcej nie zmarnuję na to paskudztwo czasu. Dodatkową saszetkę oddałam rodzince (hłe, hłe).

Z ciekawości zajrzałam do recenzji z początku 2020 roku. Wówczas budyń otrzymał 4 chi, niemniej w podsumowaniu wspomniałam o różnych konsystencjach w zależności od partii. Być nie tylko gęstość jest zróżnicowana, lecz smak także. Albo metamorfozie szaty graficznej towarzyszyło pozyskanie nowych dostawców surowców – oferujących produkty tańsze, przez co gorszej jakości. Trudno stwierdzić. Ważne jest jedno: od budyniu better trzymać się z daleka.

Ocena: 1 chi


Skład i wartości odżywcze:

Skład: skrobia (ziemniaczana, z tapioki), cukier, mleko odtłuszczone w proszku, naturalny cukier karmelizowany 1,5%, naturalne aromaty, sól. Produkt może zawierać gluten, jaja, soję, orzechy, orzeszki ziemne i nasiona sezamu.

Kalorie w 100 g gotowego budyniu: 66 kcal

Wartości odżywcze w 100 g gotowego budyniu: tłuszcz 0,1 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0 g), węglowodany 15 g (w tym cukry 9,7 g), białko 0,1 g, sól 0,08 g.

Gdzie kupić: Leclerc, Carrefour

Cena: 1,74-2,79 zł

6 myśli na temat “Bakalland, Delecta Pyszny Budyń Karmel z solą (2022)

  1. Jakoś budynie zalewajki są mi totalnie nie po drodze… Od mniej więcej zawsze. Ostatnio nawet kusiło mnie kupić właśnie słono karmelowe warianty… Ale stwierdziłam, że lepiej kupię sobie budyń mrówka i dosypię szczyptę soli.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.