Lactalis, Serek Tutti waniliowy prosty skład (Biedronka)

W tegoroczne wakacje otrzymałam w spadku po Marcinie serek homogenizowany Tutti z Biedronki, którego nie jadłam od wielu lat i o którym niemal zapomniałam. (Edycji waniliowej prosty skład nie próbowałam nigdy). Ostatnie spotkania z tym tworem – m.in. o smaku białej czekolady – zniechęciły mnie do eksplorowania rodziny produktowej, toteż kiedy miałam ochotę na serki homogenizowane, sięgałam po propozycje innych marek. Szczególnie do gustu przypadł mi serek stracciatella Piątnicy.

Ponieważ jednak darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, wzięłam deser bez kręcenia nosem (oraz zębami i koniem). Poza tym za marnotrawstwo jedzenia idzie się do piekła, a ja nie mam zamiaru na stare lata schodzić do tego gorącego ustrojstwa, żeby odwiedzić dziada, któremu nie chciało się zmobilizować i zjeść kupionego wcześniej serka. Niech sam się naraża na kłucie widłami w tyłek, jak taki mądry!

Lactalis, Serek Tutti waniliowy prosty skład Biedronka, copyright Olga Kublik

Serek Tutti waniliowy prosty skład – tylko 3 składniki

Serek waniliowy prosty skład – i parę innych rodzajów nabiału – produkuje dla Biedronki firma Lactalis. Sprzedawany jest jednak w ramach marki własnej sklepu: Tutti. Powstanie jej nazwy wiąże się z ciekawą historią. Otóż właściciel Biedronki zlecił pracownikowi wymyślenie nazwy marki nabiału, niestety z niezbyt dogodnym deadlinem, gdyż znamiennym dla korporacji terminem na wczoraj. Spanikowany pracownik siedział w domu, pocił się i obgryzał paznokcie aż do kości. Błagał żonę, by jako mądrzejsza połówka duetu wymyśliła nazwę za niego. Kobieta darzyła go wielkim uczuciem, jednak bardziej kochała trollować partnera. Zamiast pomóc mu w agonii, grała na nosie i mówiła: tuttu-ruttu, tutti-rutti. W końcu biedak z braku laku wziął Tutti, co na szczęście spotkało się z aprobatą szefa, a mężczyzna zachował posadę (i głowę, gdyż było to w czasach gilotynowania nieskutecznych pracowników).

Oczywiście historia ta jest tylko w części prawdziwa. Zbieżność z realną wersją kończy się mniej więcej na tym, że Biedronka miała właściciela płci męskiej.

Serek Tutti waniliowy prosty skład marki Lactalis z Biedronki dostarcza 134 kcal w 100 g.
Serek homogenizowany waniliowy Tutti waży 150 g i zawiera 202 kcal.
Serek waniliowy Tutti można kupować na sztuki.

Waniliowy Tutti ma bardzo ładną szatę graficzną, adekwatną do hasła prosty skład: schludną, czystą, minimalistyczną, czyli prostą. Nawet odcień wskazuje na skromność składników. Brawa dla designera. Sięgając po niego, obawiałam się nieco podobieństwa do Danio. Na szczęście już podczas mieszania widać, że nie serwuje zasmucającej rzadzizny, lecz przyjemną gęstość i rasową serkohomogenizowaność.

Serek jest jasny, niemal biały, jednolity – bez kropek startej wanilii. Wydaje się śmietankowy. Pod tym względem również pasuje do hasła prosty skład. Pachnie waniliowo wyraziście, jednak nieprzesadnie intensywnie. Aromat obejmuje następujące nuty: ser żółty, żółtoserową wanilię, serek homogenizowany, cukier. Dominacja żółtego sera jest niekwestionowana.

Lactalis, Serek Tutti waniliowy prosty skład Biedronka, copyright Olga Kublik

Serek Tutti waniliowy prosty skład z Biedronki okazał się bajecznie gęsty. Skleja zęby, choć nie w stopniu zatrważającym. Jest aksamitny, perfekcyjnie homogenizowany. To istny serkowy krem.

Deser smakuje cukrowo słodko. Przede wszystkim pod względem rodzaju słodyczy, jednak dla mnie również zbyt intensywnie. Ponownie odnotowałam ser, acz tym razem topiony. Pojedyncze nuty złożyły się na ser topiony śmietankowy z cukrem i wanilią (olejkową?; na pewno nie z przyprawy).

Dzięki przyzwoitej gęstości – zgoła innej niż w smutnym Danio – serek waniliowy Tutti ważący 150 g stanowi przyjemną porcję na raz. Mnie wydał się za słodki i za mało serkohomogenizowany, dlatego do niego nie wrócę. Myślę jednak, że dla przeciętnej osoby z uciechą spożywającej produkty słodzone cukrem będzie pozytywnie słodki. Smak ma po prostu okej, toteż można po niego sięgnąć, zwłaszcza gdy chce się zostawić w Biedronce bezbolesną kwotę pieniężną.

Ocena: 3 chi ze wstążką
(wstążka za miłą konsystencję)


Skład i wartości odżywcze:

Opis: Serek waniliowy.

Skład: serek naturalny, cukier, naturalny aromat waniliowy.

Kalorie w 100 g: 134 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 6 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,9 g), węglowodany 12,9 g (w tym cukry 12,2 g), białko 7,2 g, sól 0,08 g.

Gdzie kupić: Biedronka

Cena: 1,42 zł

14 myśli na temat “Lactalis, Serek Tutti waniliowy prosty skład (Biedronka)

 1. Często jem ten serek. Teraz jest najtańszy i może nawet tańszy niż jak się pojawił. Zgadzam się, że ma świetną, kremową konsystencję. Aromat dla mnie mało waniliowy względem innych, minimalnie twarogowy. W smaku najbardziej kojarzy mi się ze śmietanką. Jest dość nudny, brakuje trochę kwasku czy twarogu.

  1. Masz duże porównanie? Skoro serek stracciatella Piątnicy jest świetny, może i waniliowy się taki okaże. Próbowałeś?

   1. Jem regularnie Tutti i co jakiś czas inne. Przez to inne mogą wypadać lepiej. Początkowo ten Tutti wydawał mi się lepszy niż Piątnica. Teraz już tak nie powiem, ale różnica nie uzasadnia ponad 70% wyższej ceny. Bardzo dobrze wspominam jabłecznikowy Mlekovita. Pytanie jakby wypadał jako serek codzienny. Kupiłem stracciatellę Piątnicy dla odświeżenia :)

    1. Nie znam cen innych serków, ale mogę się domyślić, że są przykre, odkąd inflacja wjechała srogo. Jabłecznikowego Mlekovity nie jadłam, niemniej już sama nazwa mi się podoba. Gdybym miała w ciemno obstawiać, które okażą się najsmaczniejsze i najfajniejsze pod względem konsystencji, wskazałabym na jakieś marketówki, no-name’y i inne niepozorne serki nieznanych marek, małych i lokalnych mleczarni. Takich wiesz… rodem z XX wieku, kiedy serek homogenizowany stanowił produkt porządnie gęsty.

     1. Wydaje mi się że do dobrej konsystencji potrzeba odpowiednio dużo tłuszczu i białka. Nieraz patrzyłem na „dziwne” serki i w najlepszym wypadku skład oraz makro na poziomie popularnych marek. O ile dobrze pamiętam znalazłem też jakiś z żelatyną. Straciatella bardzo dobra.

 2. Klasyczny waniliowy Tutti jest moim ulubionym serkiem homo. Tego nie jadłam i raczej w najbliższym czasie nie zamierzam. Odkąd poznałam waniliowe puddingi proteinowe serki już zupełnie poszły w odstawkę.

  1. Kto go produkuje? Też Lactalis? Ja mam tak, że jak mnie najdzie stricte na serek, żaden pudding ani inny produkt nie zaspokoi potrzeby. Skądinąd rzadko mnie nachodzi, więc i w mojej diecie częściej gości pudding proteinowy.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.