Pilos, GranDioso Double Choc – czekoladowy deser z czekoladową bitą śmietaną (Lidl)

Dawno temu, gdy regularnie i hurtowo kupowałam Grand Dessert i odpowiedniki – acz najchętniej oryginał Ehrmanna – jednym z moich ulubieńców był wariant podwójnie czekoladowy. Zwłaszcza zanim poznałam Grand Dessert Grieß, któremu oddałam serce i fundusze. Kiedy więc wśród czterech słodkonabiałowych nowości z Lidla dostrzegłam deser ze śmietanką GranDioso Double Choc, poczułam miłą falę nostalgii. Zapach czasów, w których dopiero zaczynałam prowadzić living, blogosfera słodyczowa liczyła wielu uczestników, a recenzenci tworzyli małą społeczność wirtualnych znajomych.

Pilos, GranDioso Double Choc czekoladowy deser z czekoladową bitą śmietaną Lidl, copyright Olga Kublik

GranDioso Double Choc – deser czekoladowy z czekoladową śmietanką z Lidla

Z jednej strony dobrze, że do Lidla po latach nieobecności deserów z bitą śmietaną marki własnej trafiły GranDioso z linii Pilos. Po latach nieobecności, wszak przypominam, że do 2015 roku w Lidlu można było kupić cztery smaki Grand Royal od KingFrais. Z drugiej strony szkoda, że zdarzyło się to dopiero teraz, kiedy już nie przepadam za puddingami słodkimi cukrowo – nazbyt intensywnie i pod względem rodzaju smaku.

GranDioso Double Choc marki Pilos z Lidla dostarcza 119 kcal w 100 g.
Deser czekoladowy z bitą śmietaną czekoladową GranDioso z Lidla waży 175 g i zawiera 208,5 kcal.

Pilos, GranDioso Double Choc czekoladowy deser z czekoladową bitą śmietaną Lidl, copyright Olga Kublik

Przewidywane rozczarowanie cukrozą smaku wstępnie wynagradza zapach podwójnie czekoladowego deseru z Lidla. Oczywiście już tutaj daje o sobie znać cukrowość, niemniej u jej boku stoi potężna kakaowość. Nie czekoladowość, tylko kakaowość właśnie. Wyobraziłam sobie wór sypkiego kakao przemieszanego z cukrem i mlekiem w proszku. Całość składa się na niezalane kakao w proszku dla dzieci.

Pudding GranDioso Double Choc jako jedyny zawiera bitą śmietanę bez korony. Może coś się zepsuło w fabryce, kiedy powstawała moja partia, a może to wina zawartości kakao. Jednolity placek śmietankowy daje się poznać jako wykonany na wodzie, niemniej zagęszczony i natłuszczony, czyli taki jak pozostałe warianty smakowe. Tym razem jednak standardowym cechom towarzyszy intensywne podszycie proszkiem. Nie tylko superhipermikropyłem, lecz także drobnym proszkiem kakaowym typu chrzęszczącego. Smak jest wyrazisty. Bezwstydnie napada na degustatora. Gdyby nie był przyjemny, porównałabym go do plaskacza w policzek. Tymczasem sprawia radość, i to wielką. Oddaje lody kakaowe bądź tanie czekoladowe. Posmak i cierpkość zdradzają udział plebejskiej bitej śmietany w sprayu.

Warstwa budyniu czekoladowego w deserze GranDioso Double Choc z Lidla jest zdecydowanie gęstsza od wersji orzechowej i waniliowej. Nadal przepływa na boki w trakcie poruszania kubkiem, lecz w ustach zdradza większą stałość, spójność. Galaretkowość jest minimalna, tym razem główne skrzypce gra gęstawy budyń. Tanioczekoladowy smak bitej śmietany ujawnia się i tutaj. Co istotne, tani nie oznacza zły! Raczej skromnobudżetowy. Cukrowość standardowo daje popalić, na szczęście w obliczu zalet da się ją znieść.

Pilos, GranDioso Double Choc czekoladowy deser z czekoladową bitą śmietaną Lidl, copyright Olga Kublik

Z roku na rok mam coraz mniejszą ochotę na czekoladę. Kiedy w głowie pojawia się myśl: zjadłabym czekoladę, kolejny obraz nigdy – no dobra, prawie nigdy – nie jest batonem, wafelkiem, a już tym bardziej czekoladą w tabliczce (w przypadku trzeciego produktu faktycznie nigdy). Gęsty pudding proteinowy lub zwykły, latem lód na patyku typu magnumowego, czasem raw bar z kakao – to są moje słodycze, które w stu procentach zaspokajają rzadką czekoladową potrzebę.

Mimo iż paskudnie cukrowy, GranDioso Double Choc wpisuje się w zbiór czekoladowych produktów odpowiadających na okazjonalną ochotę. Jego przeintensywna kakaowość czy też tanioczekoladowość lodów familijnych spełnia proste wymagania. A przynajmniej warunkowo. Gdybym nie miała do wyboru innego puddingu, kupiłabym go bez żalu. Ponieważ jednak ma moim osiedlu nieopodal Lidla znajduje się Biedronka, bez chwili zawahania poszłabym do drugiego sklepu po lepszy, nie tak przebrzydle słodki Twój Deser czekoladowy. I jest to opinia aktualna, jako iż niedawno go jadłam.

Ocena: 5 chi


Skład i wartości odżywcze:

Opis: Deser z 83% budyniem czekoladowym i 17% pianką o smaku czekoladowym. Produkt termizowany.

Skład: mleko odtłuszczone, śmietanka, produkt serwatkowy (z mleka), cukier, 4,4% czekolada w proszku (cukier, kakao w proszku), skrobia modyfikowana, 1% kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, skrobia, syrop glukozowy, żelatyna wołowa, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mlekowym; substancje zagęszczające: karagen, guma guar. Pianka spulchniana azotem.

Kalorie w 100 g: 119 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 4,8 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,3 g), węglowodany 16 g (w tym cukry 12,8 g), białko 2,6 g, sól 0,3 g.

Gdzie kupić: Lidl

Cena: 1,99 zł

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.