Emco, Knusperone Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami (Aldi)

Jak wspomniałam w jednej z niedawno opublikowanych recenzji, w toku poszukiwania Idealnego Batona Orzechowego odwiedziłam Biedronkę, Lidla i Aldiego. W tym ostatnim batoniki z orzechów znalazłam wyłącznie przy kasie. Z dwóch lub trzech dostępnych wersji smakowych jedna wydała mi się wcale interesująca, wszak pozbawiona problematycznych owoców suszonych i polew pseudoczekoladowych.

Skryty w umiarkowanie atrakcyjnym opakowaniu Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami marki marketowej Knusperone to w rzeczywistości produkt firmy Emco, czyli tej samej, której batoniki orzechowe dostępne są w Biedronce. Słodycze mają bardzo podobne składy i wartości odżywcze, przy czym propozycja z Aldiego zawiera pistacje i jest dostępna pojedynczo, przez co kosztuje więcej.

Emco, Knusperone Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami Aldi, copyright Olga Kublik

Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami *Knusperone* Aldi

Szata graficzna, która szału nie robi, ma jedną istotną zaletę. Otóż przez przezroczystą dolną część można podejrzeć baton i wybrać sztukę z ulubionym układem orzechów, co stanowi prawdziwą gratkę dla fanów Tetrisa, pedantów i osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami marki Knusperone (prod. Emco) dostarcza 541 kcal w 100 g.
Baton z orzechami z Aldiego waży 35 g i zawiera 189,5 kcal.

Emco, Knusperone Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami Aldi, copyright Olga Kublik

Baton orzechowy z Aldiego pachnie słodko w sposób mniej więcej miodowy i orzechowo, przy czym wyłącznie prażonymi fistaszkami. Całość przywodzi na myśl puszkę pełną orzechów ziemnych prażonych w miodzie. Należy jednakowoż zaznaczyć, iż w składzie batona nie ma miodu, podczas gdy w wersji produkowanej dla Biedronki, niezawierającej pistacji, miód występuje. Całokształt jest sympatyczny, a przy okazji zupełnie inny niż w propozycji Vitanelli.

Na podobieństwo tworu biedronkowego baton z orzechami Knusperone daje się poznać jako treściwy, mięsisty, zwarty. Ma duże fistaszki i migdały oraz trudne do odnotowania, acz również duże orzechy laskowe. Z kolei pistacje występują pod postacią limitowanej drobnicy – nawet kot napłakałby więcej.

Emco, Knusperone Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami Aldi, copyright Olga Kublik

Pierwszy gryz batona orzechowego z pistacjami powoduje ten sam miniszok, którego doświadczyłam podczas degustacji biedronkowego batona Emco. Oba twory wydają się zaledwie subtelnie słodkie. Z upływem czasu słodycz syropu się pojawia, wszelako występuje osobno, znajduje się obok smaku właściwego batona, o którym mowa poniżej.

Mimo iż propozycja z Aldiego zawiera pistacje, nie czuć ich bezpośrednio. Odpowiadają jedynie za dziwną, nieprzyjemną nutę czegoś sztucznego. Pozostałe bakalie mieszkające w batonie – fistaszki, laskowce, migdały – wydają się mdłe, choć niekoniecznie takie są. Orzechy ziemne serwują wyprażenie, jednak tylko podczas wygryzania osobno. W połączeniu dają się stłamsić drobinkom plastikowych pistacji rzucających na wszystko klątwę mdłości. Migdały są twarde, suchawe, chyboczą się na granicy bezsmaku. Orzechy laskowe ze strachu przed niezmywalną hańbą wtopiły się w tłum lepiej niż Wally.

Emco, Knusperone Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami Aldi, copyright Olga Kublik

Niepozorny Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami marki Knusperone z Aldiego to wzorowy biedabaton. Ma przyjemną konsystencję – jest mięsisty, treściwy. I to byłoby na tyle z zalet. Wyróżniające go pistacje wprowadzają fatalny, sztuczny i dziwny smak, który na domiar złego kładzie się cieniem na smakach pozostałych bakalii. Słodycz zdaje się raz niska, raz wyrazista, jednak oddzielona od mdłego smaku orzechowego. Smaki biegną osobnymi, równoległymi torami.

Średnia ocena jest idealna w przypadku tego produktu. Baton z orzechami nie powoduje zgrozy, ale z drugiej strony – tym bardziej – nie powala na kolana. W dodatku jest droższy w przeliczeniu na sztukę od wersji Vitanelli i zapewne trudniej dostępny, wszak w Polsce wyrosło więcej Biedronek niż Aldich. Ponieważ mam wybór, nie sądzę, bym do niego wróciła.

Ocena: 3 chi


Skład i wartości odżywcze:

Opis: Baton z prażonymi orzeszkami ziemnymi, migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami.

Skład: prażone orzeszki ziemne 45%, syrop z cukru inwertowanego, prażone migdały 12,8%, syrop maltozowy, prażone orzechy laskowe 5%, zboża ekstrudowane (mąka kukurydziana, ryż, cukier, sól), dekstroza, prażone pistacje 2%, mąka ryżowa, emulgator: lecytyny rzepakowe. Produkt może zawierać soję, mleko i inne orzechy.

Kalorie w 100 g: 541 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 34 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 4,4 g), węglowodany 40 g (w tym cukry 22 g), błonnik 6,2 g, białko 15 g, sól 0,1 g.

Gdzie kupić: Aldi

Cena: 1,99 zł

2 myśli na temat “Emco, Knusperone Baton orzechowy z migdałami, orzechami laskowymi i pistacjami (Aldi)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.