Przetwórnia Gryszczeniówka, Wiśnie w syropie naturalne

Wiśnie w syropie kojarzą mi się z domem, w którym mieszkałam w dzieciństwie, i okresami przedszkolnym, wczesnoszkolnym. Przede wszystkim jednak przywodzą mi na myśl babcię, która zajmowała się robieniem przetworów z owoców i warzyw przyniesionych z działki.

Ostatnimi babcinymi przetworami zajadałam się zapewne w gimnazjum. Później przestałam spożywać rzeczy z niewiadomą zawartością kalorii. Nawet gdy babcia umarła, a dziadek podupadł na zdrowiu i rozdał zawartość spiżarni rodzinie, swój przydział przetworów i wina oddałam mamie. Szkoda pisać, ile przez to straciłam. Wiele lat później trafiłam na Wiśnie w syropie naturalne z przetwórni Gryszczeniówka i upolowałam je, licząc na bilet do kuchni na pierwszym piętrze, w której wciąż stoi babcia.

Przetwórnia Gryszczeniówka, Wiśnie w syropie naturalne, copyright Olga Kublik

Wiśnie w syropie naturalne *Gryszczeniówka*

Wiśnie w słoiczku Gryszczeniówki wyglądają przepięknie. Jest ich dużo i są okazałe, zachowane w całości. Nie mają pestek, przynajmniej w większości. Sam słoiczek także prezentuje się uroczo. Kojarzy mi się z malowniczą spiżarenką z bajek. (Spiżarnia w moim domu rodzinnym znajdowała się w piwnicy. Było w niej niewyobrażalnie zimno, ciemno i brudno, bo dziadek na stole roboczym trzymał kowadło i miliony narzędzi. Ponadto spiżarnia stanowiła dom tłustych i jadowitych w mniemaniu przedszkolnej mnie pająków).

Wiśnie w syropie naturalne marki Gryszczeniówka dostarczają 101 kcal w 100 g*.
Wiśnie w syropie *Gryszczeniówka* ważą 190 g.
* Na etykiecie pojawił się błąd i zamiast g napisano ml.

Przetwórnia Gryszczeniówka, Wiśnie w syropie naturalne, copyright Olga Kublik

Przetwory wiśniowe Gryszczeniówki pachną delikatnie, mimo dodatku fruktozy mało słodko. Odznaczają się atrakcyjnym kolorem, porównywalnym do wiśni w słoiku mojej babci. Do skyru naturalnego dodałam tyle owoców, ile widać na zdjęciu (nie wiem, ile ważyły), oraz trochę syropu z wiśni i wody. Wsypałam też czubatą łyżkę surowego kakao. Pierwszej porcji nie posłodziłam, co stanowiło błąd. Drugą doprawiłam erytrytolem rozpuszczonym uprzednio w gorącej wodzie.

Deser z wiśniami w syropie i kakao pachnie słodko – nawet w wersji nieposłodzonej – i przepysznie czekoladowo. Ba! przywodzi na myśl prawdziwą ciemną czekoladę: łagodną, z dodatkiem cukru. Taką, która miałaby szansę sprawić przyjemność nawet sceptykom, gburom i prykom.

Przetwórnia Gryszczeniówka, Wiśnie w syropie naturalne, copyright Olga Kublik

Wiśnie w syropie Gryszczeniówki z jogurtem i kakao są bardzo cierpkie. Czuć smak i kwasek skyru, przy czym bardziej w wersji bez erytrytolu. Dołącza do nich kwasek surowego kakao. Wiśnie ujawniają smak wyłącznie po nagryzieniu, a i wówczas okazują się cichutkie, subtelne. Zdecydowanie brakuje im wyrazistości, którą odznaczały się wiśnie w słoiku mojej babci.

O ile konsystencja deseru nie pozostawia wiele do życzenia, o tyle same wiśnie nie wydają się przyjemne. Nie wiem, czy są typowo kompotowe. Wiśnie w słoiku mojej babci zachowywały delikatnie twardą i sprężystą skórkę niezależnie od czasu, jaki spędziły wśród spiżarnianych pająków. Z kolei wiśnie w syropie Gryszczeniówki są całościowo miękkie, sflaczałe, wiotkie. Przywiodły mi na myśl paskudną wilgotną szmatę, którą pod koniec roku uczeń rzucił pod tablicę, gdzie z tęsknoty skisła. (Zaznaczam jednak, że chodzi wyłącznie o konsystencję).

Myślałam, że po dodaniu Wiśni w syropie przetwórni Gryszczeniówka i kakao do skyru naturalnego uzyskam deser podobny do stworzonego ze skyru wiśniowego Piątnicy i surowego kakao (absolutnie kocham to połączenie). Nic bardziej mylnego. Trzyskładnikowa kompozycja ma się nijak do uwielbianego dwuskładnikowca. Nowszy deser jest zasmucająco żaden.

Szkoda marnować czas na produkty nijakie, toteż Wiśnie w syropie Gryszczeniówki oddałam rodzince, a nuż mama znajdzie dla nich lepsze zastosowanie. A co ze mną? Cóż, wracam do tęsknoty za przetworami z dzieciństwa i żalu nad zmarnowanymi okazjami do zjedzenia pyszności spod ręki obu babć.

Ocena: 2 chi
(ocena dla produktu; deser 3 chi)


Skład i wartości odżywcze:

Opis: Wiśnie w syropie. Pasteryzowane. Bez konserwantów. Produkt wytwarzany sezonowo.

Skład: wiśnie, woda, fruktoza. Produkt może zawierać śladowe ilości pestek lub ich fragmenty. W zakładzie przetwarza się surowce zawierające gluten, seler oraz geko.

Kalorie w 100 g: 101 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz <0,5 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,1 g), węglowodany 22 g (w tym cukry 18,5 g), białko 0,5 g, sól 0 g.

Gdzie kupić: Carrefour

Cena: 7,99 zł

2 myśli na temat “Przetwórnia Gryszczeniówka, Wiśnie w syropie naturalne

  1. Pierwszy i ostatni akapit są takie smutne… Niestety nic nie wróci nam zmarnowanych okazji do cieszenia się życiem. Jedyne co nam zostało to wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

    A wiśni w syropie czy bez nie znoszę. Nawet śliczny słoiczek nie zachęciłby mnie do spróbowania.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.