Jak założyć bloga i zyskać czytelników #2 – publikowanie treści na blogu

Zakładanie bloga wiąże się z koniecznością odpowiedzenia sobie na wiele pytań. Gdzie założyć bloga i z jakiego CMS-a korzystać? O czym pisać? Jak zyskać czytelników i wypromować bloga? Te i wiele innych kwestii pojawia się na początku przygody z blogiem albo w trakcie. Niekiedy na zmiany jest już za późno lub skorygowanie opublikowanego materiału zajęłoby tyle czasu, że zupełnie się to nie opłaca.

By dobrze wystartować i wiedzieć, jak prowadzić bloga, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak pisać bloga. W końcu publikowane treści są tym, co ma przyciągnąć odbiorców i zachęcić ich do powrotu.

W niniejszej części poradnika dla nowych bloggerów omówiłam zagadnienia dotyczące treści. Jeśli interesuje was tworzenie bloga i związane z tym procesem informacje ogólne oraz porady dystrybucyjne, koniecznie zajrzyjcie do pozostałych wpisów z cyklu:

Jak pisać bloga?

I tym razem starałam się poruszyć jak najwięcej kwestii, które mogą sprawić początkującemu bloggerowi kłopoty. Warto przemyśleć je przed założeniem bloga, a nawet skonsultować z kimś bliskim.

Blog, fotoblog czy wideoblog?

Czy chcę prowadzić bloga pisanego? Czy będę pisać o rzeczach, które wymagają ilustracji (poradniki typu DIY, stylizacje modowe, aranżacje wnętrz)? Jak prowadzić fotobloga? Czy zdjęcia muszą mieć długie opisy? A może pominąć treść? Co z wideo? Czy najlepszym rozwiązaniem dla mnie będzie wideoblog? Czy zakładanie bloga z różnymi mediami i prowadzenie go jest trudniejsze i czasochłonne?

 • Rada: Nie ograniczaj się do jednego medium. Czysty tekst w dużej ilości jest przytłaczający. Należy przeplatać go materiałami foto bądź wideo. Z kolei same zdjęcia i filmy bez opisu są trudne do odczytania przez roboty – możesz mieć problem z dotarciem do odbiorców przez wyszukiwarkę.

Skąd brać darmowe zdjęcia na bloga?

Jeśli skuszę się na bloga lub fotobloga, będę potrzebować atrakcyjnych zdjęć dobrej jakości. Nie wolno ściągać ich skądkolwiek (= kraść!), bo któregoś dnia można znaleźć na mailu pozew. Skąd zatem brać darmowe zdjęcia na bloga? Jak wykonywać atrakcyjne fotografie samemu? Na jakim tle ustawiać przedmioty i kogo poprosić o trzymanie aparatu, jeśli na zdjęciach mam być ja, i to pod różnymi kątami?

 • Rada: Jeśli chcesz korzystać z cudzych zdjęć, nie ściągaj ich bezczelnie skądkolwiek – byłam już w tego typu sytuacjach i naprawdę nie jest przyjemne dla autora, gdy ktoś używa jego pracy, a co gorsza na niej zarabia. Zamiast tego wpisz w wyszukiwarkę „darmowe banki zdjęć” i znajdź takie, w których znajdują się fotografie pasujące do Twoich tekstów.

Jak prowadzić bloga?

Czy chcę, by blog był moim pamiętnikiem? A może skuszę się na anonimowy serwis z wieloma autorami, pisać zaś pomogą mi znajomi? Jak często zamierzam publikować? Czy regularność jest ważna? Co muszę zrobić, by mieć pewność, że informacje ukazane we wpisie są rzetelne? Co będzie lepsze dla popularności mojego bloga i jego treści: newsy czy evergreeny?

 • Rada: Bez względu na to, jak często i o czym chcesz pisać, pamiętaj o regularności publikacji oraz prawdziwości przekazywanych informacji. Pierwsze sprawia, że czytelnicy bloga wiedzą, kiedy spodziewać się nowego materiału i nie czują się oszukani, gdy danego dnia nic się nie pojawi. Drugie czyni Cię osobą wiarygodną i taką, na której zdaniu można polegać.

O czym pisać bloga?

Chcę poruszać wszystkie tematy, czy jedynie z obrębu dziedziny, w której czuję się ekspertem? Gdy ustalę, jaki temat interesuje mnie tak ogólnie, o czym dokładnie mam pisać? Czy powielać to, co już jest w internecie i cieszy się sławą? A może warto być oryginalnym i postawić na coś, czego jeszcze nie było lub spotyka się jedynie za granicą? Czy moje wpisy muszą wzbudzać kontrowersje, by się wybić?

 • Rada: Powielanie tematów jest dobre na start, żeby rozruszać bloga, a także później, aby go urozmaicić. To nieprawda, że było już wszystko. Ogólnie może i było, ale Twoja w tym głowa, by wybrany temat przedstawić w sposób niespotykany i atrakcyjny. Ponadto blogi o wszystkim są blogami o niczym. Jeśli interesuje Cię kilka dziedzin, stwórz działy (kategorie) i dodawaj do nich teksty zgodnie z tematyką. Postaraj się, aby działy nie stały długo puste.

Jakim językiem pisać bloga?

A zatem mam już pomysł na bloga. Kiedy ustalę, czy ma być bardziej pamiętnikowy, czy jednak serwisowy, a także zdecyduję się na tematykę, muszę dostosować do nich język. Jak zacząć pisać bloga? Czy moi czytelnicy lepiej odbiorą język codzienny, może nawet potoczny? W jakiej sytuacji będą woleć poważny, zdystansowany i poradnikowy? Kiedy mogę sobie pozwolić na wulgaryzmy, archaizmy, słowotwórstwo lub terminologię specjalistyczną? Czy poprawna polszczyzna jest ważna?

 • Rada: Jeśli chcesz, żeby Twoja grupa docelowa obejmowała osoby w każdym wieku, pisz prosto i poprawnie. Młodych może zniechęcić słownictwo specjalistyczne i wyrafinowane, starszych z kolei odstraszą wulgaryzmy i liczne błędy językowe.

Jak adresować wpisy na blogu?

Jak zwracać się do odbiorców? Ty/ty, Wy/wy? O sobie mówić ja, my, a może bezosobowo? Jakie treści wymagają zaznaczania obecności autora, a jakie wręcz wykluczają?

 • Rada: Prowadzenie bloga typu pamiętnikowego to dobra okazja do wypowiadania się w 1. osobie liczby pojedynczej. Jeżeli jednak myślisz o czymś większym, serwisie lub jego odmianach, warto zastanowić się nad zrezygnowaniem z zaznaczania obecności autora.

Jak powinien wyglądać wpis na blogu?

Jaka długość tekstu jest właściwa? Ile nagłówków planuję robić? Ile akapitów powinno się znajdować po jedynym nagłówku? Czy blok tekstu jest czytelny? Czy warto używać list numerycznych i punktowanych? Kiedy przydadzą mi się pogrubienia, podkreślenia, pochylenia i kolory? Tekst ma być wyrównany do lewej, wyśrodkowany czy wyjustowany? Co z szablonowymi elementami wpisów, jakimi jak tabelka z informacjami, z czego został wykonany produkt, gdzie go kupić itd.?

 • Rada: Pisanie bloga to nie tylko tworzenie tekstów, ale i praca nad ich wyglądem. Mając do wyboru mnóstwo różnych narzędzi do edycji, aż żal byłoby publikować wpisy bez poświęcenia im uwagi. Tekst urozmaicony punktami, cytatami i wyróżnieniami zyskuje na przejrzystości, a przez to jest atrakcyjniejszy. Pamiętaj też, aby nie zostawiać wdów.

Gdzie pisać bloga?

Jak dużą wagę trzeba przywiązywać do miejsca pisania? Czy potrzebuję własnego pokoju, gdzie mam ciszę i spokój? A może tematyka bloga wymaga ode mnie podróżowania? Czy sposobem na brak dostępu do laptopa jest publikowanie w sieci przez urządzenia mobilne?

 • Rada: Jeśli masz ograniczony dostęp do komputera lub internetu, a chcesz publikować częściej, pisz po kilka tekstów za jednym zamachem i dodawaj je do kolejki. Podczas gdy Ty będziesz smacznie spać, pilnie się uczyć bądź zarabiać na czynsz, wpisy opublikują się same.

13 myśli na temat “Jak założyć bloga i zyskać czytelników #2 – publikowanie treści na blogu

  1. Ja tak przygotowuję wpisy, żeby nawet 2-3 osamotnionych słów nie było. Trochę to zajmuje, ale się da :)

 1. Nawet nie znałam takiego określenia samotnej litery jak „wdowa”, „sierotka” czy „bękart”. No proszę, człowiek całe życie się uczy. :)

 2. Jeśli chodzi o pisanie o wszystkim, to też to można dobrze sprzedać – blogi lifestylowe są dość poczytne i nieźle można na nich zarobić, ale trzeba mieć głowę, żeby dobrze to wypromować i poprowadzić :D
  Mega ciekawy punkt o adresowaniu wpisów na blogu. Ja wybrałam formę bez zastanowienia – czasem się ujawniam, pisząc o swoich doświadczeniach, ale często zwracam się „do Was” – jakbym prowadziła rozmowę :)

  O wdowach pierwsze słyszę, ale zwrócę na to uwagę :D

  1. Nie miałam na myśli blogów lifestyle’owych, ale raczej blogi-śmietniki. Poniedziałek recenzja batona, wtorek książki, środa opowieść z dzieciństwa, czwartek narzekanie na trudne lekcje w szkole, piątek przepis na placka owsianego, sobota fotorelacja z wakacji, a niedziela wiersz. Kilka lifestyle’owych sama śledzę. Z doskoku, ale jednak. Jeden adres mam od Ciebie :)

   Ach, jeszcze mnie naszła refleksja. Niektórzy swoje blogi-śmietniki błędnie nazywają lifestyle’owymi, co sprawia, że ludzie się mylą. Dla mnie lifestyle to wpisy filozoficzne, dające do myślenia, pouczające, kulturowe, podejmujące trudne tematy itd.

   1. No właśnie, pojęcie lifestyle’u jest dość rozmyte i często źle rozumiane. Tak jak napisałaś – raz przepis na omlet, raz fotka z Wenecji, a raz stylizacja na Santorini :D

    Którego bloga „ode mnie” śledzisz? :D

  1. Dzięki :) Urbansuggest to najlepsza bezpłatna platforma, jaką znam. Ja jednak wolę płatne Senuto. Ponadto do artów głównie pod SEO korzystam z GA i GSC. Do recenzji słodyczy zaś używam inwencji twórczej i lat praktyki.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.