Pomysły na Halloween: straszne zabawy i gry Halloween

Halloween to amerykańskie święto, które dawno temu opuściło rodzimy kontynent i popłynęło oceanem w stronę Europy. Dziś ochoczo obchodzone jest nie tylko przez Amerykanów, ale również Brytyjczyków. W innych krajach – chociażby Polsce – traktuje się je różnie. Z uwagi na katolickie korzenie wielu Polaków nie życzy sobie żadnych diabelskich wymysłów na swoim terenie (choć nie ma problemu z innymi zagranicznymi obrzędami i zwyczajami, ale któż by się tym przejmował?).

dynia na Halloween ikona

Pomysły na Halloween – moje doświadczenia

Na szczęście dla mnie i moich koleżanek wszystkie diabły, złe duchy i potwory spod łóżek wiedzą, że Halloween należy traktować z przymrużeniem oka, i zgodziły się nie karać nas za podchwycenie amerykańskiej zabawy i zaszczepienie jej na polskim poletku. Tak oto już w latach podstawówki mogłam rokrocznie organizować wieczorki halloweenowe dla względnie stałej grupy koleżanek z klasy.

Każdego roku pomysły na Halloween były podobne. Spotykałyśmy się u mnie, gdzie wśród strasznych dekoracji grałyśmy w gry, bawiłyśmy się, opowiadałyśmy straszne historie i jadłyśmy potworne przysmaki. Obowiązkowo zakładałyśmy przebrania na Halloween. Pomysły na stroje były różne, acz utrzymane w klimacie horroru. Przeobrażałyśmy się we wiedźmy, duchy, kościotrupy, zombie, wampiry.

Oczywiście zabawy w Halloween nie mogły się obejść bez wyjścia po słodycze! Odwiedzałyśmy zwłaszcza domki jednorodzinne, bo do nich najłatwiej było dotrzeć. (Łatwo też było wysmarować klamkę śmierdzącą substancją tworzoną przez K., kiedy właściciel odmówił słodyczowej opłaty halloweenowym duchom). Wieczór kończyłyśmy sprawiedliwym podziałem łupów i rozstaniem.

Zachęcam do lektury: Czy można obchodzić Halloween? Za i przeciw, plusy i minusy

pomysły na halloween, gry i zabawy, porady i inspiracje

Zabawy i gry na Halloween dla dorosłych

Jakie znaczenie ma to, ile ma się lat? Nikt wam nie zabroni zabawy. Od lat niepamiętnych czasów hołduję zasadzie, iż Halloween to idealna okazja, by obudzić w sobie wewnętrzne dziecko, a raczej ducha. (Ducha dziecka?) Co prawda dwudziesto-, trzydziesto- i więcejlatkowi nie wypada chodzić po domach z prośbą o słodycze halloweenowe, niemniej da się ten problem obejść.

Halloween dla dorosłych można zorganizować w domu, zupełnie jak ja parę lat temu. Chętnych warto szukać wśród najbliższych znajomych, przyjaciół szkolnych, współpracowników. Kto wie, ilu z nich ma za sobą liczne imprezy Halloween? Zabawy dla dorosłych urządza się albo na trzeźwo, albo ze wspomaganiem – jak kto woli. Warte uwagi są projekcie filmów grozy, quizy sprawdzające znajomość motywów z horrorów, dreszczowe kalambury, pokazy nagrań grozy na okularach VR (to dopiero sztos!).

W przypadku niemożności urządzenia imprezy w domu zabawy Halloween dla dorosłych można przenieść do klubu czy baru, koniecznie jednak udekorowanego z myślą o święcie duchów. Podstawowe założenie: wszyscy wychodzą na miasto przebrani i pomalowani!

dynia na Halloween ikona

Zabawy Halloween dla dzieci

Być może najłatwiej zorganizować zabawy Halloween dla dzieci, wszak maluchom najmniej potrzeba do szczęścia. Trochę strasznych dekoracji, doborowe towarzystwo, smaczne słodycze halloweenowe i ot, jakoś to leci. Należy jednak pamiętać, że pomysły na Halloween dla dzieci nie mogą być za bardzo straszne (w przypadku Halloween dla dorosłych to zasada podstawowa). Zamiast po wytaplane we krwi potwory z odpadającymi płatami skóry lepiej sięgnąć po wesołe duszki i motywy bajkowe (duszek Kacperek, Scooby-Doo itp.), chyba że macie nadmiar gotówki i nie przeszkadza wam wożenie maluchów w poniedziałki na angielski, w środy na jazdę konną, w piątki zaś na terapię psychologiczną.

A zatem podstawa: radosne Halloween. Zabawy dla dzieci mogą opierać się na konkurencjach i konkursach. Łowienie zębami jabłek z miski z czerwonym sokiem, rysowanie kolorowych potworów rodem z Potworów i spółki, wymyślanie straszno-śmiesznych imion dla stworów przygotowanych przez rodziców na obrazkach. Inne zabawy na Halloween dla dzieci w wieku samodzielnym to oczywiście krążenie po domach, zbieranie słodyczy i robienie psikusów osobom, które nie są chętne do dzielenia się łakociami. (Zamiast smarowania klamki obrzydlistwem lepiej okręcić dookoła niej papier toaletowy).

Gry halloweenowe dla dzieci mogą też być edukacyjne. W zależności od wieku zafascynują je opowieści o prawdziwych wiedźmach (zielarkach), tajemnice polskich zamków, regionalne legendy i mity. Na Halloween zabawy dla dzieci przy okazji przysłużą się szerzeniu tolerancji i otwartości wobec innych kultur. Stanowią zaczątek do dyskusji: u nas jest tak, za granicą inaczej, to i tamto zaś mamy wspólne.

pomysły na halloween, gry i zabawy, porady i inspiracje

Zabawy na Halloween dla młodzieży

Ach to święto Halloween! Zabawy łakną najmłodsi i najstarsi, ale również średni – młodzież. To specyficzny wiek, w którym niepełnoletni sądzą, że wszystko im wolno, a przy okazji są nieśmiertelni i wszechmocni, choć w rzeczywistości podlegają rodzicom tylko nieco mniej niż pięciolatki. (Hłe, hłe, hłe). Z tego powodu oficjalnie zabawy na Halloween dla młodzieży nie uwzględniają alkoholu ani innych używek i są spokojne, grzeczne, kulturalne. Nieoficjalnie zaś czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

W Halloween dla młodzieży wciąż jeszcze przystoi chodzić po domach i kolekcjonować halloweenowe słodycze. Niestety zrobienie imprezy w domu, zwłaszcza pod czujnym okiem rodziców, raczej nie będzie atrakcyjne. Najlepiej umówić się na imprezę zorganizowaną dla osób nieletnich, ewentualnie wynająć domek w środku lasu, jeśli młodzież ma szesnaście lat wzwyż. Zabawy na Halloween dla młodzieży w lesie z latarkami to bomba! Nie mniej uciechy dostarczy maraton horrorów w głuszy.

dynia na Halloween ikona

Zabawy i gry na Halloween w domu

Choroba, brzydka pogoda, dom na wygwizdowiu, koronawirus, skrajny introwertyzm albo inne chamstwo ze strony świata/życia/losu/czegokolwiek – powodów do spędzenia święta duchów w mieszkaniu jest wiele. Na szczęście nie trzeba chodzić po domach i zbierać słodyczy, by skorzystać z 31 października w satysfakcjonującym stopniu. Jak już pewnie zauważyliście, wymienione dotąd halloweenowe gry mają miejsce przede wszystkim w domu. Gry na Halloween w domu to także chowanego (byle w starym domu!), rozgrywki na konsoli i komputerze (zwłaszcza w trybie multiplayer), wywoływanie duchów ze świeczką i amatorsko wykonaną tablicą ouija, wróżenie z kart tarota, gry planszowe na Halloween.

W gry Halloween w domu wciągnijcie starsze pokolenie, zwłaszcza dziadków i pradziadków. Są skarbnicą wiedzy! Osoby u schyłku życia to skrzynie pełne skarbów. Wystarczy zadać właściwe pytanie, a zaraz poznacie największe tajemnice dotyczące miejsc, w których mieszkacie, spacerujecie, robicie zakupy czy wykonujecie inne prozaiczne czynności, nie wiedząc, że był tam cmentarz, szpital psychiatryczny, zagadkowo zamknięty dom dziecka czy inny cudownie upiorny przybytek.

A może klasyczne zabawy taneczne na Halloween w rytm utworów takich jak Thriller Michaela Jacksona czy Somebody’s Watching Me Rockwella? W ramach zabawy na Halloween w domu trzeba też urządzić seans filmu-teledysku Ghosts scenariusza Michaela Jacksona w reżyserii Stana Winstona.

pomysły na halloween, gry i zabawy, porady i inspiracje

Gry i zabawy Halloween online

Co z osobami, które mieszkają w innym mieście bądź kraju, chorują na paskudną chorobę wirusową albo preferują introwertyczny sposób spędzania czasu ze znajomymi? Internetowe kontakty, zabawy i gry na Halloween załatwią sprawę! Strasznym przyjemnościom można oddawać się w pojedynkę lub w grupie, np. przez kamerki internetowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by spotkać się na żywo i zaproponowane tu internetowe gry i zabawy na Halloween zrealizować wspólnie.

Jak przeprowadzić ekscytujący internetowy Halloween? Gry i zabawy idealne na taką okazję to chociażby czytanie historii zagadkowych śmierci (znajdziecie mnóstwo polskich i zagranicznych blogów im poświęconych), czytanie, słuchanie bądź oglądanie filmików na YouTubie o modnych true crimes, słuchanie creepypasty, koniecznie po ciemku albo ze świeczkami, słuchanie podcastów o mrożących krew w żyłach wydarzeniach z przeszłości i nie tylko, urządzanie tematycznych maratonów filmowych, granie w polecane na Halloween gry online single- bądź multiplayer, czatowanie z przyjaciółmi.

Zachęcam również do przeczytania moich opowiadań halloweenowych online:

dynia na Halloween ikona

Pomysły na psikusy – Halloween

Pomysły na psikusy Halloween mogą być albo niezbyt sympatyczne wobec osób, które nie chcą uczestniczyć w święcie duchów, albo neutralne. Do niesympatycznych należą wysmarowanie klamki bądź drzwi miksturą ze wszystkiego, co znajdziecie w lodówce, obrzucenie domu jajkami, zapchanie bądź zaklejenie dziurki od klucza, zarysowanie mienia, ogolenie psa przebywającego w ogrodzie, wywieszenie na drzwiach trudnej do ściągnięcia nalepki z niemiłym hasłem. Tych sposobów nie polecam.

Mniej inwazyjne, zalecane pomysły na psikusy Halloween to obwiązanie klamki najtańszym szarym papierem toaletowym, zostawienie liściku od złych duchów, wypchanie skrzynki na listy gazetami, wykrzyczenie strasznego wierszyka, zostawienie na wycieraczce zepsutego owocu.

pomysły na halloween, gry i zabawy, porady i inspiracje

Pomysły na dynie na Halloween

Nie ma Halloween bez podstawowych symboli. Jednym z nich jest oczywiście twarde pomarańczowe warzywo, które pozbawia się smakowitych wnętrzności i przekształca w lampion. (Wnętrzności przysłużą się w kuchni). Pomysły na dynie na Halloween w ogromnej liczbie znajdziecie w internecie, choć miło zainspirować się lampionem zauważonym w ulubionym filmie czy serialu. Uwaga jednak! Pomysły na dynię Halloween mogą pozbawić śmiałków palców, które niestety nie odrastają. Jeżeli nigdy wcześniej nie bawiliście się w wycinanie wzorów, lepiej poproście o pomoc doświadczoną osobę.

PS Szukanie wzoru, wycinanie dyni i dekorowanie domu stanowi rodzaj gry. Halloween możecie więc rozpocząć od wspólnej pracy z przyjaciółmi. (Miejcie na uwadze fakt, że wycinanie dyni trochę czasu zajmuje). Wygraną w zabawie będzie lampion, który każda osoba zabierze do domu.

dynia na Halloween ikona

Dekoracje na Halloween – pomysły

Gdy zbliża się Halloween, pomysły na imprezę warto mieć mniej więcej obmyślane. Od motywu przewodniego zabawy zależy, w jaki sposób udekorujecie mieszkanie. Standardowe ozdoby to sztuczne pajęczyny, pająki, węże, ropuchy, nietoperze, czarne koty. Z postaci: kościotrupy, wiedźmy, duchy, wampiry, zombie, wilkołaki, trupy, czarnoksiężnicy. Z przedmiotów: księgi, szklane kule, noże i inne tasaki, pistolety i w ogóle broń wszelaka, różne magiczne amulety, drewniane kołki i przedmioty, którymi zabijało się potwory, trumny, urny i wszystko, co związane ze śmiercią. Ponadto warto gdzieniegdzie rzucić odciętą część ciała, żeby goście pozytywnie się przestraszali, trafiając na nie.

Jakie inne dekoracje na Halloween? Pomysły warte uwagi to prześcieradła, czarne zasłony, obrusy i luźne materiały, metalowe kubki i kociołki zamiast zastawy stołowej, skrzynia w miejscu stołu, czerwona mulina zawieszona w drzwiach tak, by każdy musiał się o nią ocierać, znicze zamiast świeczek, lampiony zamiast lamp, lustra pozakrywane albo przyniesione wszystkie do jednego pokoju, dym (np. z kadzidełka czy shishy), zapętlone dźwięki z zamczyska, lasu, horroru.

pomysły na halloween, gry i zabawy, porady i inspiracje

Pomysły na Halloween: jedzenie

Nie samymi dekoracjami człowiek żyje. Zresztą pomysły na Halloween jedzenie to także rodzaj dekoracji. Na tym polu królują potrawy i napitki o mrocznej, potwornej estetyce. Do picia polecam wszelkie czerwone soki, oranżady, poncze i wina. Dodatkowo można wrzucić do nich żelki w kształcie gałek ocznych, które będą beztrosko pływać na powierzchni. Wskazane są również napoje ciemne: cola, sok z czarnej porzeczki bądź jagodowy, może coś winogronowego. Domowy kompot wymiecie konkurencję konsystencją!

Pomysły na Halloween jedzenie obejmują czarne czekoladowe ciasta (z opcjonalnym kościotrupem z migdałów bądź wiórków kokosowych), paluszki zombie, ciasteczka w kształcie duchów i potworów (przed Halloween w sklepach znajdziecie odpowiednie foremki), cupcakes udekorowane strasznymi ozdobami, kanapki i tosty z potwornymi twarzami, figurki z czekolady, bezy-duchy i różne wariacje na temat dyni.

dynia na Halloween ikona

Idealne słodycze na Halloween

Najlepsze słodycze halloweenowe do udekorowania domu to bezsprzecznie te stworzone z myślą o święcie duchów, a więc tematyczne. Ponadto sprawdzą się żelki-robaki wetknięte w ciasto bądź deser czekoladowy, żelki-szczęki, czekoladowe figurki, chrupki Monster Munch, lody i desery z gęstą czerwoną polewą, wypieki czekoladowe. Kiedy przygotowujecie dekoracje na Halloween, słodycze umieśćcie w kociołkach, trumienkach, naczyniach laboratoryjnych, skrzynkach i innych oryginalnych pojemnikach.

Dobrze sprawdzają się na Halloween cukierki, zwłaszcza na imprezie dziecięcej. Są łatwe do wzięcia w rękę i nie przeszkadzają w zabawie. Ponadto wszelkie drobne łakocie to doskonałe słodycze na Halloween do wręczania duchom chodzącym po domach. Dzięki nim nie wydacie dużo pieniędzy na opłaty za brak psikusów ze strony imprezowiczów, ponadto sami weźmiecie udział w święcie. Takie słodycze Halloween to nie tylko cukierki, lecz także miniaturowe paczki żelek dostępne w ramach zbiorczych paczek.

pomysły na halloween, gry i zabawy, porady i inspiracje

Pomysły na Halloween: stroje

A zatem dom już ozdobiony, jedzenie przygotowane na Halloween. Pomysły na przebranie będą wam przychodzić do głowy w międzyczasie. Jeśli świętujecie z partnerem, ustalcie wspólny motyw – będzie zabawniej. Najprostsze i najmniej wymagające przebrania obejmują czarne i białe bluzki, spodnie, dodatki. Warto jednak porwać się na coś więcej, zwłaszcza jeśli jesteście odważni. Wyprawa do lumpeksu sprawi, że pomysły na halloweenowe stroje zrealizujecie bez obawy o uszkodzenie ubrań. Czarna bądź czerwona farba na białym materiale? Pocięte czy porwane fragmenty? Doszyte elementy? Czemu nie!

Nie przepadam za ideą, w myśl której halloweenowe pomysły na stroje są seksowne. Skoro to święto duchów, przebranie powinno straszyć. Preferuję zombie, wiedźmę lub potwora, nie zaś cheerliderkę, gwiazdę czy postać z bajki. Ponadto wolę nieidealne stroje na Halloween przygotowane własnoręcznie, np. na bazie lumpeksowych, niż wynajmowane albo kupowane.

dynia na Halloween ikona

Pomysły na Halloween: makijaż

Po ustaleniu przebrania nadciąga czas na pomysły na Halloween: makijaż! Oczywiście twarz pomalujecie tak, by dostosować ją do reszty. Polecam zakup taniej palety cieni do powiek z dużą liczbą kolorów, ewentualnie kredek bądź farbek do twarzy dla dzieci. Jako biały kolor nieźle sprawdza się mąka, choć z czasem spada i pod koniec imprezy niewiele z niej zostanie. Do tego szminki, kredka do oczu, naklejki.

Ambitne pomysły na makijaż na Halloween obejmują wykorzystanie sylikonu i różnych mas. Przykładowo mój makijaż halloweenowy parę lat temu był oparty o zielono-szare płaty skóry odpadające z twarzy, wykonane z płynnego lateksu (był to oczywiście makijaż zombie). Alternatywą jest wykorzystanie namoczonych chusteczek przytwierdzonych klejem do skóry.

Inne pomysły na malowanie twarzy na Halloween wymagają użycia sztucznej krwi (w płynie bądź sprayu), wosku, węgla (bądź czarnego tuszu do powiek). Wśród gotowych dodatków znajdują się peruki, naklejane rany i blizny, zęby wampira, doklejane włosy wilkołaka.

Na koniec bonus: zdjęcia z moich starych zabaw halloweenowych.

***

Jak zwykliście i/lub planujecie świętować tegoroczne Halloween?

7 myśli na temat “Pomysły na Halloween: straszne zabawy i gry Halloween

 1. Dawno nie obchodziłam Halloween, bo zwykle wypadało to w dzień, kiedy byłam w pracy, ale widzę, że w tym roku wypada w sobotę, więc może sobie zrobię jakąś wycieczkę do lasu po ciemku, bo innego pomysłu nie mam :P

 2. Tyle wspaniałych pomysłów, a przez koronawirusa pewnie nie wykorzystam nic oprócz zabaw w domu i jedzonka na halloween :( planowałam wybrać się z chłopakiem do Cybermachiny gdzie miała być właśnie halloweenowa impreza, ale wirus wszystko zepsuł :( zamiast tego posiedzimy więc w domu, zrobimy sobie maraton horrorów, jakieś jedzonko i podkręcone drinki więc też będzie fajnie :D ale w domu już mi się nie chce przebierać za nic, więc trochę żałuję że Cybermachina nie wypaliła, bo już miałam pomysły na przebranie :(
  A Ty który sposób na spędzenie Halloween wybierasz w tym roku? ^^

  1. Odezwałam się do mamy i robimy kameralną, czteroosobową domówkę. Oczywiście w przebraniach i z nastrojowymi grami i zabawami.

 3. Wybacz, bo nie wytrzymam. „Dziś ochoczo obchodzone jest nie tylko przez Amerykanów, ale również Brytyjczyków. ” ekhem… W Europie już od dawien dawna chodzono po domach, zbierając jakieś ciastka (biedne dzieci zbierały), co wzięło się od Celtów bodajże. Rzeźbiono w rzepach lampy, właśnie też w Wielkiej Brytanii, a po odkryciu Ameryki, zwyczaj tam się przeniósł. Przez to, że rzepy nie są w USA tak dostępne, lampy robili w dyniach. Można więc powiedzieć, że… historia koło zatoczyła.

  Genialny pomysł na wpis! I zacny dobór zdjęć.

  Wiesz, że co to cukierki candy corn dowiedziałam się dopiero w tym roku? Nigdy nie wiedziałam, co to za motyw halloweenowy „te jakieś pomarańczowe trójkąciki”. Pierwszy raz, jak usłyszałam, że „candy corn”, myślałam, że np. karmelizowana kukurydza… A tu cukro-żelki jakieś, wtf, haha. I… wcale nie dowiedziałam się tego np. dzięki czekoladzie! Ha! Po prostu kupiłam wosk, myśląc, że będzie mi ładnie pachniał karmelizowaną kukurydzą… dureń ze mnie, haha.

  1. Jasne, niemniej Halloween jako takie jest z Ameryki. Tylko o to mi chodziło :)

   W sumie piąteczka za candy corn. Ja się dowiedziałam parę lat temu, chyba w czasach studiowania. Myślałam, że imitują smak czy coś, a tu nic. Trochę rozczarowujące :P // Wosk? Do świeczek hand-made?

   1. A, no tak.

    Świeczek hand-made? Haha, jeszcze czego. xD Wosk do kominka. Wrzucasz go, pod spód wsadzasz tealight zapalony i Ci pachnie w całym pokoju / mieszkaniu. Fajna sprawa.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.