W pogoni za strączkiem doskonałym. Pasztety Primavika z cieciorką, soją i soczewicą

Kolacje w 2018 roku upłynęły mi pod znakiem Primaviki. Na początku roku, kiedy wegańskie pasztety i paprykarze pojawiły się w Lidlu, kupiłam kilka na próbę. Tak mi posmakowały, że swoim odwiecznym zwyczajem zrobiłam zapasy. Nieco później – w maju – nawiązałam współpracę z marką, dzięki czemu otrzymałam te same pasty kanapkowe plus jeszcze kilka, których nie udało mi się upolować samodzielnie. Sami policzcie, ile to już miesięcy, a ja wciąż jeszcze mam w lodówce kilka słoiczków!

Pierwszą recenzję poświęciłam czwórce pasztetów z cieciorką. Drugą oddałam wegetariańskim paprykarzom: z ryżem, kaszą jaglaną, amarantusem i quinoa czerwoną. Trzecia – dzisiejsza – jest wyjątkowa, bo stanowi przegląd różnych past. Przeczytacie o dwóch pasztetach z ciecierzycą, dwóch z soją i dwóch z soczewicą. W czwartej pojawi się pojedynczy hummus. I to już niestety będzie koniec.

Pasty z ciecierzycą – opis smaków

Pasztet koperkowy z cieciorką Primavika

Pasztet koperkowy z cieciorką pachnie uroczo: zupą ogórkową z dużą ilością koperku, ewentualnie rosołem z koperkiem. Jak w większości pasztetów z ciecierzycą marki Primavika czuć w nim klasyczny mięsny pasztet drobiowy – kocham ten efekt!

Primavika, zdrowa pasta kanapkowa, Pasztet wegański koperkowy z cieciorką, copyright Olga Kublik

Wegańska pasta kanapkowa ma konsystencję zgęstniałej i doskonale nawilżonej zupy krem, więc świetnie rozprowadza się ją na kanapkach. Koperek czuć bardzo wyraźnie, acz ogórków odnotowanych w zapachu już nie. Ciecierzycy także nie wyczułam.


Pasztet meksykański z cieciorką Primavika

Pasztet meksykański z cieciorką budził mój strach z uwagi na potencjalną pikanterię, której chory żołądek mógłby nie wytrzymać. Na szczęście podjęłam ryzyko i przekonałam się, że nie taki wilk straszny. W pierwszej kolejności rozczuliło mnie to, że wegański pasztet pachnie… przedszkolem! Trudno określić ten zapach, ale każda osoba, która ma za sobą pobyt w przedszkolu, kojarzy charakterystyczny zapach stołówki. Ciepłej zupy? Drugiego dania? Na pewno dziecięcy, bezpieczny i nostalgiczny.

Primavika, zdrowa pasta kanapkowa, Pasztet wegański meksykański z cieciorką, copyright Olga Kublik

W pasztecie meksykańskim są duże kawałki groszku i kukurydzy, a także skórki czerwone fasoli – wszystkie te warzywa uwielbiam. Pikanteria jest nieznaczna, a smak przywodzi na myśl klasyczną domową potrawę: duszoną bądź pieczoną paprykę faszerowaną mięsem mielonym i ryżem. Drugie skojarzenie to curry albo nawet gotowy sos w słoiku z curry, prawdopodobnie do kurczaka tikka masala.

Pasty z soją – opis smaków

Pasztet sojowy z pomidorami Primavika

Pasztet sojowy z pomidorami wizualnie jest gładką gęstawą zupą krem – mniam! Cudownie przemielone i doskonale nawilżone warzywa rozsmarowują się na kanapce przy pierwszym pociągnięciu noża. Zapach jak zwykle jest przyjemny, zgodnie z nazwą pomidorowy. Cechuje go łagodność, więc może i nikogo szaleńczo nie rozkocha, ale też nie rozczaruje.

Primavika, zdrowa pasta kanapkowa, Pasztet wegański sojowy z pomidorami, copyright Olga Kublik

O ile jednak pasztety z ciecierzycą smakują mi klasycznymi drobiowymi pasztetami z warzywnymi dodatkami, o tyle w wariancie z soją poczułam tylko pastę pomidorową (i to bez soi, co akurat mnie nie dziwi, bo cieciorki w cieciorkowych też nie czuję). Jest łagodny i pyszny, delikatny i kremowy.


Pasztet pieczarkowy z bazylią i soją Primavika

Pasztet pieczarkowy z bazylią i soją okazał się nieco inny niż dotychczasowe pasty, bo znacznie mniej wilgotny i kremowy. Jest raczej zwarty i pastowy. Idzie w stronę suchości, choć zupełnie suchy nie jest – nadal da się go bezproblemowo rozsmarować. Trzeba tylko poświęcić na to trochę więcej czasu.

Primavika, zdrowa pasta kanapkowa, Pasztet wegański pieczarkowy z bazylią i soją, copyright Olga Kublik

Choć spodziewałam się wyrazistego smaku ulubionych pieczarek, nie otrzymałam go. Pieczarek wręcz nie czuć w ogóle. Bazylia jest gorzkawa, średnio atrakcyjna. Z uwagi na odmienny smak pasztetowej bazy oraz inną konsystencję pasta kanapkowa przypomina raczej pasztet drobiowy pieczony i znajdujący się w foremce czy brytfance. Według mnie to najmniej ciekawy wariant pasty Primavika.

Pasty z soczewicą – opis smaków

Pasztet warzywny z soczewicą Primavika

Pasztet warzywny z soczewicą należy do past, w których nie czuć tytułowego warzywa strączkowego (tu jest nim soczewica). Jest gładki, odpowiednio nawilżony i delikatny. Pachnie wielowarzywnie, atrakcyjnie.

Primavika, zdrowa pasta kanapkowa, Pasztet wegański warzywny z soczewicą, copyright Olga Kublik

Wariant ten z pozoru jest całkiem podobny do pasztetu warzywnego z ciecierzycą. Od cieciorkowego kuzyna odróżnia go jednak odczuwalność soli – tu według mnie jest wyższa. Pasztet smakuje intensywnym, skondensowanym rosołem. Ma konsystencję zupy krem, więc rozsmarowuje się go świetnie.


Pasztet paprykowy z soczewicą Primavika

Pasztet paprykowy z soczewicą to także zgęstniała zupa krem. Jest niemal jednolity i cudownie wilgotny. Kromkę pokrywa szybko i szczelnie. Soczewicy oczywiście w nim nie czuć.

Primavika, zdrowa pasta kanapkowa, Pasztet wegański paprykowy z soczewicą, copyright Olga Kublik

Paprykowy pasztet wegański nie jest pikantny, ale zawiera pikantną nutkę papryki. Co ciekawe, wyczułam w nim intensywny konserwowy smak. Najchętniej przypisałabym go ogórkom konserwowym, ale niech będzie, że to papryka konserwowa.


Składy i wartości odżywcze:

Primavika Pasztet koperkowy z cieciorką – skład, wartości odżywcze, kalorie

Opis: Pasztet koperkowy z cieciorką. Pasteryzowany.

Skład: woda, cieciorka 35%, marchew, seler, cebula, pietruszka, olej rzepakowy, skrobia kukurydziana, przyprawy (zawierają: seler), błonnik pszenny (bez glutenu), por, hydrolizaty białka roślinnego (zawierają: soję i gluten), sól, koperek suszony 0,5%, substancja zagęszczająca: guma guar, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy = witamina C, aromat ekstraktu drożdżowego. Produkt może zawierać sezam i gorczycę.

Kalorie w 100 g: 145 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 5,3 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,4 g), węglowodany 20 g (w tym cukry 3,2 g), białko 4,4 g, sól 1,5 g.

Primavika Pasztet meksykański z cieciorką – skład, wartości odżywcze, kalorie

Opis: Pasztet z cieciorki z dodatkiem groszku, fasoli i kukurydzy. Pasteryzowany.

Skład: woda, cieciorka 37%, cebula, olej rzepakowy, zielony groszek 5%, kukurydza 5%, czerwona fasola 5%, skrobia kukurydziana, przyprawy (zawierają: seler), błonnik pszenny (bez glutenu), koncentrat pomidorowy, hydrolizaty białka roślinnego, sól, substancja zagęszczająca: guma guar, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy = witamina C, aromat ekstraktu drożdżowego. Produkt może zawierać sezam, soję, gorczycę.

Kalorie w 100 g: 152 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 5,4 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,4 g), węglowodany 21 g (w tym cukry 3,3 g), białko 4,8 g, sól 1,5 g.

Primavika Pasztet sojowy z pomidorami – skład, wartości odżywcze, kalorie

Opis: Pasztet sojowy z pomidorami. Pasteryzowany.

Skład: woda, soja 40%, cebula, koncentrat pomidorowy 18%, skrobia kukurydziana, olej rzepakowy, przyprawy (zawierają: seler i gorczycę), błonnik pszenny (bez glutenu), sól, hydrolizat białka roślinnego, substancja zagęszczająca: guma guar, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy = witamina C, aromat ekstraktu drożdżowego. Produkt może zawierać sezam.

Kalorie w 100 g: 140 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 6,2 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,7 g), węglowodany 13 g (w tym cukry 2 g), białko 8,1 g, sól 1,8 g.

Primavika Pasztet pieczarkowy z bazylią i soją – skład, wartości odżywcze, kalorie

Opis: Pasztet pieczarkowy z bazylią. Pasteryzowany.

Skład: woda, soja 45%, pieczarki 22%, cebula, skrobia kukurydziana, olej rzepakowy, błonnik pszenny (bez glutenu), przyprawy (zawierają seler), hydrolizaty białka roślinnego (zawierają soję i gluten), suszona bazylia 0,9%, sól, substancja zagęszczająca: guma guar, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy = witamina C, aromat z ekstraktu drożdżowego. Produkt może zawierać sezam i gorczycę.

Kalorie w 100 g: 131 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 5,9 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,6 g), węglowodany 12 g (w tym cukry 1,2 g), białko 7,4 g, sól 1,5 g.

Primavika Pasztet warzywny z soczewicą – skład, wartości odżywcze, kalorie

Opis: Pasztet warzywny z soczewicą. Pasteryzowany.

Skład: woda, soczewica zielona 11%, soja, marchew 4,5%, seler 4,5%, pietruszka 3,5%, cebula 2,5%, olej rzepakowy, przyprawy (zawierają: seler i gorczycę), błonnik pszenny bezglutenowy, skrobia kukurydziana, sól, por 0,5%, hydrolizat białka roślinnego, substancja zagęszczająca: guma guar, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy = witamina C, aromat. Produkt może zawierać sezam.

Kalorie w 100 g: 135 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 4,7 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,5 g), węglowodany 16 g (w tym cukry 1,7 g), białko 7,2 g, sól 2,3 g.

Primavika Pasztet paprykowy z soczewicą – skład, wartości odżywcze, kalorie

Opis: Pasztet paprykowy z soczewicą. Pasteryzowany.

Skład: woda, soczewica zielona 20%, papryka czerwona 16,9%, soja, marchew, seler, pietruszka, cebula, olej rzepakowy, przyprawy (zawierają seler), skrobia kukurydziana, sól, por, hydrolizat białka roślinnego, substancja zagęszczająca: guma guar, zioła (zawierają gorczycę), przeciwutleniacz: kwas askorbinowy = witamina C, aromat ekstraktu drożdżowego. Produkt może zawierać sezam.

Kalorie w 100 g: 136 kcal

Wartości odżywcze w 100 g: tłuszcz 4,7 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,5 g), węglowodany 16 g (w tym cukry 2,3 g), białko 7,5 g, sól 2,3 g.


4 myśli na temat “W pogoni za strączkiem doskonałym. Pasztety Primavika z cieciorką, soją i soczewicą

  1. Najbardziej zachęcił mnie opis tej meksykańskiej pasty :) trzeba je trzymać w lodówce przed otwarciem, czy tylko po?

    1. To, że robicie je same, nie powinno mnie dziwić, a jednak dziwi. Sądziłam, że pasty akurat kupujecie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.