Wystawa LEGO Sky Tower – wystawa klocków LEGO we Wrocławiu

Wystawa klocków LEGO jest atrakcją, którą przed majem 2024 roku widziałam prawdopodobnie raz, a przynajmniej tylko ten jeden przypadek pamiętam. Była to spora wystawa budowli z klocków LEGO znajdująca się na świeżym powietrzu w parku rozrywki LEGOLAND w Danii. Chociaż dostrzegłam kunszt miniaturowych zabytków wykonanych w pełni z klocków, nie byłam szczególnie zainteresowana tą częścią parku. Jako przedszkolak bądź świeżo upieczona uczennica szkoły podstawowej preferowałam te właściwe atrakcje, czyli roller coastery i inne ekscytujące, kolorowe, migoczące tysiącami światełek wielkie zabawki.

Od wizyty w LEGOLANDZIE minęły długie lata. Pewnego dnia dotarła do mnie wieść – jeśli się nie mylę, na Instagramie – że również we Wrocławiu znajduje się wystawa klocków LEGO. Sky Tower, czyli wieżowiec z galerią handlową w dolnej części, w którym można obejrzeć wystawę z klocków LEGO, jest niemal po drugiej stronie miasta względem mojego miejsca zamieszkania. Wiedziałam jednak, że prędzej czy później odwiedzę ów potencjalnie ciekawy przybytek rozrywki. Nie ze względu na siebie, lecz dla Marcina – miłośnika LEGO, który nawet około roku temu kupił sobie jakiś tam wielki samochód i trochę go razem składaliśmy, ale szybko się znudziłam i skończył sam.

I tak też się stało. Odwiedziliśmy Sky Tower, wystawa LEGO została zaliczona. Zachęcam do zapoznania się z naszymi, głównie moimi odczuciami.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Wystawa LEGO Sky Tower – co można zobaczyć na wystawie klocków LEGO we Wrocławiu?

Wystawa LEGO w Sky Tower to niby wystawa budowli z klocków LEGO w Sky Tower – reklamowana jest wręcz jako największa w Europie wystawa budowli z klocków LEGO – aaale wcale nie tylko. Mimo iż przeróżne budowle: od rzeczywistych przez filmowe po fantastyczne, zajmują ważne miejsce w ogólnej ekspozycji – poza tym jest ich sporo, choć nie jestem pewna, czy najwięcej – nie sposób nie wspomnieć o innych eksponatach. Wystawa klocków LEGO obejmuje m.in. kultowe urządzenia takie jak konsole do gier, podobizny postaci filmowych (np. Jacka Sparrowa), bajkowych (np. Myszki Minnie) i prawdziwych (np. Mariusza Pudzianowskiego), zwierzęta, krainy i motywy z filmów czy gier, obrazy.

Moja prawdopodobnie ulubiona część wystawy LEGO Sky Tower to pokój poświęcony eksponatom medycznym (przy czym spodobał mi się raczej przez fascynację zagadnieniami medycznymi niż szczególną jakość ekspozycji). Na stole leży szkielet człowieka, a w mniejszych gablotach znajdują się narządy ludzkie w przekroju oraz szkielety zwierząt ukazane obok całych zwierząt. Natomiast moja zdecydowanie ulubiona atrakcja z całej wystawy klocków LEGO Sky Tower nosi nazwę Warszawa 2221 i prezentuje absolutnie fantastyczną futurystyczną Warszawę z czarnymi wieżowcami i zielonymi fluorescencyjnymi elementami, w tym grzybami, dziwną roślinnością, neonami na budynkach rozświetlającymi mroczne miasto.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Niektóre eksponaty na wystawie LEGO Sky Tower wydały mi się urocze, zwłaszcza te różowo-fioletowe. Pod kątem skomplikowania, szczegółowości i ewidentnego ogromnego wkładu w stworzenie najbardziej doceniłam makietę inspirowaną Władcą Pierścieni (skądinąd czasem pojawiał się ów dopisek inspirowany, zapewne aby zagorzali fani nie toczyli piany z pysków, że coś jest nie tak). Jest to bardzo ładnie i dobrze przygotowany świat z podziałem na krainy. Być może dałoby się wyłapać więcej smaczków, gdyby poświęciło się czas na dokładne obejrzenie całości, ale LEGO niespecjalnie mnie jara, więc zadowoliłam się gromadą wiewiórek – które zresztą pojawiły się na wielu niezwiązanych ze sobą makietach, więc uważam je za średnio interesujący smaczek – żabami w stawie/bagnie i kupą smoków czy czegoś tam, co zostało pokonane i kopnęło w kalendarz tuż pod wieżą.

Sama wystawa klocków LEGO Sky Tower z kolei najbardziej zdaje się promować replikę World Trade Center i pozostałych wieżowców kompleksu Światowego Centrum Handlowego w Nowym Jorku. Replikę WTC określa jako największą na świecie, liczącą 7 metrów wysokości, zbudowaną z ponad 1 000 000 klocków LEGO. Czy jednak makieta zwala z nóg? Cóż, Marcinowi faktycznie się spodobała. Docenił zwłaszcza wysoką na siedem metrów wieżę. Mnie pozostawiła zupełnie obojętną. Poza tym znajdowała się na końcu wystawy, w związku z czym byłam już zmęczona, lekko znudzona nadmiarem klocków LEGO i głodna.

PS Do recenzji wybrałam zdjęcia najlepszych atrakcji.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Czy wystawa klocków LEGO Sky Tower to oficjalna wystawa LEGO?

Szalenie interesujący wydaje mi się fakt, iż chociaż wystawa LEGO Sky Tower oficjalnie korzysta ze znaku towarowego LEGO®, przed wejściem na wystawę oraz na swojej stronie internetowej wyraźnie zaznacza, iż znak towarowy należy do Grupy LEGO®, a grupa ta w żaden sposób nie jest powiązana z wystawą ani twórcami wystawy, poza tym nie ponosi odpowiedzialności za działalność wystawy.

Czy to oznacza, że mogłabym zrobić wystawę erotyczną, wulgarną lub inną kontrowersyjną z klocków LEGO i po prostu zaznaczyć, że Grupa LEGO® nie ma z nią niczego wspólnego? Oczywiście mam marginalną wiedzę w zakresie prawnym, więc jedynie głośno myślę. Być może to zupełnie normalne i nie powinno mnie dziwić wykorzystywanie produktów ze znakiem towarowym bez wiedzy/aprobaty/nadzoru właściciela znaku. (Nie no, to brzmi mało realnie…)

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Wystawa budowli z klocków LEGO w Sky Tower – informacje od organizatorów

Jak podają organizatorzy wystawy klocków LEGO Sky Tower, całość liczy ponad 2000 m² (nie wiem tylko, czy chodzi o powierzchnię wystawy, tj. wynajmowanych pomieszczeń, czy łączną powierzchnię makiet i eksponatów). W efekcie na jej zwiedzenie potrzeba półtorej godziny – to minimalny czas, który powinno się wygospodarować na spacer wśród eksponatów. Na stronie zasugerowano nawet dwie godziny. Poza tym jednak czas zwiedzania jest nieograniczony, więc jeśli tylko ma się ochotę spędzić na wystawie LEGO Sky Tower cały dzień, droga wolna.

Ale, ale! W powyższym planie jest pewna dziura, mianowicie na wystawie nie ma toalet, więc aby zrealizować potrzebę, należy opuścić ów przybytek rozrywki i znaleźć toaletę na terenie centrum handlowego Sky Tower. To oczywiście nie stanowiłoby problemu, wszelako jeśli podąży się za fizjologią, nastąpi klops, gdyż po opuszczeniu wystawy nie można na nią wrócić – bilet jest jednorazowy.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Wśród tradycyjnych atrakcji znajdują się eksponaty interaktywne: ruchome, wydające dźwięki i/lub świecące. Faktycznie tak jest, chociaż moim zdaniem nie ma się czym chwalić, bo nie robią przesadnego wrażenia (na mnie wręcz nie zrobiły żadnego). Wyglądają jak wykonane byle jak, byleby były i dało się nimi pochwalić na stronie internetowej czy w reklamach. Poza tym wystawa LEGO Sky Tower obejmuje spory fun park, czyli plac zabaw dla dzieci z klockami LEGO. I to rzeczywiście może być niezłą atrakcją dla małych zwiedzających. Gorzej z rodzicami, którzy wyszli za potrzebą, gdyż potem pozostaje im jedynie modlić się, aby dzieci nie siedziały w pokoju zabaw aż do zamknięcia wystawy. Ewentualnie mogą kupić nowy bilet i wrócić po podopiecznych.

Wspomniany wcześniej Mariusz Pudzianowski, a raczej jego replika, zbudowany został z 120000 klocków. Jest to odwzorowanie postaci 1:1. Sam Pudzian był nawet na premierze. Poza tym wystawa LEGO w Sky Tower korzysta z paru znaków towarowych innych niż LEGO®, w tym Disney® (i źle odmienia, bo jest Disneya, a nie Disney’a z uwagi na wymawianą spółgłoskę j na końcu) i Rolling Stones®.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

LEGO wystawa Sky Tower – adres, jak dojechać

Jak już wielokrotnie zaznaczyłam, wystawa budowli z klocków LEGO znajduje się w wieżowcu z galerią handlową Sky Tower. Adres to: Powstańców Śląskich 95, 53-332 Wrocław. Do budynku można w łatwy sposób dojechać z rynku, dworca głównego (PKP, PKS) i wielu innych miejsc (także ode mnie, chociaż jest daleko). Bezpośrednio pod Sky Tower dojeżdżają tramwaje 7, 14, 17 i 20. Poza tym na wystawę klocków LEGO można dotrzeć autobusami A, D, 125, 144 i 325.

Wystawa budowli z klocków LEGO w Sky Tower – dni i godziny otwarcia

Wrocławska wystawa budowli z klocków LEGO otwarta jest od poniedziałku do niedzieli, niezależnie od dni otwarcia galerii handlowej, dzięki czemu w niedziele niehandlowe także można ją zwiedzić.

Zazwyczaj wystawę LEGO w Sky Tower można oglądać między 10:00 a 20:00 lub między 10:00 a 21:00. Wszystko zależy od miesiąca (sezonu?). Przykładowo w lipcu górną granicę wyznacza godzina 21:00. Natomiast tak czy inaczej przed przyjazdem lepiej sprawdzić grafik na dany dzień, ponieważ wystawa bywa wyrywkowo czynna do 20:00 lub w ogóle zamknięta. No i w niedziele godzina zamknięcia to 20:00, niezależnie od miesiąca/sezonu.

Przypominam, iż czas potrzebny na zwiedzenie wystawy LEGO w Sky Tower wynosi mniej więcej dwie godziny, toteż nie warto stawać po bilet na ostatnią chwilę. Zresztą jeśli wygospodarujecie odpowiednio dużo czasu i zakupicie bilet 2 w 1, przed lub po zwiedzeniu wystawy LEGO odwiedzicie zlokalizowaną w tym samym przybytku rozrywki 3D Trick Gallery – galerię iluzji optycznych, wyglądającą z zewnątrz i na zdjęciach reklamowych dość tandetnie i tanio. Być może źle ją postrzegam, ale wydaje mi się, iż jest to atrakcja wyłącznie dla dzieci i starych ludzi.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Wystawa LEGO Sky Tower – do kiedy będzie otwarta?

Być może zainteresowała was wrocławska wystawa LEGO. Do kiedy będzie otwarta, abyście mogli zaplanować przejażdżkę – tym bardziej z innego miasta – w dogodnym terminie?

Cóż, trudno odpowiedzieć na to pytanie. Przejrzawszy archiwalne artykuły w internecie, znalazłam informacje takie jak: od soboty 20.08.2022 do niedzieli 24.09.2023 oraz od 20 sierpnia do 24 września 2023 roku. W jednej z nich musi tkwić błąd. Albo wystawę na chwilę zamknięto, lecz wróciła, albo mimo zapowiadanego zamknięcia pozostała otwarta, albo ktoś przekręcił rok otwarcia. Zresztą błąd może tkwić nie w jednej, lecz w obu informacjach, jako iż wystawa LEGO nadal (znów?) jest otwarta i nie wygląda na to, aby miała się zamknąć.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Sky Tower wystawa LEGO – bilety

Bilety na wystawę LEGO Sky Tower dostępne są osobno i w trybie 2 w 1 z uwzględnieniem wspomnianej wyżej 3D Trick Gallery. Same bilety na wystawę klocków LEGO, bez galerii iluzji optycznych, kosztują:

  • od poniedziałku do piątku: 36 zł
  • sobota, niedziela i święta: 39 zł

Rodziny składające się z minimum czterech osób, w tym maksymalnie dwóch dorosłych, mogą kupić bilety na wystawę LEGO 2+2 i więcej, które powodują obniżkę pierwotnej ceny o 3 zł, co daje 33 zł w tygodniu pracy i 36 zł w weekend oraz święto. Dodatkowo istnieje bilet wieczorny w cenie 29 zł, dzięki któremu można wejść na wystawę taniej po godzinie 19:00 bez względu na dzień tygodnia.

Dodatkowe informacje o biletach na wystawę klocków LEGO w Sky Tower to:

  • bilety na wystawę LEGO pozwalają na jedno wejście na wystawę w ciągu dnia,
  • bilety na wystawę LEGO można zakupić online i w kasie,
  • za bilety na wystawę klocków LEGO nie można płacić bonem turystycznym, można za to kartą lub gotówką,
  • osoby mające bilety na wystawę klocków LEGO kupione online nie muszą stać w kolejce do kasy,
  • bilety na wystawę LEGO kupione przez internet muszą zostać wydrukowane,
  • kupione i niewykorzystane bilety na wystawę klocków LEGO można zwrócić siedem dni przed wydarzeniem, na które zostały kupione bilety. Nie mam pojęcia, jak to się ma do stałej wystawy, która nie jest jednorazowym wydarzeniem,
  • da się kupić bilety na wystawę LEGO w formie zaproszeń i podarować komuś w prezencie,
  • niektóre osoby wchodzą na wystawę LEGO Sky Tower za darmo; są to: dzieci poniżej 95 cm wzrostu, dzieci do 18 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności wraz z opiekunem prawnym, wychowankowie domów dziecka (co wydaje mi się bardzo fajne).

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Sky Tower wystawa klocków LEGO – moja opinia

Wystawa klocków LEGO Sky Tower była moją pierwszą wystawą LEGO obejrzaną w dorosłości. Jak nie trudno się domyślić, nie urzekła mnie. Bynajmniej nie dlatego, iż nie jestem szaloną fanką LEGO – Marcin jest, a i tak nie był zachwycony. Szkoda, bo to właśnie ze względu na niego chciałam odwiedzić wystawę i sprawić mu przyjemność. Dla mnie wystawa klocków LEGO w Sky Tower miała być po prostu ciekawą nowością, czymś jednorazowo przyjemnym i wartym polecenia. Tymczasem nie jest.

Uważam, że wykonana z klocków LEGO wystawa w Sky Tower jest… przede wszystkim nudna. Część eksponatów nie pasuje do makiet stojących obok, wobec czego wydają się postawione byle gdzie. Niektóre w ogóle nie wiem, po co się tam znalazły, bo nie są ani interesujące, ani ładne (np. toaletka dla kobiet do malowania). Jak wspomniałam, atrakcje interaktywne wydały mi się byle jakie. Dodatkowo używanie tych samych figurek – chociażby wiewiórek – na wielu makietach skojarzyło mi się z brakiem dostępu do wystarczającej liczby zróżnicowanych klocków. Nieważne, że wiewiórki nie pasują do danej makiety, po prostu je tam wsadźmy, żeby zająć miejsce. Nie tędy droga do fajnych eksponatów.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Wystawa klocków LEGO Sky Tower niewątpliwie zawiera mocne elementy – na przykład pięknie przygotowaną makietę świata inspirowanego Władcą Pierścieni – wszelako jest ich mało. Według mnie nie warto tracić pieniędzy i czasu, by ją zwiedzić. Chyba że chce się zapewnić nietuzinkową atrakcję dzieciom, wówczas wspólna wycieczka na wystawę klocków LEGO może być dobrym pomysłem.

Co w takim razie odwiedzić zamiast wystawy LEGO w Sky Tower podczas pobytu we Wrocławiu? Oto moje propozycje:

Zachęcam też do zapoznania się ze wszystkimi recenzjami atrakcji opublikowanymi na blogu.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Klocki LEGO wystawa vs. park miniatur

Wystawa LEGO SkyTower prawdopodobnie czuje na plecach oddech rywala. Parę lat temu bowiem do Sky Tower – ba! do lokalu położonego tuż obok, zaledwie parę metrów dalej – przeniosło się Kolejkowo. Jest to niesamowity park miniatur, który zrecenzowałam na blogu dwukrotnie: w publikacji przytoczonej wyżej, pierwszy raz zaś we wpisie Park miniatur Kolejkowo – miejsce, które warto odwiedzić we Wrocławiu. Obecnie makieta jest znacznie większa, ale nie miałam okazji jej zwiedzić. Jeszcze!

Kolejkowo nie jest wystawą LEGO, toteż nie stanowi bezpośredniego rywala dla wystawy klocków LEGO. Jednakże po pierwsze oba miejsca prezentują miniaturowe krainy, sceny, budynki etc., po drugie zaś przez pewien czas w Kolejkowie znajdowała się niewielka wystawa klocków pod postacią Miasta z Klocków. Według mnie jeżeli komuś nie zależy stricte na klockach LEGO, tylko po prostu chciałby zobaczyć atrakcję z makietami miniaturowych replik, o wiele, wiele lepiej zrobi, wybierając Kolejkowo.

Wystawa LEGO Sky Tower Wrocław

Wystawa budowli z klocków LEGO w Sky Tower – opinia Marcina

Na wystawę LEGO chciałem wybrać się od dawna, miałem też wobec niej duże oczekiwania. Wystawa w Sky Tower okazała się ok. Największe wrażenie zrobił na mnie statek z Gwiezdnych wojen (chyba niszczyciel, już nie pamiętam dokładnie), makieta z Władcy Pierścieni z wieżą Saurona, obraz, który zmienia się pod różnymi kątami patrzenia, Wielki Mur Chiński (ale tutaj to głównie dlatego, iż zajmuje dużo miejsca, bo pod względem wizualnym nic ciekawego) i jeszcze parę zestawów, których teraz nie mogę sobie przypomnieć. Natomiast słabe były wszystkie zestawy mające jakieś animacje, były po prostu biedne. Niestety koniec końców trochę się zawiodłem, chyba dlatego, że liczyłem na trochę większy rozmach i trochę więcej większych elementów, a tych było raptem kilka.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.