Pomysł na walentynki dla dwojga i nie tylko. Atrakcje, gry, zabawy, życzenia, prezenty na walentynki [14 lutego]

Walentynki to paraświęto, które nie wszyscy lubią, a tym bardziej obchodzą. Jednym z głównych argumentów oponentów celebrowania dnia zakochanych jest fakt, iż nie potrzebują konkretnej daty, by okazać względy ukochanej osobie. Rzeczywiście, miałoby to sens, gdyby tak samo podchodzili do Dnia Kobiet, Dnia Mężczyzn, Dnia Matki, Dnia Ojca i tak dalej. Jeżeli są konsekwentni i odmawiają brania udziału we wszystkich szczególnych dniach, nie ma problemu. Zresztą nawet jeśli mają problem wyłącznie z walentynkami, jest to ich problem. Większość społeczeństwa myśli o walentynkach ciepło, mimo iż są boleśnie komercyjne (które święta czy obyczaje nie są?), a partnerzy przychodzą i odchodzą.

Sama walentynki lubię, i to bez względu na fakt, czy danego roku mam je z kim spędzić, czy też nie. W dzisiejszej publikacji zebrałam różne pomysły na celebrowanie dnia zakochanych. Znajdziecie tu pomysł na walentynki dla dwojga (w domu i na zewnątrz), pomysł na prezent na walentynki, walentynkowe zabawy dla dzieci, a nawet pomysł na walentynki dla singli. Owocnej lektury!

***

Doceniasz moją pracę? „Postaw mi kawę” i pomóż rozwijać blog – dla Ciebie i innych osób. Dziękuję :)

Po co są walentynki?

Zwyczaje, święta i obrzędy służą celebrowaniu konkretnych wartości, wydarzeń historycznych czy okazji. W przypadku walentynek – miłości. Zgodnie z tradycją chodzi o miłość pomiędzy parą zakochanych, natomiast współcześnie 14 lutego wyraża się wdzięczność także wobec rodziców, dzieci, rodzeństwa, przyjaciół i innych ważnych osób. Na upartego nawet zwierzaków.

Teoretycznie nie trzeba czekać do 14 lutego, na dzień zakochanych, by kupić kobiecie kwiaty lub czekoladki, by przygotować dla mężczyzny kolację przy świecach bądź zabrać go w ciekawe miejsce, ani w ogóle by doceniać bliskość drugiej osoby. W praktyce jednak codzienne obowiązki odciągają naszą uwagę od rzeczy oczywistych. Przyzwyczajamy się, że partner jest obok nas zawsze, w związku z czym przestajemy okazywać wdzięczność w wyjątkowy sposób. Walentynki – podobnie jak Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn oraz inne święta i obrzędy – są tylko symboliczną przypominajką.

Pomysły na walentynki

Tradycyjny pomysł na walentynki dla dwojga poza domem

Najpopularniejszy pomysł na walentynki dla dwojga obejmuje wyjście do kawiarni czy restauracji, w razie rozmachu finansowego połączone z udaniem się na seans kinowy. Jeżeli taka opcja do was nie przemawia lub w tym roku 14 lutego macie ochotę zrobić coś innego, rozważcie scenariusze przedstawione poniżej.

1. Pomysł na walentynki dla dwojga w saunarium – inspiracja przede wszystkim dla mieszkańców dużych miast z dostępem do saunarium częściowo odkrytego. Walentynki zawsze wypadają 14 lutego, a więc w zimie. Nawet jeśli klimat poskąpi w danym roku śniegu, zazwyczaj jest porządnie zimno. To idealny czas na relaks we dwoje w gorącej atmosferze, przecinany spacerami nago po dworze i patrzenie w gwiazdy. Na pierwszych randkach raczej się nie sprawdzi ;)

2. Pomysł na walentynki w górach – nie trzeba lubić zdobywania szczytów, by udać się na walentynki właśnie w góry. Wystarczy drewniana chatka ocieplana kominkiem (koniecznie na drewno!), butelka czerwonego wina, świece i malownicze widoki za oknem. By mieć trochę więcej czasu dla siebie, warto przenieść 14 lutego na najbliższy weekend.

3. Pomysł na walentynki w hotelu – nie chcecie lub nie możecie wyjeżdżać z miasta, ale marzy wam się odrobina luksusu? Interesującą opcją jest wynajęcie pokoju w hotelu lub hostelu o standardzie odpowiadającym waszej kieszeni. Nie chodzi o rzeźbione łoże z baldachimem ani kelnera dostarczającego szampana i ostrygi do pokoju. Liczy się zmiana otoczenia i odcięcie od domowych rozpraszaczy (dzieci, kapiącego kranu, sąsiadów słyszanych zza ściany etc.).

4. Pomysł na walentynki w SPA – inspiracja wyjazdowa bądź nie, w zależności od dostępu do SPA. W serwisach z kuponami na różnorodne atrakcje dostępne są korzystne cenowo pakiety na masaż dla dwojga i podobne cudowności. Jeżeli nie interesuje was spędzenie całych walentynek w SPA i nocowanie w hotelu, godzinny masażyk dla pary będzie w sam raz.

5. Pomysł na walentynki: wyjazd-niespodzianka – dzień zakochanych zorganizowany w specjalny sposób można potraktować jako prezent sam w sobie. Jeśli wiecie, że ukochana osoba zawsze marzyła o wyjeździe do jakiegoś miasta, być może zagranicznego, albo śniła jej się wizyta w planetarium, operze czy innym miejscu, zrealizujcie to właśnie 14 lutego – w walentynki.

Psst! Interesuje was pomysł na walentynki dla dwojga we Wrocławiu? Polecam zgłębienie wpisów:

Pomysły na walentynki

Pomysł na wieczór walentynkowy w domu

Nie trzeba się spinać i wymyślać cudów na kiju, by zrealizować wyjątkowy i wartościowy pomysł na wieczór walentynkowy. W domu mamy dokładnie to, czego nam potrzeba, zwłaszcza gdy jesteśmy domatorami lub introwertykami, jedna osoba jest chora bądź wolimy zostać w gniazdku z dowolnego powodu. Zresztą pomysł na wieczór walentynkowy w domu to wprost idealny pomysł na walentynki w pandemii.

1. Pomysł na kolację na walentynki – czy ktoś powiedział, że pozostanie w domu wyklucza korzystanie z uciech restauracji? Pomysł na kolację na walentynki warto zrealizować w sposób wyjątkowy, czyli przygotowując stół i krzesła oraz ozdabiając pomieszczenie tak, żeby wyglądało inaczej niż na co dzień. W wersji dla zaawansowanych posiłki przygotowuje partner gotujący (lub oboje, wspólnie!). W wersji dla amatorów gotowe dania można zamówić z dowozem do domu.

2. Pomysł na walentynki w łóżku – a może by tak 14 lutego nie wychodzić z łóżka? To wdzięczny mebel, który posłuży wam nie tylko do uprawiania seksu. Walentynki w łóżku można spędzić na oglądaniu filmów (polecam maraton), jedzeniu ulubionych przekąsek bez stresu o okruchy, masowaniu i głaskaniu się nawzajem, a także na rozmowach.

3. Pomysł na walentynki taneczne – jeżeli kochacie taniec i chcecie spędzić walentynki aktywnie, zapalcie świeczki lub inne drobne światła, by panował półmrok. Wybierzcie ulubioną ścieżkę dźwiękową i oddajcie się wspólnemu płynięciu przez muzykę – z kieliszkiem wina w ręku bądź nie.

4. Pomysł na walentynki kreatywne – wspólne hobby czy też zamiłowanie do prac ręcznych pozwala spędzić dzień zakochanych w wyjątkowy sposób – wasz sposób. Może przygotujecie razem danie z nowego przepisu? Ulepicie figurki z masy solnej? Stworzycie kolorowy kolaż lub księgę wspominek związkowych? Założycie Walentynkowy Album i wykonacie pierwsze zdjęcia? Przypomnijcie sobie, co zawsze uwielbialiście robić wspólnie, ale przestaliście, bo na co dzień brakuje czasu.

5. Pomysł na podsumowanie miłosne 14 lutego – rozmowa nigdy nie jest przereklamowana. Jeżeli nie chcecie spędzać czasu w słodkopierdzący sposób, wykorzystajcie symboliczną datę 14 lutego do rozmowy o was i waszej relacji. Co jest fajne, co nie, co chcielibyście zmienić? To idealna okazja do spokojnego (!) omówienia tego, co nosimy w sobie od dawna, a czego nie było czasu powiedzieć. Może nawet do przejścia na kolejny etap związku :)

Pomysł na walentynki na odległość

Pomysł na walentynki w pandemii czy też pomysł na walentynki dla dwojga, kiedy para mieszka lub aktualnie znajduje się daleko od siebie, może obejmować użycie internetu. We wpisie pt. 5 rzeczy, które można robić ze znajomymi przez internet zaproponowałam kilka sposobów na bycie z drugą osobą za pośrednictwem sieci. Można je wykorzystać również 14 lutego.

Jaki pomysł na walentynki na odległość przemawia do mnie najbardziej? Przede wszystkim ten z wykorzystaniem kamerki. Połączenie audiowizualne z ukochaną osobą pozwala zjeść razem obiad czy kolację, a potem porozmawiać – o związku lub czymkolwiek innym. Drugim ciekawym pomysłem na walentynki na odległość jest uzgodnienie tytułu filmu i puszczenie go w tym samym czasie. Po seansie warto połączyć się ponownie i wymienić opinie.

Pomysły na walentynki

Pomysł na walentynki bez pieniędzy

Nie macie przesadnie dużo funduszy, a chcecie spędzić walentynki w interesujący sposób? Po pierwsze możecie zorganizować dzień zakochanych lub sam wieczór 14 lutego wedle jednego ze scenariuszy domowych przedstawionych wyżej. Seans filmowy, taniec ze zgaszonym światłem czy domowy posiłek kosztują niewiele, a sprawiają mnóstwo radości.

Po drugie możecie zabrać ukochaną osobę na romantyczny spacer, oczywiście w zależności od pogody. Samo zimno nie musi stanowić przeszkody – zawsze można przysunąć się bliżej, porządnie wtulić w towarzysza. Termos pełny kawy, herbaty, a nawet wina grzanego uprzyjemni wam wędrówkę i rozgrzeje od środka. Sprawdźcie, czy w waszym mieście znajdują się ciekawe zakątki, iluminacje, labirynty miejskie. Jeżeli nie chcecie zmarznąć, poszukajcie darmowych atrakcji przygotowanych specjalnie na walentynki. 14 lutego, a także w okresie przed i po, powinniście znaleźć co najmniej kilka.

Zabawy i gry na walentynki dla dwojga

Na zabawy i gry na walentynki dla dwojga najlepiej zdecydować się podczas siedzenia w domu, czyli albo wpisać zabawy walentynkowe dla par w dzień zakochanych spędzony w całości w domu, albo połączyć rozrywkę domową z wyjściem na zewnątrz, np. na kolację.

1. Zabawy walentynkowe dla dorosłych – 14 lutego to idealna okazja, żeby wprowadzić w życie erotyczne trochę… no właśnie, życia. Na pewno macie niezrealizowane fantazje lub rzeczy, które was zainteresowały. Porozmawiajcie o nich bądź przygotujcie karteczki-zadania do losowania. Wolicie gotowce? Kupcie erotyczne karty do gier z wyzwaniami albo kostki, np. z pozycjami seksualnymi.

2. Romantyczna gra na walentynki – to idealna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają się spotykać lub nigdy nie miały okazji poważnie porozmawiać o sobie nawzajem. Gra nazywa się 36 pytań do zakochania i jest wynikiem eksperymentu dr Arthura Arona. Opis celu i zasad oraz listę pytań znajdziecie we wpisie: 36 pytań do zakochania – dr Arthur Aron.

3. Gry na walentynki dla dwojga – ile o sobie wiecie? Jak dobrze się znacie? Jeśli oboje lubicie gry i zabawy, na walentynki przygotujcie karteczki z pytaniami dotyczącymi samych siebie. Oczywiście nie możecie konsultować treści! Podczas zabawy zadawajcie je sobie na zmianę. Alternatywnie stwórzcie pytania bardziej ogólne i wrzućcie do miski, z której będziecie losować karteczki.

4. Smakowite walentynki: zabawy kulinarne – perfekcyjna gra na walentynki dla miłośników gotowania i jedzenia to rozpoznawanie smaków: nowych lub nie. Opaska na oczach pozwoli wam doświadczać zapachów, smaków i konsystencji w nowy sposób.

Pomysł na walentynki z dzieckiem

Nie każdy ma komfort bądź chce być 14 lutego wyłącznie z partnerem. Jeśli wiecie, że spędzicie walentynki z dzieckiem, zaplanujcie atrakcje uwzględniające malucha i sprawiające mu frajdę. Należą do nich:

 • wspólne wypiekanie ciasteczek-serduszek,
 • ozdabianie domu miłosnymi ornamentami, koniecznie poprzedzone wspólnym wykonywaniem tych ornamentów z papieru, masy solnej, pudełek po produktach,
 • seans filmu animowanego o miłości,
 • tańce z balonem w kształcie serca,
 • edukacyjne zabawy na walentynki dla dzieci – opowieści o genezie dnia zakochanych, celu świętowania 14 lutego, quiz z pytaniami do wszystkich domowników,
 • plastyczne walentynki – zabawy dla dzieci z użyciem brystolu czy bloku, wyklejanie kolaży miłosnych, robienie witraży, origami.

Pomysły na walentynki

Pomysł na walentynki dla singli

Najbardziej kochacie samych siebie i to sobie chcecie podziękować w dniu zakochanych? Brak partnera nie zraża was do celebrowania 14 lutego? Praktyka wdzięczności jest spoko opcją. Możecie na przykład podziękować swojemu ciału za to, że pozwala wam oglądać świat, realizować się na różne sposoby, uprawiać sporty czy cokolwiek innego lubicie robić. Domowe SPA pozwoli zaopiekować się ciałem od zewnątrz, pyszny posiłek zaś ucieszy organizm od wewnątrz. Kąpiel w wannie z pianą, balsamowanie skóry, maseczka, nawilżanie włosów, malowanie paznokci, delikatny masaż stóp – sposobów na zadbanie o ciało jest wiele. Z kolei na posiłek warto wybrać coś odświętnego, wyjątkowego.

Tak naprawdę pomysł na walentynki dla singli możecie zrealizować zgodnie z jednym z wymienionych już scenariuszy, tylko w pojedynkę lub z bliską osobą niebędącą partnerem, np. przyjacielem. Odpoczynek przy winku, książce, filmie. Gotowanie, wyklejanie kolaży, tańczenie. Zabranie samego siebie na spacer z termosem pełnym ulubionego napoju, wyprawa do kina na długo wyczekiwany film.

Pomysł na walentynki w pracy

Zgłosiliście się do roli organizatora walentynek w firmie? A może chcecie sprawić miłą niespodziankę koleżankom i kolegom? Sympatyczny pomysł na walentynki w pracy to przyozdobienie biura serduszkami przed przybyciem reszty lub poprzedniego dnia, gdy wszyscy już wyjdą. Ponadto współpracownikom miło będzie, gdy rozdacie drobne słodkości, a nawet sami coś upieczecie, np. kruche ciasteczka z imionami wypisanymi lukrem lub duże ciasto w kształcie serca. Możecie też przygotować kartki z krótkimi wierszykami lub rozesłać maile. Jeśli zgromadziliście na tę okazję fundusze, zostawcie każdej osobie na biurku różę lub czekoladkę. Sprawdźcie na moim blogu, które czekoladki warto kupić.

Wykorzystajcie 14 lutego do powiedzenia na głos, za co jesteście wdzięczni pozostałym pracownikom. Może Monika zawsze kseruje innym umowy, chociaż nie musi? Może pan Paweł z portierni otwiera wszystkim drzwi, kiedy pada, choć nie należy to do jego obowiązków? Namówcie managera lub szefa, by zgodził się na poświęcenie godziny pracy na wspólny posiłek. Jeżeli z uwagi na charakter pracy nie jest to możliwe, zaproponujcie koleżankom i kolegom zostanie chwili po pracy bądź przybycie wcześniej. Jeśli to też nie wchodzi w grę, zaplanujcie wyjście na piwo czy ciasto w najbliższy weekend.

Pomysły na walentynki

Walentynki – film

Parę razy wspomniałam o filmie. Co 14 lutego warto wyświetlić na domowym ekranie? Oto kilka propozycji z podziałem na romantyczne i makabryczne.

Film o miłości na walentynki

 • Dziennik Bridget Jones,
 • Love Actually,
 • Destination Wedding,
 • Planeta singli,
 • The Holiday,
 • When Harry Met Sally…,
 • Leap Year,
 • To Rome with Love,
 • The Ugly Truth,
 • The Accidental Husband,
 • Love and Other Disasters,
 • Because I Said So,
 • You, Me and Dupree,
 • Just Like Heaven.

Walentynki – horror

 • Valentine,
 • Crimson Peak,
 • Only Lovers Left Alive,
 • A Quiet Place,
 • Muse,
 • The Boy,
 • The VVitch: A New-England Folktale,
 • Housebound,
 • Cabin Fever,
 • The Dentist,
 • The Amityville Horror,
 • Shrooms,
 • Deadgirl.

Pomysły na walentynki

Pomysł na prezent na walentynki dla niej & dla niego

Są walentynki, prezent musi być. Tak przynajmniej się przyjęło, w związku z czym dla wielu osób celebracja dnia zakochanych polega na wciśnięciu ukochanej osobie kwiatka, czekoladek czy kosmetyku, i zadanie odhaczone. To błąd! Nawet zapisana od serca kartka na walentynki, prezent DIY lub po prostu zaplanowanie czasu razem są lepsze od byle dupereli kupionej w sklepie i wręczonej z obowiązku.

Pomysł na popularny podarek na walentynki, prezent z pogranicza oklepania i kreatywności, to ramka na zdjęcia lub album, ale koniecznie wypełnione. Jeżeli wcześniej przygotujecie wspólne zdjęcia z najmilszych chwil i wydrukujecie w wysokiej jakości, całokształt wypadnie korzystnie.

Szukacie jednego prezentu, bo macie wspólny budżet na walentynki? Co kupić wam jako parze? Fajny pomysł na prezent na walentynki dla niego i dla niej to kupon na wspólną atrakcję: masaż, aktywność z adrenaliną, seans kinowy 4DX, kolację w ciemno. Możecie też wymienić się symbolicznymi obrączkami, zamówić sesję zdjęciową dla par lub zapisać się do szkoły tańca towarzyskiego.

Najlepszy prezent na walentynki od serca dla drugiej osoby to ten, który uwzględnia jej wyjątkowe, być może niszowe hobby. Ramki do zdjęć, kubki i czekoladki są dla każdego. Degustacja wina, zwiedzanie zamku, lekcja garncarstwa – nie. 14 lutego warto podkreślić, że zna się partnera od podszewki.

Prezent na walentynki bez pieniędzy wykonacie, realizując pomysł na walentynkę z papieru. Zwykła kartka raczej nie zrobi wrażenia na ukochanej osobie, ale kartka, która po otwarciu ma elementy interaktywne – możliwe do otwarcia, przesunięcia etc. – oczaruje ją bez reszty. Dobry pomysł na walentynki z papieru może też opierać się o technikę origami. Trochę się namęczycie, ale warto!

Pomysł na walentynki dla żony i prezent na walentynki dla męża mogą być kosztowne, w końcu istnieje mniejsze ryzyko, że partner kolejnego dnia zniknie z naszego życia, niż kiedy spotykamy się z kimś od paru tygodni czy miesięcy. Przedmioty materialne to biżuteria, elementy do garnituru, dobre perfumy. Atrakcje niematerialne: skok ze spadochronem, lekcje czegoś, o czym partner marzy, bilety do opery, wycieczka na randkę do Paryża. Ciekawe są też przedsięwzięcia z rozmachem, np. wypełnienie calutkiego pokoju balonami-sercami albo zatrudnienie grajków do wykonania serenady pod oknem.

Pomysł na walentynki dla niej i pomysł na walentynki dla niego, kiedy ona lub on są partnerem w miarę świeżym, obejmują: efektowną figurkę z czekolady, puzzle wykonane na zamówienie na podstawie waszego zdjęcia, dopasowane breloki-serca, zestaw kubków, kieliszków lub innych przedmiotów, których można bądź trzeba używać razem, poduszki, gadżety na USB (wiatraczek, zapalniczka, lampka, ocieplacz do rąk).

Najgorszy pomysł na prezent na walentynki dla niej i dla niego to na ogół: gotowy zestaw kosmetyków, pierwszy lepszy kubek, durnostojka typu figurka z serduszkiem, z którą nie wiadomo, co zrobić, świeczka, alkohol dla abstynenta, czekolada dla osoby walczącej z nadwagą etc.

Słodkie pomysły na walentynki dla niej i dla niego znajdziecie na moim blogu :) Typ słodyczy dopasujcie do ukochanej osoby. Zobaczcie też wpis: Które słodycze z Polski są rodzime?, aby przy okazji zakupów wspierać polskich producentów.

Pomysły na walentynki

Życzenia na walentynki od serca

Przygotowujecie kartkę na walentynki? Życzenia muszą być od serca, więc poszukiwanie gotowców w internecie stanowi zły pomysł. Aby sprawić bliskiej osobie największą przyjemność, przygotujcie tekst do walentynki, który zawiera:

 • imię ukochanej osoby,
 • informację, za co cenicie ją najbardziej,
 • komplement dotyczący wyglądu, intelektu lub innego waloru,
 • wyjaśnienie, dlaczego i w jaki sposób wasze życie jest lepsze, gdy ta osoba znajduje się obok,
 • deklarację na przyszłość, np. odniesienie do wspólnych planów i marzeń,
 • życzenia na walentynki od serca – czego byście chcieli dla ukochanej osoby (sukcesów w pracy, zdrowia, zrealizowania projektu czy napisania książki).

Napiszcie tekst do walentynki starannie i koniecznie podpiszcie się imieniem, chyba że kartka ma być anonimem. Kobiety mogą dołożyć buziaka szminką, mężczyźni rysunek buziaka lub uśmiechu. Mile widziane są kolorowe litery. Przed włożeniem kartki do koperty psiknijcie ją perfumami.

Pomysł na deser na walentynki

Mój pomysł na deser na walentynki to oczywiście deser na walentynki bez pieczenia, gdyż lubię gotować tak samo bardzo, jak siedzieć 14 lutego – i ogólnie przez całą zimę – przy otwartych oknach. Aby go przygotować można być kulinarnym debilem i mieć dokładnie zero doświadczenia w kuchni. Potrzebne są tylko filiżanki lub miseczki do mieszania elementów i pucharki do wyłożenia deseru.

Składniki na 2 porcje:

 • 2 skyry naturalne, np. z Biedronki,
 • 40 g ulubionego masła orzechowego,
 • 15 g surowego kakao (alkalizowane też może być),
 • cukier lub słodzik – według uznania,
 • 6-8 okrągłych biszkoptów,
 • orzeszki do posypania wierzchu.

Sposób przygotowania prostego deseru na walentynki bez pieczenia:

 1. W jednej filiżance lub miseczce połączcie kakao w proszku z cukrem/słodzikiem i 2-4 łyżkami wrzątku. Zacznijcie od łyżeczki substancji słodzącej, a jeśli będzie wam mało, dosypujcie i weryfikujcie smak. Rozmieszajcie całość na papkę i połączcie z jednym ze skyrów, by powstała spójna masa nabiałowo-kakaowa.
 2. To samo zróbcie z masłem orzechowym i drugim skyrem. Jeśli masło nie jest słodzone, dodajcie cukier/słodzik. I wodę, inaczej zrobi się niejadalny beton.
 3. Ze względnie skomplikowanych czynności to już wszystko. Teraz połowę każdej masy kakaowej przełóżcie do pucharków. Na tym powinny znaleźć się biszkopty (można je dodatkowo nasączyć słabym kakao lub alkoholem), na tym zaś masa orzechowa.
 4. Prosty deser na walentynki bez pieczenia zwieńczają orzeszki.

Pomysły na walentynki

W co się ubrać na walentynki?

Czy dzień zakochanych upoważnia do zrobienia się na bóstwo? Ależ oczywiście, jak zresztą każda okazja, podczas której mamy ochotę się wystroić. Damska klasyka gatunku to sukienka i buty na wysokim obcasie. Można założyć ulubioną biżuterię i to do niej dopasować strój. Mile widziane są wzory serduszkowce i elementy związane z walentynkami, np. torebka-serce czy pasek z klamrą w kształcie serca.

Niektóre pomysły na walentynki wymuszają konkretny ubiór albo charakter stroju, np. elegancki (koncert w operze, obiad w ekskluzywnej restauracji), skąpy (wizyta w saunie, pobyt w SPA), sportowy (wyprawa na ściankę wspinaczkową czy łyżwy). Pomysł na wieczór walentynkowy w domu fajnie będzie zrealizować w piżamach. Poza tym wolno założyć, co się lubi, o ile ta druga osoba ma podobne oczekiwania. Założenie dresu, gdy partner się wystroi, może doprowadzić do zawiedzenia oczekiwań. Porozmawiajcie o planie na walentynki! Jeżeli wieczór ma być niespodzianką, poinstruujcie partnera co do wyboru rodzaju stroju.

14 luty – walentynki od strony językowej

Na koniec bonus językowy :)

Walentynki – z dużej czy z małej litery?

W języku polskim święta zapisujemy z dużej litery (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Kobiet), z kolei obyczaje i zabawy z małej (mikołajki, andrzejki, sylwester). Z walentynkami problem jest taki, iż ogół społeczeństwa kojarzy je jako święto zakochanych, co w praktyce stanowi błąd. Walentynki to dzień zakochanych i obyczaj, nie zaś święto. Dlatego walentynki zapisujemy z małej litery, a inny zapis stanowi błąd. No, chyba że akurat walentynki otwierają zdanie lub słowo pojawia się jako odmiana zdrobnienia imienia: Idę dzisiaj do cioci Walentynki na herbatkę, sernik i rodzynki.

14 luty czy lutego?

To zależy. Obie formy są poprawne, jednak trzeba zwrócić uwagę na kontekst. Ten kontekst, który zazwyczaj towarzyszy powyższemu sformułowaniu, dopuszcza wyłącznie odmianę 14 lutego. Jest 14 <dzień> lutego, nie zaś jest 14 <dzień> luty. Natomiast 14 luty można wykorzystać jako: to już 14 <z rzędu> luty, który spędzam na tym pięknym świecie u twego boku, ukochany.

***

Celebrujecie dzień zakochanych? Jaki pomysł na walentynki zrealizujecie w tym roku?

6 myśli na temat “Pomysł na walentynki dla dwojga i nie tylko. Atrakcje, gry, zabawy, życzenia, prezenty na walentynki [14 lutego]

 1. Cudowny post!! Sama się właśnie zastanawiałam jak spędzić walentynki i co kupić ukochanemu i dzięki Tobie mam tyle pomysłów, że nie wiem na który się zdecydować :D
  Podoba mi się też wzmianka na koniec odnośnie poprawnych zapisów ^^

 2. Niezwykle ciekawy tekst. Pomysły na lata 😊 Ja już przyznam, że z niektórych skorzystałam, a niektóre inne mam w planie, ale poza Walentynkami, bo nie jestem skłonna aż tak długo czekać na kolejne, chichi.
  Zapisałam też filmy do obejrzenia. Te, których nie widziałam.
  Ja ostatnio oglądałam „Parasite”. A Ty widziałaś? Przyznam, że film ten, jak to określić… no tak brzydko mówiąc, po prostu zrył mi beret…

  1. Dziękuję za miłe słowa :) Nie oglądałam tego filmu, bo nie przepadam za kinem azjatyckim. Istnieje mniej więcej 0,01% szansy, że go obejrzę :P

 3. Bardzo fajny artukuł! Ja zwykle spędzam walentynki na… niczym. Ewentualnie dostaje jakiś drobiazg ale nie od chłopaka bo nie mam :-D
  W tym roku może sobie zrobię jakąś fajną kąpiel ^-^

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.