Gry i zabawy na andrzejki – pomysły na andrzejki dla dużych i małych

Uwielbiam okazje do świętowania. Oczywiście mam na myśli te wyjątkowe i rzeczywiste, bo na upartego okazję można znaleźć zawsze. Co roku zaznaczam w kalendarzu dni takie jak walentynki, Dzień Kobiet, Halloween czy andrzejki, a kiedy zbliża się właściwa data, organizuję coś fajnego. Zazwyczaj spotkanie z bliską osobą bądź osobami, a do tego gry i zabawy, alkoholizację.

Andrzejki

Andrzejki – zabawy. Zwyczaj, data, informacje

Warto wiedzieć, że andrzejki i imieniny Andrzeja nie są tym samym dniem. Opisywany dziś zwyczaj obchodzony jest w wigilię świętego Andrzeja, a co za tym idzie dzień przed imieninami Andrzeja. No, ściślej rzecz biorąc: noc. Andrzejki bowiem świętuje się wieczorem i nocą między 29 a 30 listopada.

W przeciwieństwie do biednego Halloween, któremu rokrocznie obrywa się od piewców konserwatywnie pojmowanej polskiej tradycji chrześcijańskiej, andrzejki są u nas obchodzone już od XVI wieku. Co skądinąd wydaje mi się zabawne, wszak obrządek polega na dokonywaniu wróżb (miłosnych). Halloweenowe przebieranie się za duchy godzi w religijność niektórych osób, ale andrzejkowe czary-mary nie.

W kulturze popularnej utarło się, iż andrzejki mogą obchodzić obie płcie, dlatego dziś tego wieczora bawią się wszyscy. A jednak zgodnie z tradycją andrzejki to zwyczaj niezamężnych kobiet, podczas gdy katarzynki – mężczyzn. Ten drugi ma miejsce w wieczór i noc z 24 na 25 listopada.

Na koniec informacji wstępnych dorzucę jeszcze ciekawostkę językową. Otóż andrzejki, katarzynki, walentynki czy mikołajki rozpoczynamy małą literą. Nie są to święta ani oficjalne dni – jak Halloween, Dzień Kobiet bądź Boże Narodzenie – ale zabawy, obrzędy i zwyczaje.

Gry i zabawy na andrzejki – pomysły na andrzejki dla dużych i małych

Zabawy na andrzejki – moje doświadczenia

W moim domu andrzejki obchodziło się co roku (podejrzewam, że umiłowanie do celebrowania specjalnych dni odziedziczyłam po mamie). Najpierw wróżyłam w gronie rodzinnym bądź z samą mamą, potem z zapraszanymi na domówkę koleżankami. Lałam wosk przez dziurkę od klucza i wypatrywałam kształtu w cieniu, losowałam karteczki z imionami spod poduszki, przebijałam igłą serce z imionami. Jeśli nie organizowałam zabawy u siebie, zapraszałam koleżanki do baru. Tam co prawda nie lałyśmy wosku (lecz piwo w gardła), ale nasze pomysły na andrzejki obejmowały mnóstwo form wróżb na kartkach.

W okresie studenckim stawiałyśmy na zabawne wróżby na andrzejki. Pomysły były oczywiście erotyzowane. Przykładowo każda dziewczyna dostawała do przekłucia dwa papierowe serca. Z jednego dowiadywała się, jak jej przyszły mąż będzie miał na imię. Z drugiego zaś, czy będzie impotentem, miłośnikiem wylizywania stóp, podofilem, dendrofilem bądź innym fetyszystą. Aby wróżba miała większe szanse na powodzenie w realizacji, zamiast igły do przekłucia serc wykorzystywałyśmy swoje kolczyki.

Andrzejki

Tradycyjne wróżby na andrzejki: pomysły

Tradycyjne wróżby i zabawy na andrzejki to:

  • wróżenie z wosku – zwyczaj polega na przelewaniu wosku przez ucho klucza do miski z zimną wodą. Parafina pod wpływem niskiej temperatury gęstnieje i tworzy figurkę (raczej płaskorzeźbę). Należy przyłożyć ją do świeczki albo innego źródła światła tak, by rzuciła na ścianę cień. I właśnie ów cień dostarcza dziewczynom wskazówek, kim okaże się ich przyszły ukochany,
  • wróżenie z butów – jeden ze zwyczajów, których nie da się zrealizować samodzielnie. Niezamężne dziewczyny biorące udział w zabawie ustawiają buty od wybranej ściany w domu w ustalonym, niezmiennym porządku (Ada-Maja-Marysia-Kasia, Ada-Maja-Marysia-Kasia, Ada-Maja-…). Szczęściara, której but dotknie progu, wyjdzie za mąż jako pierwsza,
  • losowanie kartek z imionami – zwyczajów związanych z poznaniem imienia przyszłego ukochanego jest kilka. Jeden z najpopularniejszych polega na zapisaniu różnych imion na karteczkach i włożeniu pod poduszkę. Imię wylosowane rano będzie tym właściwym,
  • przebijanie kartki z imieniem – świetna sprawa, gdy organizuje się imprezowe andrzejki. Pomysły na wróżby z imieniem można przygotować w wersji dla pań i panów, a także z cechami charakteru, zawodami czy zainteresowaniami zamiast imion. Słowa wypisuje się na kartce, a następnie poleca uczestnikowi zabawy przebicie papieru szpilką/igłą w dowolnym miejscu,
  • obieranie jabłka – w dobie zdrowego odżywiania można zorganizować dopasowane do uczestników zdrowe andrzejki. Pomysły na zabawy podczas takiej imprezy obejmują obieranie jabłek. Każda uczestniczka obiera owoc tak, by skórka była jak najdłuższa. Następnie rzuca obierkę przez lewe ramię i ocenia, jaką literę przypomina. Będzie to oczywiście pierwsza litera imienia ukochanego.

Niejeden pomysł na andrzejki wykorzysta właścicielka psa. Zgodnie z tradycją zwierzę to pomagało ustalić, kim jest przyszły mąż. Przykładowo szczekanie psa wyznaczało stronę, z której nadejdzie. Dziewczyna, której wypiek pies zjadł jako pierwszy, miała jako pierwsza stanąć na ślubnym kobiercu.

Gry i zabawy na andrzejki – pomysły na andrzejki dla dużych i małych

Pomysły na andrzejki dla dorosłych

Dla dorosłych organizowane są zabawy taneczne na andrzejki, na których mogą nie tylko wywróżyć sobie ukochanego, lecz także poznać go i zabrać do domu (np. w celu pogrania w bierki). Wyluzowaniu i przyjemnej atmosferze sprzyjają muzyka, alkohol, tłumy, dobre jedzenie. Mnie jednak takie andrzejki nie wydają się szczególnie atrakcyjne. (Za zorganizowanym sylwestrem w remizie też nie przepadam). Wolę małe grono osób, na dodatek tradycyjnie: samych dziewczyn, i zabawno-erotyczne wróżby.

Dorośli mogą skorzystać w wróżb tradycyjnych opisanych wyżej. Inne ciekawe gry andrzejkowe to przelewanie wosku przez dziurkę od klucza lub bezpośrednio do miski z wodą i rozpoznawanie kształtu w samej figurze, nie zaś jej cieniu. W internecie znajdziecie obszerny opis symboli. Marzenia i prośby matrymonialne można zapisywać na kartkach i wrzucać do wody (i patrzeć, kartka wypłynie najszybciej) albo palić (i czekać, czyja najszybciej spłonie). Miłośniczki kawy sypanej mają do dyspozycji smaczne gry na andrzejki z ulubionym napojem. Wystarczy wypić kawę do ostatniej kropli i poczekać, aż fusy zaschną. Otrzymany wzór jest symbolem tego, co je spotka. Zabawy na andrzejki dla dorosłych to także losowanie kubeczka z obrączką stojącego wśród wielu pustych kubeczków.

A może sięgniecie po mniej znane pomysły na andrzejki? Zabawy dla dorosłych z fantazją to wróżenie z dymu shishy (względnie papierosa, e-papierosa albo innych używek), losowanie karteczek z imionami umieszczonych w nadmuchanych prezerwatywach (w grzecznej formie w balonach), wybieranie kubeczka z przysmakiem (oczywiście z zamkniętymi oczami; cukierek to słodka miłość, ziarnko pieprzu – pikantna etc.). Znalezienie męża czy żony ułatwi też stara dobra gra w butelkę.

Andrzejki

Andrzejki: zabawy dla dzieci

Są święta i obrzędy, które nie kojarzą się z dziećmi. Weźmy na przykład walentynki czy andrzejki. Zabawy dla dzieci jednak mogą być fajnym wprowadzeniem do kultury, zaprezentowaniem tradycji i wprowadzeniem do tajemniczego świata dorosłych. Moje pierwsze wieczorki andrzejkowe przygotowywać pomagała mama. Zdradzała mi przeróżne pomysły na andrzejki. Wróżby z woskiem i karteczkami były standardem, ale sięgałyśmy także po mniej magiczne, a bardziej imprezowe zabawy.

Doskonałe zabawy na andrzejki dla dzieci to zjadanie jabłka wiszącego na sznureczku na czas. Któremu uda się zjeść owoc najszybciej, pierwsze weźmie ślub. (Zamiast jabłka można wykorzystać lekkie przekąski, np. chrupki, i liczyć sztuki zjedzone w ciągu minuty). Podobny efekt przynosi łowienie jabłek z głębokiej miski pełnej wody, oczywiście bez używania rąk – do dyspozycji ma się wyłącznie zęby. W ogóle zabawy ruchowe na andrzejki dla dzieci są fajne, bo długo utrzymują ich uwagę i pozwalają się wyhasać.

Wyjątkowo efektowne andrzejkowe zabawy dla dzieci to na przykład odczytywanie imienia przyszłego ukochanego, zapisanego na kartce niewidzialnym atramentem (gotowym pisakiem bądź sokiem z cytryny). Napis stanie się widoczny dopiero w blasku świeczki. Miłą pamiątką będzie także kartka z kleksem atramentowym stanowiącym symbol. Aby kleks przeobraził się w symbol, zazwyczaj po wykonaniu go składa się kartkę i pozwala plamie odbić.

Gry i zabawy na andrzejki – pomysły na andrzejki dla dużych i małych

Gry andrzejkowe online

W przypadku mieszkania w znacznej odległości od miasta, zapadnięcia na wredną chorobę czy innej pandemii koronawirusa nie trzeba się martwić zaprzepaszczeniem okazji do zabawy. Zawsze pozostają gry andrzejkowe online, spotkania z przyjaciółmi na czacie oraz branie udziału w imprezie wirtualnie – udostępniając dźwięk z mikrofonu i obraz z kamerki.

Pomysły na andrzejki dla dzieci i dorosłych online w znacznej większości pokrywają się z już zaproponowanymi. Warto je tylko nieco zmienić, aby brak cielesnej obecności nie przeszkadzał we wróżeniu. Przykładowo gra na andrzejki z kartką przebijaną szpilką/igłą może zostać zmodyfikowana tak, że na czystej stronie kartki zostaną wypisane litery i liczby – zupełnie jak w grze w statki. Osoba po drugiej stronie ekranu wskaże właściwe miejsce poprzez wybór pola (zamiast szpilką).

Andrzejki

Ciastka i cukierki? Andrzejki w dobrym smaku!

Słodycze na andrzejki stanowią kolejny punkt programu wróżebnego. Smaczne pomysły na andrzejki dla dorosłych to upieczenie babeczek bądź ciasteczek nadziewanych różnymi kremami albo wypełnionych innymi dodatkami. Kto trafi na babeczkę z chilli, tego czeka płomienny romans. Kto na babeczkę z budyniem waniliowym, temu pisana jest miłość spokojna, bezpieczna, pełna zrozumienia. Kiedy ząb trafi na orzechy – związek nie będzie łatwy. Symbolikę wyszukacie w sieci albo wymyślicie.

Jeśli chcecie przygotować ciastka na andrzejki, pomysły i przepisy znajdziecie w internecie. Według mnie najciekawszą propozycją są ciastka z wróżbą, podobne do chińskich. Tu jednak nie pojawiają się sentencje, ale imiona przyszłych wybranków. Słodkości można wykorzystać także jako pomysł na andrzejki we dwoje – wylosowana wróżba będzie opisem atrakcji czekających was w nocy.

W sklepach, głównie internetowych, dostępne są gotowe okazjonalne cukierki. Andrzejki rozpoczyna się od wylosowania krówki bądź czekoladki, która ma wróżbę zapisaną na papierku. Ten sam efekt – i to niższym kosztem – osiąga się samemu, wykonując dla domowych słodkości autorskie opakowania albo zawieszając cukierki na andrzejki na długich sznurkach. Po wylosowaniu przysmaku – niczym jak w Szansie na sukces – po drugiej stronie sznureczka ukaże się wróżba.

***

Świętujecie lub drzewiej świętowaliście andrzejki? Jeśli tak, w jaki sposób?

4 myśli na temat “Gry i zabawy na andrzejki – pomysły na andrzejki dla dużych i małych

  1. Ach andrzejki kojarzą mi się głównie z beztroskimi czasami podstawówki… Tam zawsze mieliśmy wspaniałe zabawy andrzejkowe :D po tym okresie już raczej nie obchodzę andrzejek, bo kojarzy mi się to właśnie z zabawą dla dzieci :D ale może w tym roku wykorzystam Twoje pomysły dla dorosłych ^^

  2. Nigdy nie obchodziło się u mnie Andrzejek. Cokolwiek z tym świętem związanego pamiętam z czasów szkoły podstawowej, kiedy to coś się może z wosku wróżyło, a tak to nie. W odróżnieniu od twojego, w moim domu rodzinnym celebrujemy tylko i wyłącznie święta Bożego Narodzenia (ale to i tak tylko ja, moje rodzeństwo i rodzice, bo wszelkie ciotki, dziadkowe itd. nigdy tak naprawdę nie należeli do mojego grona rodzinnego). No, jeszcze pijemy szampana na Nowy Rok, ale to wszystko.
    Trochę ci zazdroszczę, bo fajnie brzmi impreza w stylu zabaw, jakie opisałaś na wstępie. :) Ale nie mam niestety ludzi, z którymi mogłabym coś takiego zorganizować, bo podejrzewam, że z samą jedynie siostrą trochę za skromnie by wyszło. :P

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.