Jak zapuścić długie włosy? Jak mieć długie włosy w krótkim czasie? Dodatkowo co zrobić, aby włosy rosły szybciej? Tymi i podobnymi pytaniami – ogólnie zagadnieniem długich włosów – zainteresowałam się względnie niedawno. W sumie dziwne, że tak późno. Ludzie zawsze mi powtarzali, że moje włosy rosną wyjątkowo szybko. Nie wiem, czy tak jest, bo nie mam pojęcia, w jakim tempie rosną włosy innych. Natomiast faktycznie nie narzekam: w niedługim czasie od ścięcia na krótko znów mam długie. I właśnie ów fakt skłonił mnie, by któregoś dnia – po usłyszeniu tego samego wyrazu zdziwienia po raz tysięczny – poszukać informacji, jak długo rośnie włos i w jakim tempie rośnie włos, a także od czego to zależy.
Informacje, które uzyskałam podczas researchu, były dla mnie zaskakujące i fascynujące. Na tyle, że najpierw podzieliłam się nimi z najbliższymi (dla nich również stanowiły nowość), a później postanowiłam stworzyć wpis. Być może wszystko, co dziś przeczytacie, to dla was oczywistość. Jeśli jednak jesteście zieloni w temacie i chcecie się dowiedzieć, dlaczego jedni ludzie mają długie włosy w krótkim czasie, inni zaś niedługo po rozpoczęciu zapuszczania irytują się, iż włosy przestały rosnąć, zapraszam do lektury!
Jak mieć długie włosy? Długie włosy a genetyka
Na początek trywializm: odpowiedź na pytanie, jak długo zapuszcza się włosy, zależy od wielu czynników. Dokładnie rzecz biorąc, stanowi mieszankę czynników biologicznych i środowiskowych. Na czas oraz tempo wzrostu włosa wpływ mają hormony, dieta, stan zdrowia, styl życia, ewentualne nałogi bądź stres, ekspozycja na promienie UV, przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu, farbowanie i stylizowanie włosów. Póki co nic zaskakującego. Fascynująco robi się dopiero w momencie dotarcia do czynników takich jak „rasa”, etniczność, wiek, płeć, rodzaj włosów (proste/kręcone/grube/cienkie). A to i tak nie wszystko, bo najważniejszym czynnikiem są… geny. Tak, tak, brzmi mało szokująco, ale dajcie mi chwilę!
1) Jak szybko rosną włosy? Tempo wzrostu włosa
Trzeba zrozumieć, iż genetyka nie jest jakimś tam przeciętnym czynnikiem wpływającym na tempo wzrostu włosa, jednym z wielu równoważnych. Genetyka stanowi podstawę i jest kluczowym aspektem definiującym, jak szybko rosną włosy u danej osoby. Każdy człowiek ma w genach zapisaną informację o indywidualnym dla siebie tempie wzrostu włosa i choćby skały srały, nie jest w stanie zrobić niczego, by wzbić się ponad tę genetyczną wartość.
Jak szybko rosną włosy? Szacuje się, iż przeciętnie jest to ok. 1 cm na miesiąc, acz standardowa rozpiętość wartości to 0,5-1,7 cm na miesiąc. Niby niewielkie różnice, ale warto zauważyć, że jedna osoba po roku będzie miała włosy dłuższe o 6 cm, druga zaś o 20,4 cm. Dobrze też pamiętać o wyjątkach od reguły, czyli osobach, którym włosy rosną wolniej niż w tempie 0,5 cm na miesiąc bądź szybciej niż 1,7 cm na miesiąc.
2) Jak długo zapuszcza się włosy? Faza wzrostu włosa
Tempo wzrostu włosa to pierwsza z zapisanych w genach informacji. Drugą jest czas wzrostu włosa, czyli okres od powstania do śmierci włosa. Faza wzrostu nazywa się anagen i trwa od 2 do 7 lat (opowiedziałam o niej więcej w dalszej części). Powyżej zapisanej genetycznie długości życia włos obumiera i wypada, a na jego miejscu pojawia się nowy. Nie da się zrobić niczego, aby został lub rósł dalej.
Tutaj dochodzimy do ciekawej kwestii. Otóż czasami ludziom się wydaje, iż ich włosy przestały rosnąć. Jak się okazuje, wcale im się nie wydaje – po prostu osiągnęli swoją maksymalną długość, której niestety nie są w stanie przekroczyć żadnymi cudownymi sposobami na długie włosy.
Dlaczego włosy powoli rosną lub przestają rosnąć?
Dlaczego włosy powoli rosną? Po pierwsze może to być maksymalne zapisane genetycznie tempo wzrostu włosa u danej osoby. Podobnie ma się sprawa z długością cyklu życia włosa. Poszukując odpowiedzi na pytanie, dlaczego włosy przestały rosnąć, można przypuszczać, iż została osiągnięta maksymalna przewidziana genetycznie długość włosów u danej osoby. Jeżeli właśnie tak się stało, niestety nie da się owego faktu zmienić. Taka osoba nie może liczyć na szybsze rośnięcie włosów ani dłuższe włosy. Reklamacje w sprawie genów można składać do przodków.
Niestety czasem się zdarza, że człowiek otrzymuje niekorzystną mieszankę genów w postaci wolnego tempa wzrostu i krótkiego okresu życia włosa, przykładowo 0,5 cm na miesiąc + 2 lata. Posiadacz takich genów nigdy nie zapuści bardzo długich włosów ani nawet długich włosów. Bez zabiegu przedłużania u fryzjera będzie w stanie zapuścić włosy tylko do ramion lub krótsze.
Jednakże włosy słabo rosną lub przestają rosnąć nie tylko ze względu na geny. Istnieje wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na tempo i długość wzrostu włosa, tym samym uniemożliwiając wykorzystanie genetycznego potencjału. Należą do nich: choroby całego organizmu, choroby skóry głowy, zaburzenia hormonalne, chroniczny stres i przemęczenie, zaburzenia snu lub niedosypianie, środki psychoaktywne (w tym alkohol i tytoń), niektóre leki i terapie, brak pielęgnacji włosów i głowy, niewłaściwa pielęgnacja włosów i głowy (np. kosmetykami z niekorzystnym składem), nieprawidłowa dieta, niedożywienie, niedobór witamin, zanieczyszczone powietrze, promieniowanie UV, wysoka temperatura (także w postaci suszarek, lokówek, prostownic), farbowanie włosów, stylizowanie włosów.
Dlaczego włosy szybko rosną lub są bardzo długie?
Jeżeli włosy szybko rosną albo danej osobie udaje się zapuścić bardzo długie włosy, przede wszystkim oznacza to, że ma zapisane w genach szybkie tempo wzrostu włosa (np. 1,7 cm miesięcznie) oraz długą fazę wzrostu włosa (np. 7 lat). Poza tym prawdopodobnie unika lub minimalizuje czynniki niekorzystnie wpływające na wzrost włosa wymienione w poprzednim punkcie.
Uwaga, przykład anegdotyczny: Z mojego doświadczenia wynika, że genetyka ma nieporównywalnie większe znaczenie niż jakikolwiek inny czynnik. Nie wiem, czy tak jest u każdego, piszę jedynie o obserwacji swojego przypadku. Zaburzenia odżywiania, znaczne niedożywienie, zaburzenia hormonalne, wiele chorób organizmu, stosowanie byle jakich kosmetyków do włosów i suszenie suszarką to przykładowe niekorzystne czynniki, które towarzyszyły mi przez piętnaście lat. Mimo tego nie miałam najmniejszego problemu, by zapuścić bardzo długie włosy, sięgające połowy pośladków.
Bardzo długie włosy: jak to możliwe, że istnieją dziewczyny z długimi włosami, np. do kolan?
Długie włosy to nic nadzwyczajnego – do ich zapuszczenia wystarczy kombinacja szybkiego tempa wzrostu włosa i długiego cyklu życia włosa. Natomiast ciekawym przypadkiem są naturalne bardzo długie włosy, sięgające do kolan czy ziemi. Takiego efektu nie da się osiągnąć nawet przy maksymalnym tempie i długości życia włosa przeciętnego człowieka.
No ale właśnie: przeciętnego człowieka. Zakresy 0,5-1,7 cm wzrostu włosa miesięcznie i 2-7 lat życia włosa to standard, w który wpisuje się większość ludzi. Podobnie zakres wzrostu dorosłych kobiet wynosi 150-180 cm, ale oczywistym jest, iż istnieją kobiety niższe i wyższe. Dlatego też istnieją osoby, które genetycznie otrzymały wartości większe (lub mniejsze) od przeciętnych. Przyznam jednak, iż nie wiem, czy mają po prostu bardzo wysoko ustawione maksymalne wartości, czy z jakiegoś powodu w ogóle nie zapisano w ich genach górnej wartości anagenu, wobec czego włosy mogą im rosnąć w nieskończoność.
Długie włosy po 50 roku życia
Czy wy też zauważyliście, że rzadko spotyka się długie włosy po 50 roku życia, a zwłaszcza po 60 czy 70? Starsze panie preferują krótkie fryzury, często niesięgające nawet ramion. Może to wynikać z gorszej kondycji włosów związanej z wiekiem, przerzedzeniem włosów, większym komfortem pielęgnacji włosów krótkich niż długich albo pokoleniową modą.
Czy gdyby jednak dziewczyny z pokolenia Y lub Z postanowiły zerwać z krótkimi włosami na starość, udałoby im się to zrobić? Czy możliwe są długie włosy po 50, 60 lub 70 roku życia? I tak, i nie – ponownie wszystko zależy od genów. Niestety z wiekiem spadają zarówno tempo, jak i długość wzrostu włosa. Jeżeli ktoś miał wyjściowo obie wartości wysoko, nadal będzie mógł zapuścić długie włosy po 50 roku życia, po prostu nieco krótsze niż w młodości. Jeśli jednak już w kwiecie wieku narzekał na wolne tempo wzrostu lub krótkie życie włosa, na starość tylko mu się pogorszy.
Oczywiście niezależnie od możliwości genetycznych nie warto mieć długich włosów po 50 roku życia za wszelką cenę. Kiedy włosy stają się łamliwe, przesuszone, cienkie i rzadkie, znacznie lepiej strzelić sobie jakąś ładną krótką fryzurę. Ciekawe, co będzie w modzie za moich czasów.
Ciekawostka: Choć można by oczekiwać, że włosy najszybciej rosną w dzieciństwie, w rzeczywistości maksymalny potencjał da się osiągnąć dopiero między 15 a 30 rokiem życia. Wówczas bowiem organizm osiąga pełną dojrzałość, a procesy metaboliczne włosów – i nie tylko – są najaktywniejsze.
Co ile rosną włosy? 3 fazy wzrostu włosa
Jak długo odrastają włosy od momentu wypadnięcia? I w ogóle jak prezentuje się pełny cykl życia włosa?
- Pierwszą fazą cyklu życia włosa jest anagen, czyli faza wzrostu włosa. Jest to faza najdłuższa, trwa średnio 2-7 lat. Zaczyna się od wyrośnięcia włosa z cebulki, po czym włos wesoło sobie rośnie. To właśnie anagen, w połączeniu z tempem wzrostu włosa, definiuje, jak długie włosy uda się danej osobie zapuścić. Anagen zapisany jest w genach.
- Drugą fazą cyklu życia włosa jest katagen, czyli faza przejściowa. Tutaj wzrost włosa zaczyna hamować aż do całkowitego zatrzymania. Mieszek włosowy się kurczy, naskórek obumiera. Faza trwa zaledwie 2-3 tygodnie.
- Trzecią fazą cyklu życia włosa jest telogen, czyli faza spoczynku. W niej włos już nie rośnie, jest martwy, choć pozostaje w mieszku włosowym przez 3-4 miesiące. Pod spodem rośnie nowy włos, który pod koniec fazy telogenowej wypycha poprzednika. Niekiedy wypchnięcie traktuje się jako osobną, czwartą fazę: egzogen, czyli fazę zrzucania.
Włosy na głowie mają różną długość, jako iż każdy znajduje się w innym punkcie swojego życia. Szacuje się, iż 85-90% wszystkich włosów na głowie znajduje się w anagenie (rośnie), 1-2% włosów odpoczywa w katagenie, a 10-15% oczekuje na wypadnięcie w telogenie.
Jak mieć długie włosy w krótkim czasie? „Skuteczne” sposoby na długie włosy pomimo kiepskiej genetyki
Co zrobić, żeby mieć długie włosy mimo kiepskiej genetyki? Niestety nic. Wbrew publikowanym w internecie złotym sposobom na długie włosy nie istnieją takie metody, które pozwolą ominąć genetykę. Niektórzy autorzy artykułów poradnikowych są na tyle przyzwoici, że zaznaczają ów fakt. Inni nie, bo po co, skoro lepiej sprzedawać swoje produkty i usługi jako bezwarunkowo skuteczne?
Oczywiście można i warto stosować właściwą pielęgnację, zdrowo się ożywiać, unikać szkodliwych czynników etc., lecz nadal mowa o wykorzystywaniu maksymalnego genetycznego potencjału danej osoby, a nie o wydłużeniu włosów ponad genetyczne możliwości.
Co zrobić, żeby włosy rosły szybciej? Jak wykorzystać genetyczny potencjał?
Jak zapuszczać długie włosy i wykorzystać potencjał zapisany w genach? Na szczęście na to już jak najbardziej są sposoby. Poniżej wypisałam wszystko, co udało mi się znaleźć w internecie. Nie odpowiadam jednak za skuteczność poszczególnych metod, bo wiedza włosowa jest mi w dużej mierze obca, nigdy nie interesowałam się tym tematem.
Niektóre sposoby na długie włosy, takie jak prawidłowe odżywanie, unikanie używek czy dbanie o zdrowie, wydają mi się wiarygodne. O innych, chociażby zabiegu mezoterapii głowy, nie mam zielonego pojęcia. Na miejscu osoby chcącej zapuścić długie włosy celowałabym w sposoby najłatwiejsze do osiągnięcia samodzielnie, przede wszystkim zdrowy styl życia i pielęgnację włosów.
1) Czym myć włosy, żeby szybciej rosły?
Na początek warto pochylić się nad tym, czym myć włosy, aby szybciej rosły. Jak wyjaśniają osoby obeznane z zagadnieniem pielęgnacji włosów, szalenie ważne są składniki szamponów. Dobre produkty do pielęgnacji włosów nie zawierają m.in. substancji SLS ani SLES, silikonów, parabenów, konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, alkoholu, ftalanów. Korzystne za to są składniki naturalne, ekstrakty roślinne, olejek kokosowy lub arganowy, pantenol, proteiny jedwabiu, gliceryna, keratyna, betaina, kwasy omega-3 i omega-6. Dobra jest także kofeina, niestety nie w formie pitnej.
Ponadto w sklepach dostępne są szampony na porost włosów oraz szampony zapobiegające wypadaniu włosów. Oczywiście przedwczesnemu, bo włosy i tak w końcu muszą wypaść. (Chociaż fryzura zombie mogłaby być ciekawa). Nie mam pojęcia, czy są skuteczne, czy to pic na wodę. Może po prostu zawierają ogólnie korzystne dla włosów składniki, w tym wymienione wyżej.
2) Czego używać, żeby włosy szybciej rosły?
Szampon sprzyjający szybszemu rośnięciu włosów to jedno. Warto też sięgnąć po inne kosmetyki pozwalające zadbać o kondycję włosów, a co za tym idzie zapobiec ich przedwczesnemu wypadaniu. Wśród polecanych produktów stosowanych do pielęgnacji włosów wymienia się: klasyczną odżywkę do włosów, odżywkę do włosów bez spłukiwania, olejek do włosów, serum na porost włosów, maskę na włosy, wcierkę do włosów, peeling głowy. Mogą to być kosmetyki gotowe lub preparaty przygotowane samodzielnie w domu, m.in. z siemienia lnianego, jajek, olejów i innych rzeczy znajdujących się często w kuchni.
3) Co jeść, by włosy szybciej rosły?
Sposób odżywiania jest nie do przecenienia, jeśli chodzi o zdrowie organizmu i wygląd ciała. A zatem co jeść, by włosy szybciej rosły? Prawdopodobnie nikogo nie zaskoczę, wymieniając warzywa i owoce, rośliny strączkowe, nabiał, ryby morskie, produkty pełnoziarniste. Ogólnie na plus jest cała nieprzetworzona i niskoprzetworzona żywność. Im różnorodniej, tym lepiej.
Długie włosy bardzo lubią witaminy A, z grupy B (B6, B7, B12), C, D, E oraz minerały takie jak cynk, żelazo, miedź, magnez, krzem. Dodatkowo cenne są aminokwasy siarkowe, kwasy tłuszczowe omega-3, białko, antyoksydanty. Najlepiej przyjmować je naturalnie, czyli wraz z pożywieniem.
Dieta musi być zbilansowana, czyli musi dostarczać kalorie oraz mikro- i makroskładniki w liczbie odpowiedniej do zapotrzebowania konkretnej osoby. Należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, w tym fast foodu i słodyczy, słodkich napojów i innych produktów niepotrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto trzeba pamiętać, że ważne jest nie tylko to, co się je, ale również to, w jaki sposób się je: bez pospiechu, regularnie etc.
W niektórych artykułach poświęconych temu, co stosować na włosy, żeby szybciej rosły, wymienia się suplementy diety. Ja jednak odradzam korzystanie z witamin i minerałów w suplementach, gdyż środki te nie muszą przechodzić badań pod kątem zgodności zawartości z etykietą i mogą zawierać cokolwiek. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteście w stanie dostarczyć mikroskładników w ramach diety, sięgnijcie po witaminy i minerały w postaci leków. Są dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty.
4) Co pić, żeby włosy szybciej rosły?
Chociaż samo picie cudów nie zdziała – próżno oczekiwać, że ktoś zapuści długie włosy tylko dzięki nawodnieniu – warto trzymać się zalecanych ilości wody. Dziennie są to dwa litry, w zależności od źródła około lub co najmniej. Najlepiej wybierać wodę mineralną, a zatem bogatą w minerały. Poza tym warto sięgać po napary ziołowe.
Na smutną wiadomość dotyczącą tego, co pić, żeby włosy szybciej rosły, muszą przygotować się miłośnicy kawy. Wspaniały czarny napój nie służy szybkiemu rośnięciu włosów. Podobnie do bani są napoje słodzone typu cola czy oranżada. Tym bardziej alkohol.
5) Co można zrobić, żeby włosy szybciej rosły?
Co zrobić, by włosy szybciej rosły? Poza sposobami na długie włosy przedstawionymi wyżej metody są następujące: peeling skóry głowy połączony z masażem, masaż skóry głowy na sucho (palcami, szczotką lub specjalnymi urządzeniami), zabieg mezoterapii głowy (uwaga, mezoterapia igłowa i mikroigłowa to wbijanie igieł w głowę), zabieg karboksyterapii (który także polega na kłuciu igłą). Mniej oczywiste są sposoby na długie włosy takie jak dbanie o psychikę, wysypianie się, zachowywanie spokoju, ćwiczenie oddechu, medytacja, wykonywanie badań i leczenie ewentualnych chorób.
Nie chodzi tylko o to, co zrobić, żeby włosy rosły szybciej. Równie ważne jest to, czego nie robić. Przede wszystkim nie korzystać z używek: alkoholu, tytoniu ani innych środków psychoaktywnych. Nie stresować się, nie zarywać nocy, nie przebywać długo na słońcu bez okrycia głowy. W miarę możliwości nie korzystać z suszarek, lokówek, prostownic i innych narzędzi trakujących włosy wysoką temperaturą ani też nie farbować włosów. Poza tym nie należy szarpać włosów podczas czesania i układania fryzury.
6) Czy podcinanie długich włosów ma sens?
Zgodnie z popularnym przekonaniem podcinanie długich włosów – lub wręcz ścinanie włosów na krótko w dzieciństwie – sprawia, że włosy są dzięki temu gęstsze, mocniejsze, dłuższe albo jakiekolwiek inne lepsze. Niestety to mit, którego ofiarą padłam również ja, gdyż we wczesnym dzieciństwie byłam uparcie ścinana przez mamę na garnek bądź na grzyba (moja siostra zresztą też, choć urodziła się jedenaście lat później). Podcinanie długich włosów nie daje niczego innego niż efektu w postaci podciętych włosów. Jeśli więc zastanawiacie się, co zrobić, żeby dziecku szybciej rosły włosy, nie róbcie z niego ludzkiej pieczarki, na pewno nie podziękuje wam za to w przyszłości.
Jeśli chcecie podciąć długie włosy, bo przestały wam rosnąć, faktycznie osiągniecie pożądany rezultat: zaczną rosnąć! Tyle że ponownie dotrą do momentu, w którym wcześniej się zatrzymały, i zamrą w bezruchu. Potencjalna zaleta może być co najwyżej taka, że pozbędziecie się rozdwojonych końcówek, które niekiedy doprowadzają do uszkodzeń w wyższych partiach.
Jak zapuścić długie włosy – mój test predyspozycji genetycznych
Obecnie mam całkiem długie włosy, aczkolwiek nie jest to mój życiowy rekord. Parę lat temu wyhodowałam bardzo długie włosy na głowie, sięgające mniej więcej połowy pośladków (przełom lat 2017/2018). Być może nie uda mi się już takich zapuścić, bo jednak jestem o ponad sześć lat starsza, ale postanowiłam spróbować. Podjęłam wyzwanie zweryfikowania, gdzie leży moja aktualna granica genetyczna: jak szybko i jak długo rośnie włos na mojej głowie.
Chociaż ze względu na przygotowanie niniejszego artykułu wiem, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły, nie chce mi się testować wszystkich metod, zwłaszcza tych związanych z pielęgnacją. Aż tak nie zależy mi na wykorzystaniu potencjału, żeby uprzykrzać sobie życie jakimiś maskami, wcierkami i innymi olejkami. Zamierzam stosować jedynie szampon i odżywkę, czyli dokładnie to, czego używam zawsze.
W ogóle nie zamierzam robić niczego szczególnego, by włosy szybciej rosły. Zostawiam je w spokoju i obserwuję, dokąd dotrą. Możliwe, że przygotuję jeszcze jeden wpis, krótszy, jak się zatrzymają. Niewykluczone też, że przerwę test w wyniku irytacji. Jak miałam bardzo długie włosy, frustrowało mnie, że plączą się podczas mycia. Rozpuszczonych w ogóle wtedy nie nosiłam ani nie noszę teraz – nie cierpię długich rozpuszczonych włosów, które się kołtunią, wchodzą do ust i oczu na wietrze i w ogóle są niereformowalne. W dzieciństwie nawet lalkom Barbie zaplatałam warkocze, żeby włosy się nie mechaciły!
Dla zobrazowania tempa wzrostu moich włosów poniżej zaprezentowałam zdjęcia z podobnych okresów cztery lata z rzędu (i bonus w postaci bardzo długich włosów z przełomu lat 2017/2018). W przypadku minionych lat posłużyłam się fotografiami, które są już na blogu. Bardzo nie chce mi się szukać nowych na dysku zewnętrznym, więc takie muszą wystarczyć. Długość włosów widać poprawnie, więc powinno być okej. Tegoroczne zdjęcia są nowe.
Bardzo długie włosy: 2018 rok
Krótkie włosy: czerwiec 2021 roku
Średnie włosy: lipiec 2022 roku
Długie włosy: lipiec 2023 roku
Długie włosy: lipiec 2024 roku
***
Macie swoje sposoby na to, co zrobić, żeby szybciej rosły włosy? A może siedzicie głęboko w tematyce włosowej i znaleźliście w publikacji błędy? Będę wdzięczna za wszelkie porady i korekty. Ponadto chętnie się dowiem, jak szybko rosną wasze włosy i jakie najdłuższe udało wam się zapuścić.
Świetny artykuł – bardzo ciekawy temat i fajnie, merytorycznie opowiedziany.
Ja z moich własnych obserwacji dodam, że im gorsza genetyka tym ważniejsza pielęgnacja i dieta. To znaczy ktoś kto ma genetycznie gęste szybko rosnące i długo rosnące włosy może być niedożywione i mycie w płynie do naczyń, a i tak będzie miał super fryzurę. A u osób z genetycznie cienkimi wolno rosnącymi włosami nawet najmniejsze niedobory w organizmie od razu odbijają się na włosach. Sama nigdy nie wyhodowałam i pewnie już nie wyhoduje włosów dłuższych niż do zapięcia stanika, nawet przy mega odżywianiu i pielęgnacji dobranej przez fryzjerkę nie urosną po prostu dłuższe. Natomiast w czasach dużej niedowagi i braku okresu trudno mi było wyhodować włosy dłuższe niż do ucha, nie mówiąc o tym, że miałam dosłownie zakola.
Dziękuję :) W zasadzie Twoja wypowiedź jest zgodna z moim założeniem, iż genetyka stanowi najważniejszy czynnik odpowiadający za jakość włosów. Ja najwyraźniej mam łatwe do utrzymania włosy, bo na przestrzeni lat mało co – o ile cokolwiek – dało rade im zaszkodzić. Przykro mi, że znajdujesz się po drugiej stronie, niemniej dobrze, że ogarnęłaś, co Ci służy. Po zdjęciach ani trochę nie widać, że masz słabe włosy, więc dobrze o nie dbasz.